71 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 16 Ocak 2011 09:30
İlki 1968 yılında TÖS tarafından toplanan Devrimci Eğitim Şurası aynı adla bir kez daha bu yıl toplanacak.

Eğitim alanında yaşanan gericileşme, piyasalaşma ve ticarileşmeye karşı bir karşı duruş olmak üzere yola çıkan Devrimci Eğitim Şûrası “Eğitim gericilere terk edilemez” çağrısıyla Nisan ayında İstanbul’da toplanacak. Şûra’nın Genel Kurulu’nun yapılacağı bu tarih öncesinde birçok farklı ilde ilçede yerel toplantılar yapılacak.

Cuma, 14 Ocak 2011 00:13
Çanakkale’de Ülkü Ocakları’na bağlı olduğu bilinen kişilerin yaklaşık 15 gündür devrimci, yurtsever öğrencilere yönelik faşist saldırıları duyarlı Çanakkalelilerin de katıldığı bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Çanakkale’de Ülkü Ocakları’na bağlı olduğu bilinen provokatörler, özellikle final sınavı dönemine denk getirdikleri saldırılarıyla devrimci, yurtsever öğrencileri hedef almayı sürdürüyor.

Salı, 18 Ocak 2011 18:08
Eski Galatasaraylı futbolcu ve Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) Başkanı Metin Kurt ile Cumartesi günü TT Arena'da Başbakan Erdoğan ve diğer AKP'lilerin protesto edilmesini konuştuk.

soL: Hem eski bir Galatasaraylı futbolcu hem de Spor Emek-Sen Başkanı olarak Cumartesi günü yaşanan protestoyu nasıl değerlendiriyorsunuz? "Stadyum protesto yeri değil" sözlerine ne yanıt verirsiniz?

Salı, 04 Ocak 2011 20:41
İstanbul Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, polise bir yıl boyunca kampüs içinde ve yakınlarında istediği kişiyi istediği biçimde arama yetkisi veren kararı protesto etti.

Gençlik Federasyonu, İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) polis okul ve çevresinde bir sene istediği kişiyi arama yetkisi veren kararı bir eylem düzenleyerek protesto etti.

Beyazıt Meydanı’nda "Polisiniz, işbirlikçi rektörleriniz, arama kararlarınız mücadelemizi engelleyemez" pankartı açan öğrenciler, "Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attılar.

Salı, 25 Ocak 2011 13:27
AKP'nin üniversitelere dönük baskısına bir boyut daha eklendi. 20 Ocak Perşembe günü gözaltına alınan 5 öğrenci hakkında tutuklama kararı çıktı.

DYG (Demokratik Yurtsever Gençlik), DÖB (Devrimci Öğrenci Birliği), Gençlik Federasyonu ve Demoratik Gençlik Hareketi (DGH) çalışanı 5 öğrenci, Perşembe günü gözaltına alınmışlardı. Öğrenciler dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

Akşam saatlerine kadar mahkemede kalan gençler, arka kapıdan çıkarılarak Sincan Kapalı Cezaevi’ne gönderildiler.

Pazar, 02 Ocak 2011 09:30
İngiltere'nin Afganistan'daki solcu hükümete karşı taliban güçlerini nasıl silahlandırdığına dair bir belge, 30 sene sonra gizliliği kaldırılınca açığa çıktı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere’de 30 sene sonra halka açılan gizli dokümanlarda İngiliz hükümetinin Afganistan Savaşı’nda Taliban’ı destekleme planları yaptığı ortaya çıktı.

The Guardian’a göre, 1979 yılında Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a girmesinden 3 hafta sonra İngiliz hükümeti askeri yardımın Taliban’a ulaştırılması için plan yapmaya başladı.

Salı, 11 Ocak 2011 09:59
Nevin Berktaş'ın serbest bırakılması için yürütülen çalışma kapsamında imza masaları açıldı.

"İnancın Sınandığı Zor Mekanlar: Hücreler" kitabında "örgüt propagandası yapmak"tan 10 yıl hüküm alan ve 3 Kasım'da tutuklanarak Bakırköy Kadın Cezaevi'ne konulan Nevin Berktaş'ın serbest bırakılması için eylemler sürüyor.

Proleterce Devrimci Duruş dergisi okurları bu kapsamda başlattıkları imza kampanyasını Taksim, Kartal ve Ankara Kızılay'da açtığı imza standlarıyla sürdürdü.

Salı, 11 Ocak 2011 20:35
"Junge Welt" gazetesi tarafından organize edilen ve Alman solunun bütününün destek verdiği geleneksel Rosa Luxemburg Konferansı ve yürüyüşü, 8 ve 9 Ocak tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirildi.

Başlığının, Luxemburg’un 1910 yılından hazırladığı bir metne referansla "Nasıl Mücadele Etmemiz Gerektiğini Öğrenmek" olarak seçildiği etkinlik, Almanya’nın Marksist birikimini ifade eden en önemli buluşma olarak değerlendiriliyor.

Pazartesi, 10 Ocak 2011 16:34
İspanya’nın kuzeyindeki özerk Bask Ülkesi’nin bağımsızlığı için mücadele eden ETA, kalıcı ve genel ateşkes ilan etti.

Uzun yıllardır İspanya’daki Bask Ülkesi’nin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA, kalıcı ateşkes ilan etti.

Pazartesi, 10 Ocak 2011 00:11
KESK Olağanüstü Genel Kurulu'nun ikinci gününde yeni yönetim belirlendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Olağanüstü Genel Kurulu'nun ikinci gününde yapılan seçimlerde, Demokratik Emek Platformu (DEMEP), Emek Hareketi, Devrimci Memurlar, Yöncüler ve Sendikal Birlik gruplarının listesi 240 oy alarak yeni yönetime seçildi. KESK'in yeni MYK'sı önümüzdeki hafta içinde görev dağılımını yapacak.

Salı, 25 Ocak 2011 21:10
Dört aydan fazla süredir tutuklu bulunan SDP ve TÖP üyelerinin görüşme taleplerinin reddedilmesine karşı çıkan siyasi parti ve örgüt temsilcileri, tutukluların bir an önce serbest bırakılmalarını istediler.

Siyasi parti başkanları ve bazı örgüt temsilcilerinin SDP'nin tutuklu olan Genel Başkanı Rıdvan Turan ve TÖP sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu'nu cezaevinde ziyaret etme taleplerinin reddedilmesi, Taksim Hill Otel'de yapılan açıklamayla protesto edildi.

Pazartesi, 24 Ocak 2011 12:03

AKP'nin yarattığı polis baskısı, Sinop'ta yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi. KESK, DİSK, TÜRK-İŞ, SÇP, ÇYDD, EMEP, ÖDP, TKP, SP VE GENÇLİK MUHALEFETİ'nden oluşan Sinop Demokrasi Platformu, Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında "Polis ve AKP önce kendi adaletsizliklerine son vermelidir.

Çarşamba, 19 Ocak 2011 16:31
Spor Emek-Sen, tüm sporseverleri 22 Ocak Cumartesi günü saat 14:00'da Beyoğlu İstiklal Caddesi'ne buluşarak AKP'yi ıslıkla protesto eylemine katılmaya çağırdı.

Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen), "Başbakan'a borcumuzu ödeyeceğiz" başlıklı bir açıklama yaparak tüm sporseverleri 22 Ocak Cumartesi günü Taksim'de AKP'yi ıslıkla protesto etmeye çağırdı.

Spor Emek-Sen tarafından yapılan açıklama şöyle:

Cuma, 07 Ocak 2011 09:30
Yurdakul Er

Büyük yıkıma direnmek ve bir yeniden kuruluşu örgütleyebilmek için solda "cephe tipi" bir işbirliği şart diyoruz. Kimler arasında?

Ortada böyle bir soru var.

Cumartesi, 29 Ocak 2011 17:24
Sanatçı Pınar Sağ ve Mehmet Özcan'a verilen 10'ar ay hapis cezasının ardından bugün İstanbul Barosu'nda hukukçuların, aydınların, sanatçıların, siyasi parti, sendika ve Alevi derneği temsilcilerinin katılımı ile bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan konuşmalarda Pınar Sağ'ın yanında olunduğu vurgulandı.

Tunceli'de katıldığı konser sırasında yaptığı konuşmada İbrahim Kaypakkaya'yı övdüğü gerekçesiyle hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. Maddesi uyarınca 'örgüt propagandası' yapmaktan açılan davada haklarında 10'ay hapis cezası verilen sanatçı Pınar Sağ ve Mehmet Özcan'ın yanlız olmadığını göstermek için İstanbul Barosu'nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Pages