29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 20 Ocak 2011 15:20
İslamcı basın, Tunus'ta diktatör Bin Ali'ye karşı halk ayaklanmasını, "laikliğe başkaldıran müslümanlar" olarak sunmaya çalışıyor. Oysa laik Tunus toplumunun başkaldırısında kadınların rolü küçümsenmeyecek boyutlardaydı.

Tunus, biçimsel olarak laik ve batı yanlısı rejimiyle Arap devletleri arasında Türkiye'yi en fazla andıran ülkelerden biriydi. Tunus halkı, sebze sattığı arabasına zabıtalarca el konulunca kendini belediye önünde yakan üniversite mezunu işsiz Muhammed Buazizi'nin bu jestiyle ayağa kalktı ve diktatör Bin Ali'yi ülkeden kovdu.

Çarşamba, 05 Ocak 2011 09:39
Star gazetesi yazarı İslamcı feminist Hidayet Şefkatli Tuksal, adını vermek istemediği bir cemaatte, kadınların nefislerini terbiye etmek için kocalarına genç eş alıp aynı evde yaşadıklarını söyledi.

Hidayet Şefkatli Tuksal, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, kendi gözleriyle tanık olduğu olayı şöyle anlattı: “Bir akrabam vasıtasıyla tanıştım. Tesadüfen evine gittim. Baktım evde genç bir hanım. Sonradan öğrendim kendisine kuma almış. Akrabamdan da öğrendiğime göre cemaatte hanımlar nefis terbiyesini öyle yapıyorlar. Kocalarına genç bir eş alıyorlar.

Pazar, 30 Ocak 2011 09:30
Korkut Boratav

Siyasi İslam üzerindeki araştırmalarıyla bilinen ve (sanırım) altı yapıtı da Türkçeye çevrilmiş olan Fransa’dan bir sosyal bilimcinin, Olivier Roy’un 21 Ocak tarihli New York Times’ta “Tunus’lu İslâmcılar Neredeydi?” başlıklı bir yazısı yayımlandı.

Cuma, 07 Ocak 2011 09:30
Merdan Yanardağ

Geçen hafta Türkiye’de çok önemli bir gelişme yaşandı. Bu olay, AKP hükümetinin 2010 yılının son ayında Meclis’teki çoğunluğuna dayanarak Ceza Muhakemeleri (Usül) Kanunu’nun 102’nci maddesinde yaptığı değişiklik sonucu Hizbullah örgütünün üst düzey kadrolarının serbest bırakılmasıdır.

Cuma, 21 Ocak 2011 22:10

AKP iktidarının ikinci senesinde, dönemin cumhurbaşkanı kamusal alanı gerekçe göstererek bir toplantıya Erdoğan’ın eşini davet etmeyince Erdoğan, “tutturmuşlar bir kamusal alan... Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir kavram yok” demişti.

Perşembe, 06 Ocak 2011 11:19
Barış Zeren

Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 102. maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesiyle, on küsur yıldır yargılamaları bitmeyen Hizbullah lider kadrosu tahliye edildi. Tahliye edilenler, insanları en ağır işkencelerle öldürmekten yargılanıyorlardı.

Pazar, 30 Ocak 2011 10:00
Mısır’ın yakın tarihindeki gelişmeler, başta Arap dünyası olmak üzere tüm bölgenin şekillenmesinde önemli rol oynadı.

Mısır’da protestolar artarak sürüyor. İngiliz sömürüsünden kurtulduğundan beri bölgenin en büyük gücü olan ve son 60 yılında sadece 3 lider gören Mısır’ın son yüzyılındaki gelişmeler bölgedeki tüm siyasal dengelere ışık tutuyor.

Pazar, 23 Ocak 2011 09:30
Korkut Boratav

Tunus ayaklanması niçin patlak verdi nereye gidiyor? Türkiye’de yakından izlendiğini biliyorum ama, belki de yeni öğeler içeren birkaç bilgi ve değerlendirmeyi bu köşeye taşımanın ilginç olabileceğini düşündüm.

Çarşamba, 26 Ocak 2011 18:10
AKP'li Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu'nun AKP'nin Hizbullah'la ilişkili olduğunu söyleyerek, AKP'li milletvekillerinin Hizbullah derneklerini ziyaret etmesini gündeme getirmesine yanıt verdi: "Bütün derneklere illegal muamelesi yaparsanız yasadışılığın alanını genişletirsiniz."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'nin Hizbullah'la işbirliği içinde olduğuna dair iddialarına bir yanıt veren AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Eğer bütün derneklere illegal muamelesi yaparsanız yasadışılığın alanını genişletirsiniz" dedi.

Hüseyin Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu Hizbullah meselesinde de çuvallamıştır, duvara toslamıştır" şeklinde konuştu.

Cuma, 21 Ocak 2011 14:53
Merdan Yanardağ

Hrant Dink cinayetinin üzerinden tam 4 yıl geçti. İstanbul’da 19 Ocak 2011 günü yapılan anma törenlerinde, Hrant Dink’in gerçek dostları büyük çoğunluğu oluşturuyordu. Ancak verilen fotoğrafta dikkatli bakıldığında, bu cinayeti işleyenler ve azmettirenlerle katillerin gizlenmesine büyük katkıda bulunan liberal ve muhafazakar güruhun hala aynı kadrajda yer aldığı görülüyordu.

Pazartesi, 31 Ocak 2011 14:41
AKP hükümeti, Mısır’daki gösterilerin yedinci gününde sessizliğini koruyor. Hükümetin, İsrail’in bölgedeki en önemli müttefiki olan Mübarek rejiminin geleceği konusunda, ABD’nin daha açık bir tavır belirlemesini beklediği yorumları yapılıyor.

AKP hükümeti, Mısır’daki olaylarla ilgili henüz resmi bir değerlendirme yapmış değil. “Millet iradesi” söylemini sık sık kullanan AKP'liler, Mısır’daki halk hareketi karşısında sessizliklerin korumayı sürdürüyor.

Pazartesi, 31 Ocak 2011 09:30
Kemal Okuyan

Zerre kadar haz etmedikleri, uzak durdukları, dost meclislerinde alaya aldıkları bir toplumu ve o toplumun kenarından dahi geçmedikleri ideolojik-kültürel tercihlerini ve de o tercihlerin gizliden gizliye aşağıladıkları siyaset katındaki temsilcilerini sineye çeken, allayıp pullayan, sağa sola pazarlayan liberaller bunu saf oldukları için değil kendi bencil çıkarları için yaptılar.

Cuma, 28 Ocak 2011 17:26
Mısır’da eylemlerin dördüncü günü, en büyük kalabalıklara sahne oldu. Artık tehdidi ciddi biçimde hissetmeye başlayan Mübarek hükümeti, başta iletişimi kısıtlamak olmak üzere her türlü baskıyı artırıyor. Müslüman Kardeşler de eylemlere katılma kararı aldı, gösteriler Sina Yarımadası’na kadar yayıldı.

4 gündür halkın sokaklarda olduğu Mısır’da Cuma namazı sonrasında yapılan eylemler, önceki günlere göre daha büyük kalabalıklara sahne oldu. Birçok kentte gösteriler yaşandı, polis eylemcilere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ederken, eylemciler ise taşlarla karşılık verdiler. Polis, yer yer plastik ve gerçek mermilerle de göstericilere saldırdı.

Pazartesi, 17 Ocak 2011 11:12
Cepheleşme çağrısının imzacılarından Asaf Güven Aksel, Ali Kenanoğlu ve Merdan Yanardağ, cepheleşmeyle ilgili sorularımızı yanıtladılar.

Asaf Güven Aksel (Yazar)
- Artık tüm Türkiye sürekli AKP'yi konuşuyor. Toplumda "nasıl kurtulacağız bunlardan" sorusunu soran, ama yanıt veremeyen çok insan var. Nasıl gidecek AKP? Cepheleşme ne işe yarayacak?

Pazartesi, 17 Ocak 2011 10:02

Türkiye yeni yıla Hizbullah Ana Davası’nda yaşanan tahliyelerle girmiştir. Yargıtay 9. Ceza Dairesinin, tutukluluk sürelerini kısaltan 5271 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle, yüzden fazla kişinin işkencelerle öldürülmesi emrini veren Hizbullah örgütünün lider ve tetikçi kadrosu adeta alay edercesine serbest bırakılmıştır.

Pages