3 sonuçtan 1 - 3 arası gösteriliyor
Cumartesi, 13 Ağustos 2011 16:56
Bugün 13 Ağustos, bugün büyük devrimci Fidel Castro'nun 85. yaş günü. Fidel'in doğumgününü, dün ölümünün 12 yıldönümünde özlemle andığımız Can Yücel'in bir şiiri ile kutluyoruz. İyi ki doğdun Comandante Fidel...

İspanya'nın Galicia bölgesinde tarım işçisi olarak çalışırken İspanyol askeri olarak Küba'ya giden bir babanın ve Kübalı bir annenin oğlu olan Fidel Castro Ruz, 1926 yılında dünyaya gözlerini açtı. Babası, Kübalı bağımsızlık savaşçılarına karşı sömürgeci İspanya adına savaşmak üzere Küba'ya gelmişti, oğlu Fidel ise Küba'yı bağımsızlık ve sosyalizme taşıyan devrime önderlik etti.

Cuma, 26 Ağustos 2011 15:12
Che Guevara'nın Bolivya'da öldürüldüğü operasyonda görevli olan Küba asıllı CIA casusu Gustavo Villoldo, Küba hükümetine karşı açtığı 2.8 milyar dolarlık tazminat davasını kazandı. Küba hükümeti, elbette parayı ödemeyecek.

1959 yılının ilk günü Küba'da Fidel Castro ve yoldaşları iktidarı ele geçirdiğinde, ABD'nin kumar ve fuhuş cenneti haline gelmiş adada yankilerle işbirliği içinde ülkeyi sömürmekte olan patronlar, sonlarının geldiğinin farkındaydı. Diktatör Fulgencio Batista bir uçakla yurtdışına kaçmıştı ama, tüm patronlar bu kadar şanslı değildi.

Pazartesi, 15 Ağustos 2011 23:21
Suriye'deki diktatörlüğe karşı ABD'yle omuz omuza mücadele verme heveslisi olanların, diktatörlük konusundaki tarih bilgilerini biraz tazelemeleri gerekiyor.

15 Kasım 1948 günü Amerikan Time dergisi, sonradan uzun süre konuşulacak bir ifadeye yer verdi. Dergiye göre ABD Başkanı Franklin Roosevelt, Nikaragua'nın diktatörü Anastasio Somoza hakkında "Somoza bir o..pu çocuğu olabilir, ama o bizim o..pu çocuğumuz" demişti.