49 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 12 Ağustos 2011 01:16
Devrimci Karargah Davası'nda ilk gün yoğun izdiham ve protestolarla geçti.

Devrimci Karargah Davası'nın ikinci duruşmasında ilk gün geride kaldı. Duruşma saatinin önce 10.0’dan 13.00’e sonrada 13.45 alınması davanın büyük tepkiye yol açtı.

Perşembe, 11 Ağustos 2011 18:10
Mısır'da Mübarek'in devrilmesinden bu yana sanat alanında müthiş bir enerji patlaması var. Devrimi çaldırmama mücadelesinde sanatçılar, eserlerini halkla buluşturmak için yaratıcılıklarını konuşturuyor.

Mısır'da Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanma rejimi kökünden değiştirmeye yetmemiş olabilir, ancak zaten Mübarek'in son yıllarında tabanda köpürmekte olan enerji, kendi yollarını açmak için Mısır toprağına sızmaya çalışıyor.

Perşembe, 11 Ağustos 2011 15:42
Devrimci Karargâh davasının duruşması saat 13:00'e ertelendi.

Birçok sosyalist aydın ve siyasetçinin tutuklu olduğu Devrimci Karargâh davasın 2. duruşması sanıkların gelmesinin gecikmesi dolayısıyla gecikmeli başlayacak. Dava saat 10:00’da başlaması gerekirken gecikmeden dolayı saat 13.00’a ertelendi.

Cumartesi, 13 Ağustos 2011 10:23
Devrmci Karargah davasında, aralarında SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da bulunduğu 8 kişi tahliye edildi. Hanefi Avcı'nın tutukluluğu devam ediyor.

Devrimci Karargah davasının ikinci duruşması sonra erdi. Duruşmada aralarında Hanefi Avcı’nın da bulunduğu 11 tutuklu sanığın savunması alındı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 20'si tutuklu 57 sanığın yargılandığı davada sanık savunmalarının alınmasın ardından avukatların talepleri alındı.

Salı, 16 Ağustos 2011 19:37
Türkiye devrimci hareketinin çınarlarından biri, Mihri Belli yaşamını yitirdi.

Türkiye devrimci hareketinin sembol isimlerinden biri olan, 96 yaşındaki Mihri Belli, bugün saat 16:00'da uzun süredir tedavi görmekte olduğu evinde yaşamını yitirdi.

Belli, 1915 yılında Silivri'de dünyaya geldi. Babası, Kurtuluş Savaşı yıllarında Trakya'da direnişi yönetenlerden Urfalı Mahmut Hayrettin Bey'dir.

Cuma, 19 Ağustos 2011 02:22
Türkiye devrimci hareketinin çınar isimlerinden Mihri Belli, bugün Türkiye solunun çeşitli kesimleri, dava arkadaşları ve sevenleri tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Türkiye devrimci hareketinin simge isimlerinden Mihri Belli Feriköy mezarlığında toprağa verildi. Belli’nin cenaze törenine Türkiye devrimci hareketinin birçok kurumu ve temsilcisi kitlesel bir katılım gösterdi. Cenazeye ise Yunanistan iç savaşında Belli’nin yoldaşlarından birinin sözleri damga vurdu sen içini ferah tut yoldaş.

Perşembe, 11 Ağustos 2011 16:00
Devrimci Karargâh davasında tutuklu yargılanan Hanefi Avcı'ya İçişleri Bakanlığı iki defa meslekten çıkarma ile 24 ay uzun süreli durdurma cezası verdi.

www.hanefiavci.com” internet sitesinden yayınlanan İçişleri Bakanlığı’na ait kararda Avcı’nın meslekten çıkarılma cezasına gerekçe olarak “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabındaki ifadeler gösterildi.

Cumartesi, 13 Ağustos 2011 19:39
Sabah saatlerinde serbest bırakılan 'Devrimci Karargah' davası tutukluları öğlen saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, kendilerine dönük komplonun boşa çıkartıldığını söyleyen SDP ve TÖP yöneticileri birlik mesajları verdi.

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) ve Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) yöneticilerinin de yargılandığı Devrimci Karargah davasında bugün 8 tahliye yaşandı. 11 aydır cezaevinde bulunan ve aralarında SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ile TÖP Sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu'nun da bulunduğu tutuklular, İnsan Hakları Derneği Binası'nda bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Cumartesi, 06 Ağustos 2011 09:58
İki gün önce Taraf gazetesindeki köşesinde FenerebahCHE taraftarına şike soruşturmasına güvenmelerini salık veren ve Che’nin devrimci ahlakıyla Cemaati savunmaya çalışan Sedat Tunalı’ya FenerbahCHE’den yanıt geldi.

Taraf yazar Sedat Tunalı “FenerbahCHE’li Kardeşlerime” adlı yazısında şike soruşturmasının AKP ve Cemaat operasyonu olduğunu söyleyen taraftar grubu FenerbahCHE’nin, şike soruşturması sürecindeki muhalif politik tutumuna tepki göstermiş, Che Guevara’nın devrimci ahlakını öne sürerek soruşturmaya destek olmaları yönünde uyarıda bulunmuştu.

Cumartesi, 13 Ağustos 2011 16:56
Bugün 13 Ağustos, bugün büyük devrimci Fidel Castro'nun 85. yaş günü. Fidel'in doğumgününü, dün ölümünün 12 yıldönümünde özlemle andığımız Can Yücel'in bir şiiri ile kutluyoruz. İyi ki doğdun Comandante Fidel...

İspanya'nın Galicia bölgesinde tarım işçisi olarak çalışırken İspanyol askeri olarak Küba'ya giden bir babanın ve Kübalı bir annenin oğlu olan Fidel Castro Ruz, 1926 yılında dünyaya gözlerini açtı. Babası, Kübalı bağımsızlık savaşçılarına karşı sömürgeci İspanya adına savaşmak üzere Küba'ya gelmişti, oğlu Fidel ise Küba'yı bağımsızlık ve sosyalizme taşıyan devrime önderlik etti.

Çarşamba, 10 Ağustos 2011 18:59
Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’nın, Güllü Hanoğlu’nun işe iadesi için Taksim İlkyardım Hastanesi bahçesinde başlattığı imza kampanyası sonucunda topladığı imzalar, bugün İl Sağlık Müdürlüğü önüne yapılan bir yürüyüşle teslim edildi.

Dev Sağlık İş’in, Taksim İlkyardım Hastanesi sendika temsilcisi olan Güllü Hanoğlu’nun işten çıkarılmasının ardından hastane bahçesindeki direnişin 29. gününe girildi. Süreç boyunca hastane çalışanlarından ve hasta yakınlarından Güllü Hanoğlu’nun işe iadesi için toplanan imzalar bugün İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Perşembe, 04 Ağustos 2011 15:15
Taraf yazarı Sedat Tunalı “FenerbahCHE’li Kardeşlerime” başlıklı yazısında şike soruşturmasında AKP ve Cemaat’e Karşı Kampanya başlatan FenerbahCHE-Sol Açık taraftar grubuna Che ve “devrimci ahlak dersi” vererek soruşturmaya destek olun çağrısında bulundu…

Taraf gazetesi yazarı Sedat Tunalı dünkü köşesinde “FenerbahCHE’li Kardeşlerime” başlığıyla kaleme aldığı yazısında şike soruşturmasının başından beri politik tavır alıp, soruşturmanın, şikecileri yargılamaktan çok AKP iktidarının futbol piyasasını kendi çıkarları için düzenleme süreci olduğunu söyleyen, “AKP ve Cemaate Karşı Çık!” sloganıyla kampanya düzenleyen solcu taraftar grubu FenerbahCHE

Pazar, 14 Ağustos 2011 10:30
Maradona Küba'nın devrimci lideri Fidel Castro’nun 85. yaş gününü, Küba halkına verdiği destekle kutladı. Maradona Fidel’in heykelinin dikilmesi gerektiğini söyledi, Chavez’i selamladı. Arjantinli ayrıca FIFA Başkanı Sepp Blatter’in derhal görevini bırakması gerektiğini de ekledi.

Dünya’nın gelmiş geçmiş en yetenekli, çok tartışılan ama el üstünde tutulan futbolcusu Diego Armando Maradona yakın dostu Küba lideri Fidel Castro’nun doğum gününü Arjantin’de verdiği bir röportajla kutladı. Fidel için dünyanın en büyük heykelinin dikilmesi gerektiğini kaydeden Maradona, Küba'nın dünyadaki açlık göz önünde bulundurularak hâlâ izlenmesi gereken bir örnek olduğunu vurguladı.

Salı, 16 Ağustos 2011 23:15
TKP Merkez Komite, Türkiye solunun önemli ismi Mihri Belli'nin vefatı üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şöyle denildi:

Türkiye solunun belli başlı tarihsel isimlerinden biri olan Mihri Belli'yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz.

Salı, 09 Ağustos 2011 18:47
Ernesto Che Guevara'nın adı ısrarla yanlış yazılıyor.

Arjantin doğumlu devrimci Ernesto Che Guevara'nın ismi Türkiye'de doğru yazıldığından çok yanlış yazılıyor.

Genel olarak Che'nin soyadı, Guevara yerine Guevera şeklinde yazılıyor.

Bugünkü köşe yazısında Reha Muhtar, şimdiye kadar rastlanmamış bir hata yaparak, Guevara'nın adını Quevera şeklinde yazdı.

Pages