45 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 10 Eylül 2011 10:30
Karaburun Bilim Kongresi’nde “Dünyanın Dört Bucağında Sosyalizm” oturumunda çeşitli sosyalist deneyimler tartışılırken, oturumda konuşan<strong></strong> konuşan Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Nahide Özkan, Küba’da yaşanan yeni düzenlemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altıncısı gerçekleşen Karaburun Bilim Kongresi’nde “Dünyanın Dört Bucağında Sosyalizm” başlıklı oturumda Küba'da ve Venezuella'daki sosyalist deneyimler tartışılırken, Hindistan'daki sosyalist gelenek üzerine de iki farklı konuşma yapıldı.

Çarşamba, 28 Eylül 2011 21:35
Devrimci Gençlik Köprüsü'nün tabelasının çalınması üzerine sanatçı ve yazarlar, "Devrimci kelimesine tahammül edemiyorlar" diyerek duruma tepki gösterdi. Bölgeye gitmek için çalışma yaptıklarını belirten sanatçı ve yazarlar, Ekim ayında köprüye giderek daha büyük bir tabela asacaklarını duyurdular.

Devrimci Gençlerin 1969'da Hakkâri’de Zap suyu üzerinde inşa ettikleri ve yöre halkının Deniz Gezmiş Köprüsü adıyla andığı köprü geçtiğimiz yıllarda yeniden inşa edilmişti. Geçtiğimiz hafta içinde köprünün tabelasının çalınması tepkilere neden oldu.

Cumartesi, 24 Eylül 2011 17:06
Odatv iddianamesinin ek klasörleri dün avukatlara dağıtıldı. Klasörlerde, daha önce de sıkça eleştiri konusu yapılan alakasız özel telefon görüşmeleri yayınlandı. Barış Terkoğlu'nun rehberinde ise Yılmazkaya'nın cenazesine katılan birinin numarasının bulunması, örgüt üyeliğinde yetti!

Milliyet'te yer alan habere göre delil klasörlerine göre davanın tutuklu sanıklarından gazeteci Nedim Şener hakkında 6 Mayıs 2009’da “Nedim Şener Ergenekon’un çok gizli propaganda biriminde görevlidir” şeklinde başlayan ve “M.Yılmaz” imzasıyla biten bir ihbar maili geldi. Bu mail üzerinde Şener’in telefonları 22 Mayıs 2009 tarihinden itibaren 14.

Salı, 20 Eylül 2011 22:50
Büyük devrimci ozan Ruhi Su, ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Değerli ozan Ruhi Su ölüm yıldönümü olan bugün, her 20 Eylül'de olduğu gibi saat 12:00’da Zincirlikuyu Mezarlığındaki Anıt Mezarında dostları ve sevenleri tarafından, türküler, konuşmalar ve şiirlerle anıldı.

Pazar, 11 Eylül 2011 12:48
Devrimci işçi önderi ve TKP üyesi Kamil Kinkır ölümünün birinci yıldönümünde Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde anılacak.

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan, devrimci işçi önderi ve TKP üyesi Kamil Kinkır, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılacak bir etkinlikle anılacak. Saat 17.00'de Ruhi Su Salonu'nda yapılacak anmada Kinkır'ın çeşitli eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalardan derlenmiş görüntüler gösterilecek.

Cumartesi, 03 Eylül 2011 20:13
Devrimci 78’liler Federasyonu’nun belediyeden Ulucanlar Cezaevi’ndeki darağacını istemesi ve verilmemesi üzerine “çalarız” sözleri bugün basında yer aldı. Biz de soL Haber Portalı olarak 12 Eylül Utanç Müzesi’nin hazırlıkları yapılırken Devrimci 78’liler Federasyonu'ndan Yılmaz Cerek ile konuştuk.

Devrimci 78'liler Federasyonu'ndan Yılmaz Cerek, darağacının varlığından, geçen yıl birincisini açmaya karar verdikleri 12 Eylül Utanç Müzesi için Altındağ Belediye’sine ve hükümete Ulucanlar Cezaevini kullanmak istediklerini bildirdiklerinde haberdar olduklarını söyledi.

Çarşamba, 14 Eylül 2011 00:06
Kuruluşunu 31 Mayıs 2011’de tamamlayan ve genel merkezi Antalya’da olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası, turizm çalışanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için ILO'nun hazırladığı sözleşmeye Türkiye’nin de imza atması çağrısında bulundu

27 Mayıs’ta verdikleri kuruluş dilekçeleri 31 Mayıs 2011’de onaylanan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası basın toplantısı yaptı. Kuruluş dilekçelerinde genel merkez örgütlenmesini Antalya olarak belirten sendikanın İzmir ve İstanbul’da da şube örgütlenmesinin olacağı bildirildi.

Pazartesi, 12 Eylül 2011 17:05
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Tayfun Görgün, 12 Eylül Darbesinin 31. yılı dolayısıyla Taksim Gezi Parkında yaptığı açıklamada, 12 Eylül’ün hala yürürlükte olduğunu söyledi.

Bugün yaşanmakta olan insan hakları ihlallerinden, Kürt sorunundaki çözümsüzlüğe, sendikal hak ihlallerine, adalet duygusunun rencide edilmesine ve krizi hızlandıran ekonomik politikaların uygulanmasına kadar bütün politikalarda 12 Eylül’ün çizdiği projenin etkisi olduğunu belirten Görgün, bu projenin, kendisini her alanda gösteren çürüme, yozlaşma ve çözümsüzlük olduğunu ifade etti.

Cuma, 09 Eylül 2011 18:29
Türkiye'nin yetiştirdiği büyük sinemacı ve devrimci Yılmaz Güney, 27 yıl önce bugün sürgünde hayatını kaybetti. Güney'in filmleri ve düşünceleri, Türkiye halklarının eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesindeki önemini koruyor.

"Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?"

(soL)

Cumartesi, 03 Eylül 2011 14:29
12 Eylül darbesinin 31. yılı nedeniyle bir dizi etkinlik hazırlayan Devrimci 78’liler Federasyonu’nun, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı gibi devrimcilerin idam edildiği darağacını "çalacağını" gerekçe gösteren Altındağ Belediyesi, darağacını kafese kapattı.

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, geçen yıl federasyona söz vermesine rağmen, darağacını sergilenmek için geçici süreyle, dönemsel olarak açılan 12 Eylül Utanç Müzesi’ne vermeyen belediyenin, darağacını demir kafese aldığı, korunması için personeline özel görevler verdiği ve Ulucanlar Müzesi’nin açılışında Devrimci 78’liler Federasyonu’na yasak koyduğu ortaya çıktı.

Cuma, 16 Eylül 2011 15:12
NATO'ya kalkanlık görevini üstlenen Türkiye’de, sistemin kurulacağı yer Malatya Kürecik oldu. 68 Kuşağı önderlerinden Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga’nın, Denizlerin idamı engellemek için eylem yapmayı planladığı yer olan Kürecik, şimdi yeni bir emperyalist planın parçası haline geldi.

Malatya Kürecik’te daha önce Sovyetler Birliğine karşı kurulmuş olan bir radar üssü vardı. Şimdi ise emperyalist ülkelerin bölge politikası çerçevesinde Kürecik, füze kalkanı "görevini" üstlenecek.

Salı, 06 Eylül 2011 17:30
Küba Savunma Bakanı Julio Casas, kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Küba Savunma Bakanı ve Küba Komünist Partisi Siyasi Büro üyesi Julio Casas Regueiro, geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.

Pazartesi, 12 Eylül 2011 00:11
12 Eylül darbesinin yıldönümünde Çanakkale’de siyasi partilerin, sendikaların ve kitle örgütlerinin düzenlediği bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çanakkale’de 12 Eylül darbesinin 31. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen protesto, Çanakkale Kordonu’ndaki yürüyüşle başladı. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm, tek yok devrim”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş sonunda Saat Kulesi Meydanı’na gelen Çanakkaleliler, burada yaşamını yitiren devrimciler için saygı duruşunda bulundu.

Cuma, 30 Eylül 2011 13:44
Merdan Yanardağ

Türkiye’nin sol, sosyalist ve ilerici güçlerinin önündeki acil, acil olduğu ölçüde de tarihsel görev AKP-Cemaat diktatörlüğünü önlemektir. Birinci Cumhuriyet'in tasfiyesi ve bir islamo-faşist polis devleti olarak İkinci Cumhuriyet'in yapılandırılma sürecinin devam etmesi, bu tarihsel sorumluluğun neden acil olduğunu da ortaya koymaktadır.

Pazar, 25 Eylül 2011 14:56
Türkiye'de solun neden iktidara ortak olmadığının cevabı Gündüz Vassaf'ın bir arkadaşının söylediklerinde gizli. Vassaf arkadaşının söyledikleri üzerinden yaptığı derin analizler sonucunda "eureka" diye bağırıyor, "Buldum sebebi"...

Radikal yazarı Gündüz Vassaf Türkiye’de solun neden iktidar olamadığına dair herkesin merakla cevabını beklediği sorunun yanıtını bugünkü köşesinden tüm kamuoyuna açıkladı. Merakla beklediğimiz bu açıklamayı, soL okurları ile paylaşmayı görev biliyoruz. Vassaf’ın derin analizlerinden tüm okurlarımızın faydanlaması dileğiyle.

İnönü ve Belli'nin ortak noktası!

Pages