7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Perşembe, 08 Aralık 2011 15:59
Alper Birdal

Bugün soL’un manşetlerinden bir tanesi bu başlığı taşıyor. Egemen medyaya bakacak olursak şike yasasıyla ilgili tartışmalar AKP önderliği ile cemaat arasındaki, kökleri AKP’nin kuruluşundan önceye dek uzanan, ittifak çatlama sinyalleri veriyor.

Çeşitli tezler sıralanıyor kısaca anımsayalım.

Cuma, 02 Eylül 2011 10:30
Alper Birdal

“Türkiye yarım asır devam eden bir fetret devrini geride bırakıyor.” Zaman yazarı Mümtazer Türköne böyle diyor.

Sebep?

Perşembe, 08 Eylül 2011 17:42
Alper Birdal

Bugün soL’da Türkçe çevirisine yer verilen, Trablus’un isyancıların eline geçişiyle ilgili Reuters’in uzun haberi ileride tarih kitaplarına girebilecek nitelikte bir ibret belgesi olarak görülmeli.

Pazartesi, 25 Nisan 2011 10:30
Alper Birdal

Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan veto kararının yarattığı çalkantının nereye bağlanmak istediğini yaşayarak görüyoruz. Hükümet olduğu günden itibaren sistematik olarak yargıya dönük müdahale eden ve bu müdahaleleri “vesayetçilikten kurtuluş” söylemiyle meşrulaştırmak için her aracı kullanan AKP, bu konudaki sorumluluğunu tamamen inkar eden bir konum aldı.

Pazartesi, 28 Mart 2011 12:26
Alper Birdal

Wikileaks belgelerinin şaibeleri ve üstlendiği işlev konusunda daha önce bu sitede çok sayıda değerlendirme yapıldı. Özet olarak bu belgelerin büyük komploları ifşa ettiği görüntüsü veren “çok gizli” yazışmalarının, esasen, kendisinin koca bir komplo malzemesi olduğunu söyledik.

Pazartesi, 07 Şubat 2011 09:30
Alper Birdal

Komintern'in otuzların başında faşizm tahlilinde yaptığı değişikliklerin kaynaklarından bir tanesi, “faşist ideolojinin küçümsenmemesi” gerektiği tespitine dayanıyordu.

Pazartesi, 14 Şubat 2011 09:30
Alper Birdal

Son on gün içerisinde Batı basınında “Türkiye modeli” ifadesi belki de hiç olmadığı kadar sık tekrarlandı. On yıllar boyunca ülkenin “jeostratejik önemini” pazarlamış olan diplomasi geleneğinin temsilcilerinin hayalleri gerçek oldu diyebilir miyiz? Artık, Vaşington’da, Berlin’de vs.