74 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 17 Şubat 2011 15:56
Ortadoğu’daki halk ayaklanmaları herkesi heyecanlandırdı. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var: Emperyalizm, bu ayaklanmaları kendi lehine çevirmek için fırsat kolluyor. İşin kötüsü, henüz süreç tamamlanmasa da, başarılı olabileceği görülüyor.

Tunus’ta üniversite mezunu olan, iş bulamadığı için meyve sattığı tezgâhına zabıta el koyunca kendini yakan Muhammed Buazizi, herhalde bölgede böyle bir ayaklanma dalgası yaratacağını hiç düşünmüyor, uğradığı haksızlığa tepki olarak elindeki son çareyi kullanıyordu.

Pazartesi, 21 Şubat 2011 09:30
İlker Belek

Arap-İslam ülkelerinde yaşananlar geçen hafta da hızını artırarak devam etti.

En büyük alt üst oluşun yaşandığı Mısır ise bayram havasını yaşıyor. Tahrir Meydanı'nın boşaltılması konusunda yaşanan küçük sürtüşmelerin sonrasında, isyancılarla ordu barışmış görünüyor.

Şimdi bu halk ayaklanmalarının tipik siyasal özelliklerini tanımlama çabamızı sürdürebiliriz.

* * *

Cumartesi, 12 Şubat 2011 17:18
Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Genel Başkanı Dr. Rıdvan Turan ve bazı parti yöneticilerinin de dahil edildiği Devrimci Karargah soruşturmasında iddianamenin kabul edilmesini protesto etti.

21 Eylül 2010 günü sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınan ve daha sonra sevk edildikleri mahkemece “Devrimci Karargah Örgütü’ne üyelik” suçlamasıyla tutuklanan SDP Genel Başkanı Dr.

Pazartesi, 21 Şubat 2011 10:21
Mamak cezaevinde yolları kesişen beş devrimci kadının yaşadıkları üzerinden Mamak’ı, dönemi, direnmeyi anlatan “Mamak’ta” belgeseli ilk gösterimini yaptı. Belgesele ilgi yoğundu.

İstanbul Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde, 20 Şubat Pazar günü "Mamak’ta" isimli belgeselin, “oyuncuları” ve yönetmeninin de katılımıyla ilk gösterimi yapıldı.

Çarşamba, 16 Şubat 2011 10:42
Devrimci Eğitim Şûrası Danışma Kurulu tarafından yapılan açıklamada eğitim alanındaki sorunların derinleştiği bir dönemde şûra hazırlıklarının sürdürüldüğü belirtildi. Ayrıca 16 Şubat'ta yargılanacak olan ataması yapılmayan öğretmenlere destek verildi.

Devrimci Eğitim Şûrası Danışma Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de her gün eğitimle ilgili bir skandal patlak verdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Cuma, 25 Şubat 2011 13:22
soL yazarı Kemal Okuyan, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri konu aldığı yazısında, "İleride, 2011 başlarında Arap ülkeleri için "devrimci bir dönem açılmıştı" saptaması yapılmayacak, yapılamayacak!" dedi.

Okuyan'ın yazısını okumak için:

Ortadoğu'da devrim filan yok!

Salı, 08 Şubat 2011 09:30
Mısır'da ordunun tarafsızlık politikasına "devrimci" bir özellik yakıştırmak pek mümkün değil. Erler arasında eylemcilere sempati yoğun olmasına rağmen, ordunun üst kademesi, göbekten bağlı olduğu ABD'nin alacağı pozisyonu izliyor ve olayların bitişini iple çekiyordu.

Mısır’da eylemlerin ilk günleri, polisin yoğun şiddetine karşın eylemcilerin can kayıpları vermelerine dahi direnmeleriyle geçti. Bu süreçte Mısır ordusunun göstericilere karşı şiddet kullanmaması, ardından ordu sözcüsünün eylemcilerin taleplerini dile getirme haklarına saygılı olduklarını açıklaması, eylemciler arasında askere karşı sempati doğmasını sağladı.

Pazar, 13 Şubat 2011 11:45
Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesi ABD başta olmak üzere tüm emperyalist ülkeler tarafından "olumlu" karşılandı. Başbakan Erdoğan ve partisi "Mısır halkının sesine kulak verilmeli" dedi. Türkiye'de hemen bütün medya "devrimci" oluverdi. Bir tek Devlet Bahçeli "tutarlı" konuştu!

Mısır'da 18 gün süren halk isyanı boyunca dünyada hemen herkes "devrimci" oluverdi. Mübarek iktidarının en yakın müttefiki olan ABD'nin devlet başkanı Obama özellikle Mübarek'in istifasının hemen öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalarda Mısırlıları "kutladı".

Cumartesi, 26 Şubat 2011 15:47

soL yazarı Kemal Okuyan Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da "halk hareketleri"nin neden "devrimci bir dönem"e işaret etmediğini tartışmayı sürdürüyor. Kemal Okuyan yazısında, ABD emperyalizminin gelişmelere hazırlıksız yakalanmadığına işaret ederken bölgede yeniden şekillenen siyasi haritada olasılıklar üzerinde duruyor.

Cumartesi, 26 Şubat 2011 00:44
Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan sosyalist yazar Orhan İyiler, bu sabah hayatını kaybetti.

1935 yılında doğan Orhan İyiler, Öldükleriyle Kalmadılar, Bir Gün Bile Yaşamak, Devrimci Ado'nun Ölümsüzler Katında Yargılanması gibi eserlere imza atmıştı. İyiler romanları, öyküleri, makaleleri ile sosyalizm mücadelesini son soluğuna kadar sürdürdü.

Pazartesi, 14 Şubat 2011 09:30
İlker Belek

Tunus ve özellikle Mısır’daki devrimci bir durumdu. Ancak bu devrimci durumdan bizim anladığımız anlamda, yani üretim ilişkilerinin ve üretim araçlarının mülkiyet biçiminin değişimine ilişkin bir devrim beklemek olanaksızdı.

Çarşamba, 09 Şubat 2011 09:30
Nihat Behram

Başbakan’ın yıkma hedefi, Mehmet Aksoy’un Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’ gibi görünse de, onun ötesinde ve daha vahim bir anlam taşımaktadır. Başbakan kendi anlayışı ve hedefiyle çelişen ne varsa yıkmak istiyor. Onunla çelişen cumhuriyetse cumhuriyeti, laisizmse laisizmi, aydınlıksa aydınlığı, bilimse bilimi, eleştiriyse eleştiriyi, sanatsa sanatı...

Pazartesi, 21 Şubat 2011 20:15
Sıra Kimde İnisiyatifi, İstanbul Barosu'nda düzenlenen basın toplantısında, tutuklu bulunan ve aralarında SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da bulunduğu 13 sosyalist siyasetçinin 13 Nisan'da görülecek duruşmalarına katılım ve destek çağrısında bulundu.

Sıra Kimde İnisiyatifi 23 Eylül 2010'da yapılan ev baskınları sonrasında Devrimci Karargah operasyonu adı altında gözaltına alınan ve tutuklanan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) ve Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) yöneticilerinin bulunduğu 13 siyasetçinin 13 Nisan'da görülecek duruşması öncesi İstanbul Barosu'nda basın açıklaması düzenledi.

Pazartesi, 07 Şubat 2011 11:32
Kemal Okuyan

Mısır'da beklenen oldu, alabildiğine yoksul, çaresiz ve örgütsüz Mısır halkı, canını dişine takarak karşısına dikildiği kanlı düzenin baş sorumlularından ABD emperyalizminin manevralarına yanıt üretemedi, bir devrimci önderliğin halk yığınları için ne anlama geldiği bir kez daha görüldü, böylesi bir önderliğin yokluğunu önemsemeyip tercih edilmesi gerektiğini ileri sürenler siyasetin acımasız y

Cumartesi, 26 Şubat 2011 14:59
Kemal Okuyan

"Devrimi Çalınan Devrim" ve "Ortadoğu'da Devrim Filan Yok" başlıklı yazılarımda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelere değinmiş, "devrim" olarak adlandırılmakta neredeyse küresel bir konsensus yaratmış olan "halk hareketleri"nin neden "devrimci bir dönem"e işaret etmediğini, ABD'nin bu sürece sanıldığından daha hazırlıklı girdiğini, sürecin bir coğrafyanın uluslararası tekeller tarafından ye

Pages