558 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 15 Şubat 2011 09:30
Fatih Yaşlı

Mısır’da yaşananları, “mütedeyyin halk kitlelerinin demokrasi talebiyle askeri vesayet rejimine isyanı” olarak okuyan liberaller ve muhafazakârlar, sürekli aynı soruyu soruyorlar: Mısır Türkiye olur mu?

Pazartesi, 07 Şubat 2011 09:30
NATO Savunma Koleji'nde yayınlanan bir rapora göre Mısır için en iyi model ülke "dünyaya açık, açıkça ekonomik küreselleşmeden yana ve serbest ticaret prensiplerine saygılı" bir ülke olan Türkiye.

Son günlerde tüm dünyanın gözünü diktiği Ortadoğu ülkelerindeki halk hareketleri baskıcı yönetimlere karşı bir isyan niteliği taşıyor olsa da emperyalizme karşı net bir duruş henüz ortaya çıkmış görünmüyor.Şimdilik perde arkasında kalmaya çalışan ve sokaklara dökülen milyonların tepkisini çekecek bir açıklama yapmaktan kaçındığı gözlenen emperyalist merkezler ise, sürece ilişkin planlarını yapm

Çarşamba, 23 Şubat 2011 14:51
Libya'da çıkan isyanın çatışmaya dönüşmesi üzerine bu ülkede kalan 30 bin Türkiye vatandaşının tahliyesi için donanma devreye sokuldu. Ancak bazı NATO ülkelerinin de Akdeniz'e savaş gemisi göndereceklerinin bildirilmesi, endişeleri artırdı.

Hem Libya olayları, hem İran’ın Suriye’ye gitmesi için iki savaş gemisini Süveyş Kanalı’na yönlendirmesini bahane eden, bazı NATO ülkelerinin de bölgeye savaş gemisi göndermekte olduğu öğrenildi.

Çarşamba, 23 Şubat 2011 20:35
Libya'da bulunan Türkiye vatandaşlarından 3 bininin daha gece saatlerinde Marmaris Limanı'na ulaşması bekleniyor.

Libya'da bulunan Türkiye vatandaşlarının hava ve deniz yoluyla tahliye çalışmaları devam ediyor. Bugün Libya'dan yola çıkan İDO'ya "Orhangazi-1" ve "Osmangazi 1" feribotlarının bu gece Marmaris Limanı'nda olması bekleniyor.

Bugün sabaha karşı Bingazi Limanı'ndan iki saat arayla yola çıkan "Orhangazi-1"ve "Osmangazi-1" feribotlarında toplam 3 bin kişinin yolculuk ettiği bildirildi.

Cumartesi, 12 Şubat 2011 18:05
Mısır’daki halk isyanının gelmiş olduğu nokta üzerinden Batı basınında “Türkiye modeli” tartışmaları başlatıldı. Türkiye basınında da özellikle yandaş köşe yazarlarının iştahla katıldıkları bu tartışmada konu Mısır’ın geleceğinden ziyade Türkiye’nin siyasi olarak neye benzediği ve “benzemesi gerektiği”…

Emperyalist güçlerin Mısır’da ordu, Müslüman Kardeşler ve Mübarek rejiminden arta kalanlar arasında sağlanan uzlaşmaya dayalı yeni bir rejim kurulmasını zorladığı giderek belirginlik kazanırken, Batı basınında bu sürecin kolaylaştırılması adına sık sık “Türkiye modeli” tartışılmaya başlandı.

Salı, 22 Şubat 2011 10:42
Kaddafi özellikle 2004 sonrasında Libya’nın zengin enerji kaynaklarını uluslararası tekellere bonkörce açtı. Birbirinden gereksiz otoyol, köprü, havaalanı projelerine yabancı şirketleri ortak etti. Türkiye sermayesi de fırsattan ziyadesiyle istifade etmiş görünüyor...

ABD, 1988’de Pan American Havayollarına ait bir yolcu uçağının İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde havaya uçurduğu suçlamasıyla 2004 yılına kadar Libya’ya ambargo uyguladı. 2003 yılında Libya’nın olayın sorumluluğunu üstlenmesi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmesi üzerine ambargo kaldırıldı.

Pazartesi, 21 Şubat 2011 12:26
Bingazi'de havaalanına ulaşan 2 bin kadar Türkiye vatandaşı, havaalanının ateşe verilmesi nedeniyle yakınlardaki bir hangara götürüldü.

Libya’da, Kaddafi karşıtlarıyla hükümet güçleri arasında sıcak çatışmalar yaşanıyor. Son olarak muhalifler ile Kaddafi yandaşları dün gece başkent Trablus’ta çatıştı.

Pazartesi, 07 Şubat 2011 23:36
Mısır Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, Türkiye dahil hiçbir ülkenin kendilerine model olamayacağını söyledi. Salaheldin “Mısır, Türkiye değil Türkiye de Suudi Arabistan değil. Her ükenin kendi karakteristiği var” dedi.

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, NTV’de canlı yayın konuğu oldu ve Mısır'da yaşananlara dair soruları yanıtladı. Türkiye'nin Mısır ve Arap dünyasına model ülke olamayacağını belirten büyükelçi, dün iktidarla muhalefet arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin “Genel bir anlaşma üzerine odaklanıldı. Bu anlaşmanın sonucunda basına açıklamda bulunulacak” dedi.

Çarşamba, 23 Şubat 2011 09:20
Türkiye-Yunanistan sınırında ölen kaçak göçmenlerin gömüldüğü bir toplu mezar ortaya çıktığına dair haberler Türkiye basınında geniş yankı buldu. Oysa mezar 2010 yılının Ağustos ayında bulunmuştu.

Son günlerde sıkça gündeme gelen toplu mezarlardan Yunanistan sınırında da bir tane bulunduğuna dair haberler, Türkiye’de pek çok haber kanalı ve gazetede yer aldı. Oysa mezarın keşfedilmesi yeni değil.

Cuma, 25 Şubat 2011 09:30
Yurdakul Er

Oraya gidiyoruz gerçekten: Libya’ya bakan Türkiye’yi görebilir.

Arada elbette büyük farklar var. Ama analoji dediğimiz şey de zaten böyle bir şey değil midir? Siz eğilimlerin, yapıların, işlevsel bağlantıların birbirini andırdığını iddia ederken, o benzerliklerin bire bir örtüşmediğini herkes bilir.

Cumartesi, 12 Şubat 2011 20:25
Dünyanın öbür ucundan, Brezilya'dan üç genç futbolcu kendileri gibi pek çok genç futbolcunun yaptığı gibi hayallerinin peşinden Türkiye'ye geldi. Onlar Türkiye'ye gelmeden önce soL muhabiri Emrah Kartal onlarla konuştu.

Türkiye’de Brezilya denince şu üç şey ilk akla gelenlerdir: Futbol, samba, kadın… Biz sadece futbolunu yakından tanıyoruz. “Sambacılar” diye kestirip attığımız, bin bir kültürel desenin bir arada bulunduğu bu Latin Amerika ülkesinin oyuncuları, futbol oynamak için gittikleri dünyanın birçok ülkesine olduğu gibi, Türkiye’ye de nice umutla geliyor...

Çarşamba, 02 Şubat 2011 13:24

Türkiye sağının ve Milli Görüş’ün parti kongrelerinde ve programlarında dilinden düşürmediği “başkanlık sistemi” tartışmasına AKP, anayasa reformundan sonra hız verecekmiş gibi görünüyor. Esas olarak federal bir sistem olan başkanlık sistemi, Amerikan yönetim tarzı öykünmesinden çok daha fazlasını, idelojik bir anlamı içeriyor.

Çarşamba, 09 Şubat 2011 10:05
"Bağımsızlık, Demokrasi, Sosyalizm mücadelesinde Türkiye İşçi Partisi"

soL yazarlarından Metin Çulhaoğlu, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) kuruluşunun 50. yılında İzmir'de düzenlenecek söyleşide partinin tarihini anlatacak.

"Bağımsızlık, Demokrasi, Sosyalizm mücadelesinde Türkiye İşçi Partisi" başlıklı söyleşi 11 Şubat 2011'de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi Nevzat Benal Salonu'nda saat 15.00'da gerçekleştirilecek.

(soL-İzmir)

Perşembe, 17 Şubat 2011 17:12
Türkiye Komünist Partisi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "Yollarda sollamayı, Türkiye’de solu bitirdik" açıklamasına yanıt vererek, "Trafik kazalarının olmadığı bir Türkiye ne kadar hayalse, 'solun bitirildiği' bir Türkiye de o kadar hayaldir. 'Solu bitmiş Türkiye' AKP’nin düşüdür" dedi.

Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"AKP’nin rüyası: “Solu bitmiş Türkiye”
AKP’yi uykusundan uyandırmaya var mısınız?

Pazartesi, 28 Şubat 2011 18:36
Türkiye Komünist Partisi, seçim çalışmasını başlatmasından bu yana üyelerinin uğradığı saldırılarla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

"Türkiye Komünist Partisi, “Boyun Eğme” sloganıyla 26 Şubat Cumartesi günü seçim çalışmasına başlamıştır. Son üç gün içinde seçim çalışmamız Türkiye’nin değişik yerlerinde saldırıya uğramıştır. Isparta'da seçim bildirgesini dağıtan TKP üyelerine faşist bir grup tarafından saldırılmış, bir TKP üyesi bıçakla yaralanmıştır.

Pages