15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 18 Aralık 2011 09:30
Mesut Odman

Geçen asrın ikinci onyılı, bir yandan, emekçi hareketlerinin çoğunda önceki onyılın ikinci yarısına damgasını vurmuş gerilemenin durdurulması ve yer yer büyük kitlesel eylemlerin ortaya çıkışı, öte yandan, savaş tehdit ve tehlikesinin belirginleşmesiyle, sonunda da, daha ikinci onyılın yarısına varılmadan, “dünya çapında” bir savaşın patlak vermesiyle hatırlanabilir.

Pazar, 06 Kasım 2011 09:30
Mesut Odman

Bu sorunun içinde “nasıl geçer -ya da- geçiyor” ve “nasıl geçmeli” de var elbette. Böyle bir sorudan yola çıkıyorsak, hiç uzak olmayan bu anlamları da akılda bulundurmuş, az çok üzerinde düşünmüş olmalıyız. Öyle de oldu zaten ama, sonunda, bu soruda karar kıldık. Daha doğrusu, karar kıldım. Birinci kişi öznesi ile yazılacak, burası belli de, tekil mi olacak çoğul mu, orası belirsiz.

Pazar, 27 Kasım 2011 09:41
Mesut Odman

Tamam, biliyoruz, insanın her türlü etkinliğinin başlaması ve sürebilmesi için, çok basit, çok ilkel, hadi bir alçaltıcı ek daha yapalım, çok süfli birkaç temel ihtiyacının karşılanması gerekir ötekiler ondan sonra gelir. Onlar olmadan, daha ötesi olmaz.

Cumartesi, 15 Ekim 2011 10:30
Mesut Odman

Niye ezik oluyor, ya da, neden notlardan ibaret olduğu sonuna gelindiğinde anlaşılacak da, “ezik” nitelemesi nereden çıkıyor? Bu soruyla başlamaktan başka çare yok.

Pazar, 02 Ekim 2011 10:30
Mesut Odman

Bu tür sözleri insana ancak sanatçılar söyletebilir.

Pazar, 18 Eylül 2011 10:27
Mesut Odman

Hayatı, onun gerçekleştiği dünyayı, hepsinin gelmişini geçmişini anlamak, geleceğiniyse üç aşağı beş yukarı kestirmek için soru sormanın önemi üzerine yazmak değil asıl niyetim. Bunun üzerine sayfaları bırakalım, kitaplar yazmak mümkün kuşkusuz üstelik o kadar çok yazıp geride daha bir yığın eksik ve yanlış bırakmak da şaşırtıcı sayılmaz. Dolayısıyla, önce sınırları çizmek gerekiyor.

Pazar, 21 Ağustos 2011 10:30
Mesut Odman

Aşağıdakilerin hepsi de son birkaç günde olup bitenler daha doğrusu, olanların basındaki yansımalarından yapılmış özetler.

* * *

Pazar, 28 Ağustos 2011 10:30
Mesut Odman

Öldüğümüzde geride kalan, geride mi nerede bıraktığımız, ölü bedenimize ne yapılmalı? Müslüman halkımızın alışkanlıklarına mı uymalıyız, yoksa ömrümüz boyunca onların canına okunmasında küçümsenemeyecek bir payı olduğunu gördüğümüz dinsel buyrukların dışına çıkılmasını mı istemeliyiz? Ne kadar önemli ya da anlamlı bir sorudur, kestiremiyorum.

Pazar, 24 Temmuz 2011 10:30
Mesut Odman

Böyle hissettiğimiz, buna benzer yakıştırmaları kendimize uygun gördüğümüz çok olmuştur. Hatta, aşağı yukarı son 30 yılın en büyük zaman dilimini bu tür bir ruh durumu içinde geçirdiğimizi söylersek, ne kendimize haksızlık etmiş ne de gerçekçiliğe aykırı davranmış oluruz. Aslında, böyle bir ruh durumu içinde olduğumuzu fark etmemiz, işin son aşamasıdır.

Pazar, 19 Haziran 2011 10:30
Mesut Odman

Önce 12 Haziran seçim sonuçlarına ve bununla bağlantılı olarak memleketin haline ilişkin birkaç spekülasyon yapalım. Sonra biraz daha özele gireriz. Bu arada, genel duruma ilişkin söyleyeceklerimiz daha sınırlı olsun kendimize ilişkin olanlara daha çok yer kalsın.

Pazar, 06 Mart 2011 09:30
Mesut Odman

Çoktandır dinsel söyleyişlere ağzımız alıştığından olmalı, böyle başlıklar yazabiliyoruz. Gerçi, kimileyin, muradımızı anlatmak bakımından, özellikle aşırılıklar dile getirilecekse, dinsel çağrışımlı sözcüklerin belli bir üstünlük sağladığı saklanamaz burada da böyle abartılı bir anlatıma ihtiyaç var. Bunun yerine, sözgelimi, iyilik ve kötülük denseydi, yetersiz bir anlatım olurdu.

Pazar, 06 Şubat 2011 09:30
Mesut Odman

Aslında çoktan beri esaslı kaynaklar ayırdıkları bir uğraştır dolayısıyla, hiç yeni değildir ve özellikle bu Arap halklarının ayaklanmalarıyla doğan fırsattan yararlanarak yapıyor değiller. Ama, ne de olsa bir fırsat ortaya çıkmıştır ve yararlanmaya bakacakları rahatlıkla söylenebilir.

Pazar, 27 Şubat 2011 09:30
Mesut Odman

Sözlüklerde “Her işte bir hayır vardır.” biçiminde ve bir atasözü olarak geçen deyişin, aslında, “Her şerde bir hayır vardır.” biçiminde doğrudan dinsel kökenli bir deyiş olduğu, hatta, kutsal kitabın en uzun suresi olan Bakara Suresine dayandığına ilişkin iddialara rastlamışımdır. Olabilir.

Pazar, 13 Şubat 2011 08:55
Mesut Odman

Türkiye İşçi Partisi elli yıl önce, bugün kurulmuştu.

Pazar, 23 Ocak 2011 09:30
Mesut Odman

Bir haftadır gündemden düşsün diye bekliyordum olmadı. Hem Mekteb-i Sultani’den neşet ettiklerini söyleyip hem de Sultan Birinci Tayyib Hazretleri’ne nankörlük edenlerin densizlikleri konuşulup durdu. İster istemez bu konuyu yazacağız. Bu cümleden, pek de istemeden yazdığım anlaşılmıştır, umarım.