18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 26 Nisan 2011 17:11
Suriye'deki muhalif hareketin 130 bin üyesiyle en büyük Facebook grubunun yöneticisi, Müslüman Kardeşler'in İsveç yöneticisi çıktı. Fidayeddin Tarif es Seyid İsa, kendini başka türlü göstermeye çalışsa da tam bir islamcı gerici.

Özellikle İran’daki isyanlar sırasında gündeme oturan Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, son dönemde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki hareketlenmelerde de çok kullanıldı.

Salı, 12 Nisan 2011 14:32
Senelerdir dünyanın her tarafını bombalamak için bahane olarak kullandıkları El Kaide, şimdilerde batılı ülkelerde masaya oturulabilecek ve Mısır’daki yeni süreçte yer alabilecek bir özne olarak tartışılıyor.

11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler uçak saldırısında yıkıldığında, dünya için yeni bir savaş dönemi açılıyordu. Ne saldırının öncesi bir barış dönemiydi, ne de bu saldırı olmasa başka bir bahane bulunamayacaktı ne var ki, 11 Eylül’le birlikte emperyalizmin yeni söyleminin merkezine “islami terörizm” oturdu.

Bunun aktörü ise, her türlü şeytaniliğin atfedildiği bir örgüttü: El Kaide.

Salı, 12 Nisan 2011 14:56
Sosyalizme karşı verilen kirli savaşta yardımlarından sıkça yararlanılan radikal-islamcılar, aralarının ABD’nin işgal planları doğrultusunda bozulduğu yılların ardından bugünlerde tekrar emperyalizmle dostluk tazeliyorlar.

Globalresearch sitesinde yazar Michel Chossudovsky tarafından tekrar gündeme getirilen bu konu bir süredir, uluslararası kamuoyunda da tartışılmaktaydı.

Çarşamba, 27 Nisan 2011 11:30
ABD’nin Guantanamo Üssü’nde 5 yıldan fazla bir süre boyunca ‘El Kaide üyesi’ olduğu şüphesiyle hapsedilen bir Libyalı, şu anda Libya’daki Kaddafi karşıtı muhalefetin savaşçılarından ve ABD ile arası pek sıkı fıkı.

Ebu Süfyan İbrahim Ahmet Hamuda bin Kumu, Libyalı eski bir tankçı asker. ABD’nin 1980’li yıllarda Afganistan’daki solcu yönetime ve Sovyetler Birliği varlığına karşı milyarlarca dolar para akıtarak palazlandırdığı İslamcı örgütlerden El Kaide’ye 1990’ların başında Afganistan’a giderek katılmış.

Cuma, 15 Nisan 2011 11:30
NATO’nun bir numaralı düşman ilan ettiği radikal-islam ile Arap dünyasında yaşanan süreçteki işbirliğine ilişkin her gün yeni bir bağlantı ortaya çıkıyor. Senelerce "islam korkusu" yayanlar, şimdi islamcılarla mesut ilişkilerini gizlemiyor.

Batı Libya'da, vaktiyle Irak'ta kendisine karşı savaşmış El Kaide bağlantılı islamcı güçleri destekliyor.

Pazartesi, 25 Nisan 2011 10:30
Alper Birdal

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan veto kararının yarattığı çalkantının nereye bağlanmak istediğini yaşayarak görüyoruz. Hükümet olduğu günden itibaren sistematik olarak yargıya dönük müdahale eden ve bu müdahaleleri “vesayetçilikten kurtuluş” söylemiyle meşrulaştırmak için her aracı kullanan AKP, bu konudaki sorumluluğunu tamamen inkar eden bir konum aldı.

Cuma, 08 Nisan 2011 10:30
ABD'de cemaat okulları hakkında başlatılan soruşturmanın medyaya yansıması üzerine cemaat internetten propaganda atağına geçti. Çeşit çeşit site kuran cemaat, İngilizce yazılarda "Türkiye'de cemaat üyesi olduğu anlaşılan kişiler öldürülüyor" gibi iddialarda dahi bulunuyor.

Yakın zamanda ABD’de cemaat okullarına karşı yürütülen soruşturmanın iyice ayyuka çıkmasıyla birlikte cemaat de internetten bir karşı-saldırı başlatmış durumda. Cemaatçiler İngilizce yayın yapan yeni internet siteleri kurarak, okullar hakkında yapılan tartışmalara şekil vermeye çalışıyor.

Cumartesi, 30 Nisan 2011 10:30
Suriye’de yönetim karşıtlarının düzenlediği gösteriler altıncı haftasını geride bırakırken, Müslüman Kardeşler de bugün Öfke Günü adıyla düzenlenen gösterilere desteğini açıkladı. Batı basınında çıkan haberlere göre ülkede bugün 48 kişi öldü.

Bazı insan hakları örgütlerine ve görgü tanıklarına dayandırılan haberlere göre, isyanın merkezi Dera'da 32, Humus'ta 15 ve Lazkiye'de 1 kişi, güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu hayatını kaybetti.

Muhalifler, bugün Cuma namazı sonrasında gösteriler düzenlenmesi için hafta başından beri çalışma yapıyordu.

Pazartesi, 25 Nisan 2011 18:35
Gözlerin yeniden Suriye’ye dönmesine neden olan “kanlı Cuma”dan sonra bugün de Ceble ve Dera’dan ölüm haberleri geldi. Bu kentlerde toplam 18 kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor. Yemen'de ise güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 10 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Suriye'nin Dera kentinde 5 kişinin, Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Ceble’de ise 13 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildiriliyor.

Dera’da güvenlik güçlerinin kentte rastgele ateş açtığı ve binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiği de iddialar arasında.

Çarşamba, 13 Nisan 2011 11:36
Aydemir Güler

Artık objektiflik, tarafsızlık giysilerinden soyunan bir devletimiz var. Herhangi bir rejimin, objektiflik ve tarafsızlık görünümüne ille de sahip olması gereken uygulama alanlarından birinin “sınav” kavramı olduğu açıktır. AKP çoktandır kurcaladığı bu alanda önemli bir operasyon denemesinde bulundu ve baltayı taşa çarptı.

Perşembe, 14 Nisan 2011 12:21
Barış Zeren

“Pupil...” Der Spiegel’de Temmuz 2007’de yayımlanan söyleşisinde, İshak Alaton Tayyip Erdoğan için bu sözcüğü kullanmıştı. Dergi, Alaton’un sözlerine atfen, Tayyip Erdoğan için “his pupil” yazıyordu Alaton, “tilmizi” ya da “çırağının” iyi bir öğrenci olduğunu kanıtladığını belirtiyordu. O dönem basında değinilip kaybolan haberler arasındadır.

Çarşamba, 20 Nisan 2011 12:28
Aydemir Güler

Dün gece itibariyle YSK'nın siyasi müdahalesinin bir biçimde sulha bağlanacağı izlenimi oluşmuştu. 12 Haziran seçimlerinin bir bütün olarak meşruiyeti hakkında yapılan sorgulamanın böylece unutturulmasına izin verilmemelidir.

Cuma, 15 Nisan 2011 10:30
Yurdakul Er

Felaket, umudu da içerir. Tamam, bir büyük toplumsal kaosun içine itiliyoruz, ama bu kargaşa içinde umut da birikiyor. AkP-AsP koalisyonuyla yerleştirilen islamcı faşizm de zaten bu umut parçalarını ortadan kaldırmak için var.

Ne demek mi istiyoruz?

Cumartesi, 09 Nisan 2011 10:30
İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara faciasının yıl dönümünde Gazze’ye tekrar filo göndermek için hazırlık yapıyor. Tarihin seçim öncesine denk gelmesi, “seçim yatırımı mı?” sorusunu gündeme getirirken, Mavi Marmara meselesinde yaşananlar da şüphe uyandırıyor.

31 Mayıs 2010 tarihinde İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde Gazze’ye “insani yardım” ulaştırmak için yola çıkan filo, İsrail tarafından sert bir saldırıya uğramış ve saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. İHH, katliamın yıldönümünde Gazze’ye yeni bir filo göndermeye hazırlanıyor.

Cuma, 08 Nisan 2011 12:04
Kemal Okuyan

Ahmet Şık ve Nedim Şener'in gözaltına alınıp tutuklanmalarından sonra gelişen tepkilerin AKP'yi güç duruma düşürdüğü, bu partinin binbir emekle kurmuş olduğu liberal-islamcı koalisyonda derin çatlaklar yarattığı, iktidarın gelişmeleri kontrol etme yeteneğini büyük ölçüde yitirdiği sıklıkla söyleniyor.

Pages