67 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Mayıs 2011 11:34
Yurtsever Hukukçular Halit Çelenk'in vefatının ardından "Devrimci Hukukçu Halit Çelenk'i kaybettik" başlıklı bir açıklama yaptı.

Yurtsever Hukukçular tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Devrimci Hukukçu Halit Çelenk'i kaybettik

Hayatını eşitlik ve özgürlük mücadelesine adamış, emekçi halkın hak arama mücadelesinde her zaman en ön safta yer almış, hukuksuzluğa, baskıya, sömürüye her daim karşı durmuş devrimci, yurtsever bir hukukçuyu kaybettik.

Salı, 17 Mayıs 2011 20:35
YSK tarafından seçimlere girmesi engellenen ÖDP, bir açıklama yaparak "Düzen partilerine oy yok, oylar devrimci, sosyalist adaylara" dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada 12 Haziran 2011’de bir kez daha yasaklı, barajlı, anti-demokratik bir seçime gidildiği belirtilerek "AKP-Cemaat Koalisyonu, 12 Eylül 2011 referandumundan sonra 12 Haziran 2011 Milletvekili seçimlerinde de iktidarını güçlendirerek çıkmaya, piyasacı ve gerici yeni sömürü düzeninin anayasasını yapmay

Perşembe, 12 Mayıs 2011 17:07
68'in devrimci kuşağının üyelerinden Tuncay Çelen, 60'lı ve 70'li yılları anlatan bir kitap kaleme aldı.

Tuncay Çelen'in, “Denizler’den Terzi Fikri'ye Türkiye” ismini taşıyan kitabı okuyucuyla buluştu. Geçtiğimiz hafta sonu Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde kitabını imzalayan Çelen, 1968 yılında ODTÜ’de ABD Büyükelçisi Komer’in arabasının yakılmasında payı olan devrimcilerden.

Cuma, 06 Mayıs 2011 14:28
Halit Çelenk, avukatlığını yaptığı Denizler'in asıldığı tarihten, 6 Mayıs'tan bir gün önce öldü. soL Kadraj, dün yitirdiğimiz bu devrimci avukatın bir videosunu yayınladı.
Salı, 24 Mayıs 2011 15:44
Gürcistan'da renkli devrimci Saakaşvili yönetimine karşı yapılan gösteriler dördüncü gününe girdi. Yarın için planlanan 'öfke günü' gösterisi ise muhalefetin kendi içindeki anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi. Ancak halkın Saakaşvili'ye duyduğu öfke dinmedi.

Gürcistan'da Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili'ye karşı yapılan gösteriler dördüncü gününe girdi. Cumartesi günü 10 bin kadar kişi Şaakaşvili'yi protesto etti. Göstericiler ülke yönetimini yoksulluk ve otoriter bir yönetim kurmakla suçluyorlar.

Pazar, 01 Mayıs 2011 22:37
Samsun'da son yılların en kitlesel 1 Mayıs'ı kutlanırken, güne kürsüde yaşanan gerginlik damgasını vurdu. Tertip komitesi işçileri konuşturmayınca işçiler ve devrimci örgütler alanı terk edip ayrı kürsü kurdular.

İşçisi, kamu emekçisi, işsizi, öğrencisi, kadınıyla sendika, oda, dernek ve siyasi partiler Samsun'da 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak üzere saat 11.00’den itibaren Atatürk İlköğretim Okulu Ray Apartmanı önünde toplandılar. Tertip komitesi Türk-İş ve KESK'ten oluşurken kortejde Türk-İş, KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar, odalar, dernekler ve siyasi partiler yerlerini aldılar.

Pazar, 08 Mayıs 2011 17:12
Chávez hükümeti, belki de bugüne değin en çok tartışılan kararını aldı. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) önderlerinden olduğu söylenen ve alternatif gazeteci kimliğiyle tanınan Joaquín Pérez Becerra, Venezuela’ya giriş yaptığı Karakas havalimanında tutuklandı ve daha sonra, aranmakta olduğu Kolombiya’ya iade edildi.

Tutuklamanın hemen ardından Kolombiya devlet başkanı Juan Santos, Venezuela hükümetine teşekkür etti ve Chávez’le telefon görüşmesi yaptığını, Becerra’nın Karakas’a gelmekte olduğu bilgisini verdiğini ve tutuklanmasını bizzat talep ettiğini belirtti. Santos’a göre Becerra, Avrupa’da Kolombiya aleyhine yürütülen propagandanın sorumlusu idi.

Pazar, 01 Mayıs 2011 11:18
1 Mayıs'ta doğan Behice Boran, “sosyalist doğulmaz, sosyalist olunur” düsturuyla biçimlendirdiği hayatını, mücadelenin içinde bir yiğit devrimci kadın olarak geçirdi. Hayatı boyunca örgütlü mücadelenin içinde yer aldı, bir Marksist bilim insanı olarak sınıf hareketinde özgün yaklaşım yolları aradı.

Ankara’da bir akademisyen ve sosyalist bir kadın
Behice Boran, 1910’da doğar. Amerikan Kız Kolejini bitirir ve yüksek öğrenimini yapmak için Amerika’ya gider. Doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döner. 1939’da doçent olarak atandığı Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde sosyoloji bölümünde ders vermeye başlar.

Salı, 17 Mayıs 2011 13:30
Ekvador, birkaç yıl öncesine kadar, suç oranının yüksekliği ve yolsuzluğun yaygınlığı itibariyle tipik bir Latin Amerika ülkesi durumundaydı. Ancak solcu başkan Rafael Correa’nın 2007’de iktidara gelmesiyle birlikte, kıtadaki devrimci rüzgarlar Ekvador’u da etkilemeye başladı. Reformcu karakteri öne çıkan Correa yönetimi, kapitalizmin çok kirlettiği bu ülkeyi, bu kirlerden arındırmaya yönelik adımlar atmaya başladı. Bu süreç “Yurttaş Devrimi” olarak adlandırılıyor.

Cuma, 06 Mayıs 2011 15:31
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ortadoğu'daki "devrim" dalgası karşısında kendini tutamadı ve bombayı patlattı: Bakın bu makamda olmasam ya da genç olsam ben de ‘Yaşasın devrim’ diye bağırıp rahatlardım.

Uçak Kahire'den Roma'ya gitmek üzere havalanıyor. Davutoğlu uçağına Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nu da almış. Uçaktan Arap coğrafyasına bakıyor ve "devrimciliğinin olanca ataşi ile" başlıyor anlatmaya:

Pazartesi, 16 Mayıs 2011 10:30
Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu Pazar günü yapılan seçimlerle tamamlandı. Genel Kurul, yönetim için oluşturulan ittifak tartışmalarının gölgesinde geçerken, “anadilde eğitim talebi” tekrar Eğitim Sen tüzüğüne girdi.

13-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu Pazar günü yapılan seçimlerle sona erdi.

Salı, 03 Mayıs 2011 13:00
Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına ülke genelinde yüz binlerce kişi katıldı. Özellikle Taksim'deki kalabalık heyecan vericiydi. Ancak mitinglerin içeriği konusunda eleştiriler de vardı.

Bu yıl başta İstanbul Taksim meydanında olmak üzere pek çok şehirde kutlanan 1 Mayıs, geçtiğimiz senelere kıyasla daha kalabalıktı. Bu kitleselliğin nedenlerini ve 1 Mayıs kutlamalarının kitleselliğe rağmen dikkat çeken sorunlarını TKP Merkez Komite üyesi Mehmet Kuzulugil değerlendirdi. Kuzulugil'in 1 Mayıs değerlendirmesi şöyle:

Perşembe, 12 Mayıs 2011 13:51
ODTÜ'nün 68 kuşağına ait devrimcilerden Halil Çelimli hayata gözlerini yumdu.

Bu sene 6 Mayıs, üzücü bir zamana denk geldi. Denizler'in asılmasının yıldönümünden bir gün önce, onların asılmasına tanıklık eden avukatları Halit Çelenk yaşamını yitirdi. Henüz bunun üzerinden bir hafta geçmeden ise Denizler'in kuşağının bir başka devrimcisini, Halil Çelimli'yi yitirdik.

Cuma, 06 Mayıs 2011 11:34
Çağdaş Hukukçular Derneği "Kurucu başkanlarımızdan, ağabeyimiz, yoldaşımız avukat Halit Çelenk'i kaybettik..." başlıklı bir açıklama yaptı.

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin açıklaması şöyle:

"Kurucu başkanlarımızdan, ağabeyimiz, yoldaşımız avukat Halit Çelenk'i kaybettik..

Perşembe, 12 Mayıs 2011 11:44
Gazeteci Necati Abay hakkında 18 yıl 9 ay hapis cezası kararı çıktı. Aynı zamanda Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu sözcüsü olan Abay'la hakkında çıkan kararın trajikomik gerekçesini ve basın üzerindeki baskıları konuştuk.

soL: Hemen sizin davanızla başlayalım. Geçtiğimiz günlerde 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldınız. Ne zaman açılmıştı dava, süreç nasıl gelişti?

Pages