7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Salı, 19 Nisan 2011 18:28
Fidel Castro istifa etmedi, zaten edemezdi. Fidel, tüm görevlerini bundan 5 sene önce bırakmıştı. Üstelik bu durum, "Meğer 5 sene önce istifa etmiş" başlıklarıyla Türk medyasında haber olmuştu. Aynı siteler, bugün de "Fidel Castro istifa etti" haberleri veriyorlar.

Küba Komünist Partisi'nin (KKP) 6. Kongresi sürüyor. KKP'nin tarihindeki az sayıda kongrenin her biri çok önemli oldu, bu kongre de öyle olacak. Kongrede geçtiğimiz yaz aylarından beri ülkenin gündeminde olan ekonomik düzenlemeler dahil olmak üzere çeşitli hayati başlıklar bulunuyor.

Çarşamba, 20 Nisan 2011 19:56
Küba Komünist Partisi’nin 6. Kongresi, 19 Nisan’da yapılan kapanış oturumu ile sona erdi. Kapanış oturumuna Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro da katıldı. Delegelerin coşkulu alkışlarıyla karşılanan Fidel’e, Küba Devlet Başkanı Raúl Castro eşlik etti.

Kongrenin son oturumunda partinin yeni Merkez Komitesi, Sekretaryası ve Siyasi Bürosu da seçildi. Merkez Komitesi 115, Sekretarya 7, Siyasi Büro ise 15 üyeden oluşuyor. Merkez Komitesi birinci sekreterliğini Raúl Castro, ikinci sekreterliğini de José Ramón Machado üstlendi.

Pazartesi, 18 Nisan 2011 11:15
Küba Komünist Partisi (PCC) 6. Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan Raúl Castro, siyasi liderlerin görev sürelerini 10 sene ile sınırlandırarak ülke yönetimini gençleştireceklerini anlattı.

Küba Komünist Partisi (PCC) 6. Kongresi Cumartesi günü 997 seçilmiş delege ve Küba devlet başkanı Raúl Castro'nun katılımıyla başladı.

Pazar, 17 Nisan 2011 23:59
Bu yıl Küba’da Domuzlar Körfezi yıldönümü kutlamaları Komünist Parti Kongresi’nin başladığı gün, kongre açılışı töreni öncesinde Devrim Meydanın’da büyük bir arkeri geçit ve halk yürüyüşüyle gerçekleştirildi.

On binlerce Kübalının katıldığı kutlamalarda ilkokul çocukları da, Castro'nun ve diğer devrimcilerin Batista döneminde sürgün edildikleri Meksika’dan Küba’ya dönerken bindikleri “Granma” adlı geminin temsili bir kopyasının etrafında yerlerini aldı.

Cuma, 22 Nisan 2011 18:26
Çilek ve Çikolata filminin gey karakteri Diego, "Komünizm eşcinselleri de mutlu edecek mi?" diye soruyordu. Çalışanlarını, kadınlarını, çocuklarını mutlu etmek, daha mükemmel bir sosyalizm kurmak için sürdürdüğü arayışı hiç bırakmayan Küba, bir süredir yeni bir toplumsal cinsiyet politikasının temellerini atıyor. Kızılı öne çıkan gökkuşağı gözlere hiç bu kadar güzel görünmemişti.

"Komünizm eşcinselleri de mutlu edecek mi?"

Salı, 12 Nisan 2011 05:22
Kıvılcım Çağla

Tam 50 yıl önce bugün, 12 Nisan 1961'de insanoğlu ilk kez uzaya çıkmayı başardı. 27 yaşındaki Sovyet kozmonotu Üsteğmen Yuriy Alekseyeviç Gagarin komutasındaki Vostok (Doğu!) adlı Sovyet uzay gemisi şimdi Kazakistan'da bulunan Baykonur uzay üssünden fırlayarak atmosferi aştı ve uzayda dünya çevresinde 1 saat 48 dakika içinde bir tur atarak tekrar atmosfere girdi.

Cumartesi, 23 Nisan 2011 18:40
TKP MK üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan, Radyo soL'da Küba Komünist Partisi'nin 6. Kongresi'ni ve son dönemde Küba'da hayata geçirilen politikalarla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Değerlendirmesinde Okuyan, Küba Devrimi'nin ciddi güvenceleri olmasına karşın, "kaygı duymayı gerektirecek" eğilimlere de işaret etti.

Radyo soL’da günün gelişmelerini konu alan programında soL yazarı Kemal Okuyan Perşembe akşamı Küba’da yaşanan gelişmeleri ve Küba Komünist Partisinin 6. Kongresi’ni değerlendirdi.