52 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 11 Ekim 2011 14:56
Büyük devrimci Hikmet Kıvılcımlı, 40 yıl önce bugün Belgrad kentinde yaşamını yitirdi. Kıvılcımlı'yı, Asaf Güven Aksel'in kaleminden anıyoruz.

İskra ve vatan *

Soyadı, çıkardığı Kıvılcım dergisinden. Kıvılcım, Lenin’in İskra’sından. İskra’yı soyadı aldı, kurduğu partinin adı Vatan’dı. Bu bileşime, Dr. Hikmet Kıvılcımlı denir.

Pazartesi, 17 Ekim 2011 14:32
soL Radyo'da bugün devrim sonrası müzik alanındaki deneyimler ele alınıyor.

Kemal Okuyan'ın soL Radyo'daki programı Sovyetler Birliği'nde Müzik'te bu hafta devrimden hemen sonra müzik alanındaki tartışma ve farklı düşüncelere yer veriliyor. Yeni bir proleter müzik yaratma çabalarını örneklerle anlatan Okuyan'ın programında bolşeviklerin ilk devrimci şarkılarının yanı sıra, yeni orkestrasyon denemeleri ve müzik aletleri yaratma girişimleri de konu ediliyor.

Perşembe, 13 Ekim 2011 13:53
Ankara’da Hopa olayları sonrası düzenlenen protesto yürüyüşüyle ilgili Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame kabul edildi. Buna göre aralarında TKP üyesi Cüneyt Çakır'ın da bulunduğu, çoğu tutuklu 28 kişi silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılanacak.

AA'nın haberine göre, özel yetkili savcılığın hazırladığı iddianame Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Cuma, 14 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Bir taşra sıkıntısı bu: Uçurumdaki bir ülkenin halkı, hiç şaşırtıcı değil, hastalıklı bir istikrar takıntısı içinde öylece bekleşip duruyor. Olabilir. Olur. Türkiye’ye bakan, hemen görüyor zaten: Felaketimize doludizgin koşarken, bırakın orta sınıfları, sefaletin kucağındaki emekçi sınıflar bile bu istikrar deliliğinden nasiplenerek egemenlerin değirmenine su taşıyor. Bilerek ve isteyerek.

Pazartesi, 03 Ekim 2011 19:00
Türkiye Komünist Partisi "8 Ekim'de Ankara'dayız" başlıklı bir açıklama yaparak, bu Cumartesi günü DİSK-KESK-TMMOB-TTB tarafından düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu.

TKP tarafından yapılan açıklamada "Emekçi halkımızı, ülkemizin tüm ilerici, yurtsever, devrimci güçlerini 8 Ekim’de Ankara’da kurulacak "Sokak Meclisi"ne sosyalizmin sesini taşımak üzere Türkiye Komünist Partisi saflarında toplanmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle:

Çarşamba, 12 Ekim 2011 17:02
ABD'de haksız yere hapse atılan Küba Beşlisi'nden, 13 yıl sonra hapisten ilk çıkan Rene Gonzalez oldu. İlk fotoğrafları Küba basınınca yayımlanan Rene, "Mücadeleye devam" mesajı verdi.

Rene Gonzalez, 7 Ekim Cuma günü saat 4:30’da Florida’da tutulduğu cezaevinden çıkarak Küba Beşlisi’nin özgürlüğüne kavuşan ilk üyesi oldu. Rene’yi kızları, babası Candido ve kardeşi Roberto karşıladı. Kızları Ivette ve Irmita’ya sarıldıktan sonra Rene’nin ilk sözleri ‘Ölene kadar mücadeleye devam etmeye hazırım’ oldu.

Çarşamba, 05 Ekim 2011 17:43
Kartal’da kıdem tazminatı gaspına karşı protesto DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın Anadolu Bölge yönetiminin çağrısıyla E-5 Kartal Köprüsü’nde buluşan işçiler AKP hükümetinin kıdem tazminatı hakkını gasp etme çabalarını protesto etti.

Eylem, dün (Salı) saat 18:00’de Kartal köprüsü altında E-5’in bir süre trafiğe kesilmesiyle başladı. Burada yaşanan bir polis müdahalesinin ardından işçiler Kartal Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Salı, 25 Ekim 2011 14:04
Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İstanbul il binasına operasyon düzenleyen yaklaşık 4 saat arama yaptı. Polis araması sırasında parti binasında parti yetkililerinin bulunmadığı, bu nedenle bulunan hiçbir şeyin kabul edilmeyeceği belirtildi.

Güncelleme Saat: 13:10

SDP İstanbul il binasında saat 07:00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 4 saat süren arama sonunda polislerin ellerinde iki poşet belge ve dokümanla binadan ayrıldıkları belirtildi. Şu ana kadar gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yapılan baskında parti binasının kapısının kırıldığı ifade edildi.

Cuma, 14 Ekim 2011 11:00
Ankara’daki Metin Lokumcu eylemi sonucu yaşananlarla ilgili savcılık iddianamesi hazırlandı. Savcı, yasal çalışma yapan dernek ve partileri “terör örgütü” olmakla itham ederken, farklı siyasi örgütlere mensup tutukluların “bir merkezden” talimat aldığını söyleyecek kadar ileri gidiyor.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel tarafından hazırlanan "Hopa iddianamesi" birçok açıdan “ibretlik”. Temel olarak, “Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamalarının odak olduğu iddianamede, Ankara’da yaşananlar savcı Yüksel tarafından büyük bir taraflılıkla anlatılıyor.

Çarşamba, 19 Ekim 2011 10:30
Nihat Behram

Esasında seçimlerin üstünden çok bir zaman da geçmedi. Seçim öncesinde CHP’ye destek çağrısıyla yatıp kalkan aydın katlarda ‘destek verdikleri örgüt’ten duyulan huzursuzluk çalkanmaya başladı! Biraz şaşkın haldeler. Cama çarpmış serçe sersemliği gibi bir şaşkınlık!

Pazartesi, 31 Ekim 2011 11:56
Aydemir Güler

Geçen hafta Kürt dinamiğinin soldaki etkilerine değinmiştim bu köşede. Karşı pencereden bakıldığında görülenlere dokunmakta da yarar var.

Cumartesi, 08 Ekim 2011 10:36
Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer’in özgürlüklerine kavuşmasıyla beraber, uzun tutukluluk süreleri bir kez daha gündeme geldi. Bilindiği gibi ülkemizde, tutuklamanın bir tedbir olmaktan çıkarılıp infaza dönüştürüldüğü pek çok örnek var.

Parasız eğitim istedikleri için 19 aydır tutuklu bulunan Berna ve Ferhat, geçtiğimiz gün özgürlüğüne kavuştu. Fakat Berna ve Ferhat’ın tutuklu kaldığı 19 ayın hesabını kim, nasıl verecek, belirsiz. Dahası uzun tutukluluk süreleri, bitmeyen/bitirilmeyen yargılamalar Türkiye’de artık rutin uygulamalar haline gelmiş durumda.

Pazartesi, 31 Ekim 2011 09:30
İlker Belek

Birinci Cumhuriyet, Mustafa Kemal'in cumhuriyeti tarihsel bir ilerlemedir. Osmanlı feodalitesinin ve O'nu temsil eden kurumların yerini bir burjuva devlet almış Türkiye kapitalizminin kuruluşu böylece başlamıştır.

Salı, 25 Ekim 2011 20:36
Hece dergisinin son iki sayısında kapak konusu olarak işlediği "entelektüel şiddet" kavramını Türkiye'de ortaya atan ilk kişi olan Osman Çutsay'la kavram ve "sağın soldan yürüttükleri" üzerine konuştuk.

“Entelektüel şiddet” kavramının, Türkçede, ilk kez kendisi tarafından 1987 yılında kullanıldığını, sosyalizme yönelik bir ağrı ve arayışın ürünü olduğunu ileri süren gazeteci-yazar Osman Çutsay, bu kavramlaştırmanın, tam tersi bir noktadan doğrudan sağın hizmetine alınmasına sessiz kalınamayacağını söylüyor.

Cumartesi, 15 Ekim 2011 10:30
Mesut Odman

Niye ezik oluyor, ya da, neden notlardan ibaret olduğu sonuna gelindiğinde anlaşılacak da, “ezik” nitelemesi nereden çıkıyor? Bu soruyla başlamaktan başka çare yok.

Pages