655 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 24 Nisan 2011 19:12
Ankara'da yapılan 1 Mayıs'a Doğru Türkiye söyleşisinde Metin Çulhaoğlu ve Erhan Nalçacı konuşmacı oldular. Etkinlikte ülkenin içinden geçtiği son süreç ele alındı.

"1 Mayıs’a doğru Türkiye" söyleşisi Ankara’da yapıldı.

Söyleşi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 16:00’ da başladı. Söyleşiye konuşmacı olarak, TKP Merkez Komite üyeleri Metin Çulhaoğlu ve Erhan Nalçacı katıldı.

İlk olarak söz alan Metin Çulhaoğlu, “Türkiye Dış Politikası ve Türkiye’nin emperyalist sisteme eklemlenmesi” üzerinde durarak şunları söyledi:

Cumartesi, 30 Nisan 2011 10:19
Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bazı köylerde yaşayan ve ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istediği öne sürülen bir grup, Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye girdi.

Suriye’nin Yayladağı ilçesine yakın Harabjoz ve çevresindeki bazı köylerde yaşayan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 250 kişilik grubun, ülkelerindeki olaylar ve baskılardan kurtulmak istedikleri gerekçesiyle Güveççi köyü yakınındaki tel örgüyü aşarak 2-3 metre kadar Türkiye sınırını geçtiler.

Çarşamba, 27 Nisan 2011 15:23
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Üniversitesi bünyesinde ''Uluslararası İslami İlimler ve Din Bilimleri Fakültesi'' açtıklarını ve fakültenin bu yıl öğrenci alacağını açıkladı.

2010 yılı Temmuz ayında kuruluşu ilan edilen Diyanet Vakfı 29 Mayıs Üniversitesi'nde Uluslararası İslami İlimler ve Din Bilimleri Fakültesi açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez AA muhabirine, "hem Türkiye'de hem de Orta Asya ve Balkanlarda, İslam dünyasının yüksek din eğitimiyle ilgili bir takım sorunları olduğunu, bunları çözebilmek için bir adım attıklarını" söyledi.

Salı, 05 Nisan 2011 12:49
YGS sınavındaki şifre iddiaları öğrencileri ve öğrenci velilerini hafiyeye çevirdi. Günlerdir internet forumları ve sözlüklerde keşfedilen şifrelerin deşifrasyonlarından geçilmiyor. Herkes yayınlanmaya başlayan kitapçıklarda şifre ararken bir şifre de Radikal gazetesinden geldi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın kamuoyuna ilan edilen kopyasında tespit edilen şifre üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in tüm adayların kitapçıklarını görünür hale getirmesi, yeni ve daha basit bir şifreyi ortaya çıkardı. Yeni şifreye göre, matematik testinde şıklar arasında en yüksek sayının sağındaki şık her zaman doğru yanıt oluyor.

Cumartesi, 09 Nisan 2011 11:30
Suriye’nin üzerinde işgal bulutları dolaşıyor. Bush döneminde ABD tarafından “şer ekseni”nde değerlendirilen Suriye, özellikle AKP iktidarının son döneminde Türkiye tarafından atılan adımlarla Batı ile uyumlu bir pozisyona çekilmeye çalışılıyordu.

Arap dünyasındaki hükümet karşıtı gösteriler komşu ülke Suriye’ye de sıçrayınca, akla ister istemez Türkiye’nin Suriye ile son dönem kurduğu ilişkiler ve Suriye’nin ABD ve İsrail karşısındaki tutumu akıllara geldi.

Salı, 26 Nisan 2011 23:48

Başbakan Erdoğan, bugün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeden sonra Türkiye'nin komşuya özel temsilci göndermesi kararı verildi. Türkiye ve Suriye arasındaki trafiğin, CIA Başkanının aynı konu ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldiğinin ortaya çıkmasından sonra hızlanması dikkat çekti.

Pazar, 17 Nisan 2011 10:30
Korkut Boratav

IMF’nin Nisan 2011 tarihli Dünya Ekonomisinin Görünümü ve Küresel Finansal İstikrar başlıklı raporları birkaç gün önce yayımlandı. Bu raporlarda Türkiye’yi de ilgilendiren saptama ve değerlendirmeleri kısaca gözden geçirmek ilginç oluyor.

Cumartesi, 09 Nisan 2011 11:15
İDO’nun tamamı satıldı TAV Havacılık’ın ana ortakları, İskoç Souter firması ile birleşerek kamunun elinde kalan son gemilere de el koydular.

Türkiye Denizcilik İşletmelerinden Denizciler Turizm’e satılmış olan Ankara Feribotu'nun hastane olarak kullanımından oluşan maliyet gizlenirken, şimdi de aralarında Libya’dan tahliye amacıyla kullanılmış olan Osman Gazi ve Orhan Gazi feribotlarının bulunduğu 52 gemi özel sektöre satıldı.

Cuma, 29 Nisan 2011 22:15
Türkiye Komünist Partisi, 1 Mayıs kutlamalarına katılacağı yer ve saatleri duyurdu.

Yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Komünist Partisi, boyun eğmeyen emekçilerin bayramı 1 Mayıs kutlamalarına İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun, Trabzon ve Eskişehir’de katılacaktır. Boyun eğmeyen işçi ve emekçileri, hakkını arayan öğrencileri, emeğe güç katan aydınları Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs’ta eşitlik ve özgürlük bayrağını taşımak için saflarına davet etmektedir.

Pazartesi, 04 Nisan 2011 02:49
İşte Türkiye Komünist Partisi'nin dün Kadıköy'de düzenlediği mitingten bazı görtüntüler.

Mitingin açılışını ve sunumunu sanatçılar Orhan Aydın ve Metin Coşkun yaptı.

Cumartesi, 23 Nisan 2011 12:10
TKP’li Öğrenciler’in Ankara’da düzenlediği ‘Seçimlere Giderken Türkiye’ etkinliğinde konuşan TKP MK üyesi Kemal Okuyan, AKP’nin Türkiye gençliğini kapsamakta zorlandığını, gençliğin önümüzdeki süreçte AKP’yi geriletecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

TKP’li Öğrenciler’in düzenlediği “Seçimlere Giderken Türkiye” etkinliğinde ilk sözü ODTÜ öğrencisi Barış Tercioğlu aldı. Seçim sürecinde Türkiye’deki gençlik-siyaset ilişkisini ele alan Tercioğlu, düzen partilerinin normal zamanlarda gençliği sürekli “sükunete” çağırdıklarını, ancak seçim dönemlerinde birden gençliği hatırladıklarını belirtti.

Cuma, 15 Nisan 2011 19:10
Türkiye Komünist Partisi, bugün liselilerin yaptığı eylemle ilgili bir açıklama yaparak "gençler bu ülkeye boyun eğdirmeyeceklerini gösterdi" dedi.

TKP'nin açıklaması şu şekilde:

"Cemaat evleri ile, çirkin çıkar ilişkileri ile, kadrolaşma ve ordulaşma ile teslim alacaklarını, boyun eğdireceklerini sanıyorlardı.

Bu ülkenin şifresini çözdüklerini sanıyorlardı.

Boyun eğdirdiklerine bakıp, “bu iş umduğumuzdan da kolaymış” diyorlardı.

Bu ülkeye boyun eğdiremeyeceklerini yine önce gençler gösteriyor onlara.

Perşembe, 07 Nisan 2011 16:03
Suriye’yi ziyaret eden Ahmet Davutoğlu, Beşar Esad ve Suriyeli yetkililere “Türkiye Demokrasi Tarihi” dersi vermiş.

AKP hükümetinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Suriye’ye resmi bir ziyarette bulunuyor. Heyet, dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Hamas lideri Halid Meşal’la görüştü.

Perşembe, 07 Nisan 2011 13:38
Türkiye Komünist Partili Öğrenciler, kopya skandalına karşı bugün 16:30'da İstanbul'da eylem yapacağını duyurdu.

Türkiye Komünist Partili Öğrenciler, YGS'de ortaya çıkarılan şifre skandalının üzerinin örtülmesine karşı bugün 16:30'da Galatasaray Lisesi üzerinden FEM Dershanesi'ne yürüyüş düzenleyecek.

Partiden yapılan açıklama şöyle:

İmamın ordusu hırsız olduğunu saklamıyor, skandallara alışalım istiyor
Bu kez geçiştiremeyecekler!

Perşembe, 07 Nisan 2011 11:22
Türkiye sosyalist hareketi tarihinin önemli liderlerinden Behice Boran, doğumunun yüzüncü yılında İstanbul'da düzenlenecek bir sempozyumla anılacak.

16-17 Nisan tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenecek olan "Doğumunun 100. Yılında Behice Boran'a Saygı" isimli etkinliğin programı şu şekilde:

16 Nisan 2011, Cumartesi

10.30 Açılış ve Sunum

11.00-13.30: Bilimci Behice Boran

Prof Dr. Ali Ergur, Prof. Dr. Hayriye Erbaş, Prof. Dr. Neşe Özgen
Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Hakan Koçak

Pages