38 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2011 10:30
Yurdakul Er

Kimileri yarı şaka yarı ciddi tahtaya vurup "Valla verilecek sadakamız varmış, büyük tehlike atlattık" diyebilir. Pek de haksız olmaz. Solumuzun, Türkiye solunun, tarihindeki en ağır tasfiye fırtınasının tozlarını yeni yeni üzerimizden atıyoruz. Başımız dik bu karambolden çıkabildiğimizi söylemek durumundayız.

Ne demek istiyoruz?

Çarşamba, 13 Temmuz 2011 16:00
ÖDP'nin Ankara'da yapılan son Parti Meclisi toplantısında AKP-Cemaat koalisyonu ile yeni bir rejim inşa edildiği belirtilerek, devrimci-sosyalist hareketin tüm öznelerine yönelik olarak meclis tarzında örgütlenen 'Birleşik Devrimci Merkez' çağrısı yapıldı.

ÖDP Parti Meclisi, 9-10 Temmuz 2011’de Ankara’da toplandı. Basına verilen bilgide, toplantıya Sincan F-Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Ozan Sürer katılamadığı belirtildi.

Çarşamba, 27 Temmuz 2011 20:23
Mayıs ayının başında gazeteci Joaquín Pérez Becerra’yı Kolombiya'ya iade ederek komünist partilerin büyük tepkisine neden olan Venezuela hükümeti, Kolombiyalı devrimci sanatçı Julian Conrado'yu da Kolombiya'ya iade etmeye hazırlanıyor.

İki ay önce Venezuela'da tutuklanan Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) üyesi sanatçı Julian Conrado'nun Kolombiya'ya iade edileceğinin açıklanması tartışma yarattı. Venezuela resmi olarak, Conrado'yu iade etme niyetini açıklarken, sanatçı Venezuela'dan siyasi sığınma talebinde bulundu.

Pazartesi, 25 Temmuz 2011 13:58
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bulunduğu ortamın nabzına göre kurguladığı konuşmalarına bir yenisini ekledi. CHP Gençlik Kolları'nın toplantısında “devrimci değerlere” gönderme yapan Kılıçdaroğlu, önceki birçok konuşmasında tipik bir sağcı gibi konuşmuştu.

CHP Gençlik Kolları’nın düzenlediği 1. Gençlik Sempozyumu 23 Temmuz Cumartesi günü yapıldı. Toplantıda devrimci marşlar çalınırken, bazı katılımcılar yumruk kaldırarak saygı duruşunda bulundular.

Salı, 12 Temmuz 2011 19:21
Şike skandalı ve tutuklamalar sürerken Devrimci Spor Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Metin Kurt'un görüşlerini aldık. Sporun siyasetten bağımsız değerlendirilemeyeceğini söyleyen Kurt, bu alanda bütünlüklü bir mücadele verilmesi gerektiğini belirtti.

Şike skandalını nasıl yorumluyorsunuz? İlk defa mı yaşanıyor bu olaylar ülkemizde?

Çarşamba, 27 Temmuz 2011 16:49
Devrimci Sağlık-İş Sendikası Bölge Başkanı Bekir Çivi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi taşeron işçilerinin maaşlarının geç ödenmesi nedeniyle bir araya gelmelerinden ötürü, 57 işçi ve 6 sendika yöneticisi hakkında işveren tarafından soruşturma açılmasını protesto etti.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan, taşeron şirket çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Devrimci Sağlık-İş Sendikası Bölge Başkanı Bekir Çivi, maaşların zamanında ödenmemesi nedeniyle, taşeron şirket çalışanlarının 8 Temmuz'da 09.00-10.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında iş bırakma eylemi yaptıklarını anımsattı.

Pazartesi, 25 Temmuz 2011 20:05
Mısır'da devrimin çalındığını gören halk, eylemlerini sürdürüyor. Rejim, eylemlere giderek daha büyük şiddetle karşılık veriyor. Cumartesi günü pusuya düşürülen eylemcilerden yüzlercesi yaralandı. Asıl sorun ise, devrimci bir örgütlenmenin yokluğunda girilen siyasi tıkanıklık.

Mısır'da kış aylarında Mübarek'in iktidarı terk etmesiyle sonuçlanan eylemler sırasında göstericilere işkence eden ve bazılarını öldüren güvenlik görevlilerinin bir türlü gerekli cezaları almamaları, halkı öfkelendiriyordu.

Pazar, 03 Temmuz 2011 17:45
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Hayata Dönüş Katliamını protesto için Çorum’da pankart açan iki gence ‘’terör örgütü propagandası’’ yaptıkları iddiasıyla hapis cezası verdi.

ANF'nin haberine göre, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, “Yaşasın 19 Aralık direnişimiz, devrimci irade teslim alınamaz” ibareli ve “Dev-Lis” imzalı pankartı asan iki gence, DHKP/C propagandası yaptıkları gerekçesiyle hapis cezası verdi. Haber şöyle:

Perşembe, 07 Temmuz 2011 13:43
Kemal Okuyan

Türkiye gericiliği, on yıllar boyu "vatansız" olmakla itham ettiği komünistler "kimliğimizde yurtseverlik de yazar" dediğinde, dört bir yandan kampanyalar başlatmış, eteklerine çöreklenmiş liberalleri bu kampanya doğrultusunda görevlendirmiş, o liberallerle flört etmeyi "ittifak" ve de "marifet" belleyen solcumuz da hiç sıkılmadan "yurtseverlik devrimcilikle bağdaşmaz" deyivermişti.

Cumartesi, 30 Temmuz 2011 03:19
Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifası hakkında bir açıklama yayımladı.

TKP Merkez Komite bugün akşam saatlerinde gelen istifa haberiyle ilgili bir açıklama yayımladı. TKP açıklamasında tasfiye edilen Birinci Cumhuriyet'e tutunmaya çalışan unsurların teslimiyetinde yeni bir aşamanın daha geride kaldığı ve kendi ordusunu kurmaya çalışan İkinci Cumhuriyet'in son adımının Türkiye ve bölge halkları açısından barındırdığı tehlikelere değinildi.

Çarşamba, 13 Temmuz 2011 11:23
Aydemir Güler

Türkiye nereye gidiyor? Bu ülkede önümüzdeki yıllarda nasıl bir hava esecek?

AKP'nin temel seçim sloganını hatırlarsınız: İstikrar sürsün...

Pazar, 17 Temmuz 2011 10:30
DİSK, TMMOB ve TTB “Çağrımız İnsandan Yana Olan Herkese!” başlıklı ortak bir açıklama yaparak, toplumun ikiye bölünmenin eşiğinde olduğunu söyledi ve herkesi sorumlu olmaya çağırdı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak bir açıklama yaparak Türkiye gündemine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin bir kez daha savaş/barış ikilemine sıkıştırıldığına dikkat çekilen açıklamada, süreçte herkes sorumlu davranmaya çağırıldı.

Cuma, 08 Temmuz 2011 12:32
Merdan Yanardağ

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarındaki en güçlü padişah hiç kuşkusuz II. Abdulhamit’dir. Yaklaşık 30 yıl hüküm süren Abdulhamit devletin ve toplumun kaderinde önemli bir rol oynamıştır.

Perşembe, 07 Temmuz 2011 11:51
Cengiz Çandar, şike soruşturmasına Fenerbahçe'nin de bulaştırılmasıyla ilgili öyle satırlar yazdı ki, insan ister istemez "Önceki davalarda aklınız neredeydi?" diyor.

Cengiz Çandar son günlerde, Sivas katliamının ardından yazdığı hatırlatılan satırların başlattığı tartışmanın konusuydu. Yıldırım Türker hatırlattı: Çandar, katliamın ertesinde "Devletin vurdumduymazlığı ve aczi "birey"in provokatörlüğü olgusunu ortadan kaldırmaz...

Cuma, 15 Temmuz 2011 17:45
Bir operasyon üssüne dönüşen Beşiktaş Adliyesi'nde muhalif hakimler birer birer tasfiye ediliyor. Adliyede tek muhalif hakim 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay kaldı.

İsmail Saymaz'ın haberi şöyle:

Pages