4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Cumartesi, 14 Mayıs 2011 13:52
Nâzım Hikmet'in 1961 yılında gerçekleştirdiği Küba ziyaretinin sır olarak kalan noktaları ile ilgili Küba'nın eski Türkiye Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal bir yazı kaleme aldı.

Nâzım Hikmet'in 13 Mayıs 1961'de Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü'nün (ICAP) misafiri olarak Küba'yı ziyareti ile ilgili bazı ayrıntıları araştıran Küba'nın eski Türkiye Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Bizim Amerika için bir yazı kaleme oldu.

Cuma, 20 Mayıs 2011 22:49
Hükümetteki sosyal demokratların ekonomik krizi yönetmekte zorlandıkları İspanya bu hafta sonu seçimlere gidiyor. Seçimlerden sosyal demokratların yenilgiyle çıkacağı tahmin edilirken, geçtiğimiz hafta gençler ve emekçiler protesto gösterilerinde bulundular.

İspanya’da seçimlere sayılı günler kalırken, ekonomik krizi yönetemeyen hükümetteki sosyal demokratlara dönük tepkiler de artıyor. Hükümet, krizin patladığı 2008 yılından bu yana en büyük ulusal gösterilerle sarsılırken, gençler Madrid’in en büyük meydanı Puerta de Sol’da bir araya gelerek ülkede yüzde 21’e ulaşan işsizlik oranını protesto ettiler.

Cumartesi, 14 Mayıs 2011 12:15
Küba’nın eski Türkiye büyükelçisi Ernesto Gómez Abascal’ın Nazım Hikmet’in Küba’yı ziyaretinin 50. yıldönümünde ziyareti farklı boyutları ile ele alan, Bizim Amerika için kaleme aldığı yazısını ilginize sunuyoruz.

Mavi gözlü devin Küba seyahatini bazıları hala hatırlar. Havana’ya devrimci hükümetin davetlisi olarak 13 Mayıs 1961’de geldi ve Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü (ICAP) ve ikisi de “Sürgünün Zor Zanaatı”nı yaşarken Avrupa’da tanıdığı dostu, Kübalı şair Nicolás Guillén tarafından ağırlandı.

Pazartesi, 30 Mayıs 2011 01:36
“Sinema her yerde sinemacılar tarafından ne için yapılıyorsa Küba’da da onun için yapılır. İnsanlar için. Dünyayı daha iyi bir gezegen yapmak için. Biz Kübalı sinemacılar da filmlerimizi halk için yaparız. Bunlar ulusa özgü konular da olabilir. Ama aşkın biçimde ulusal olandan daha evrensel olan bir şey yoktur.” Rigoberto Lopez Pego*

Küçük ada ülkesi Küba’nın adı her anıldığında yaygın olarak akla ilk gelen Küba’nın sosyalizmi değil purosu, plajları, romu, salsa dansı ve güzel kızları oluyor. Küba’ya ilişkin yaygın ve Küba gerçekliğine dair aslında hiçbir şey anlatmayan bu imgelerin tarihi adanın sömürge tarihi kadar eski.