17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 16 Aralık 2011 12:26
Merdan Yanardağ

Bu hafta bir fotoğraf üzerinde durmak ve o fotoğraftaki bir ayrıntıyı dikkatlerinize sunmak istiyorum. Önemli bir fotoğraf çünkü. Bugün yaşadığımız hayatları ve bu ülkenin dramını özetleyecek kadar önemli. Beni derinden etkiledi.

denize_kalkan_el.jpg

Cuma, 09 Aralık 2011 12:22
Merdan Yanardağ

Hopa Davası Ankara’da başlıyor. Bu dava yeni rejimin niteliğini ortaya koyması ve ülkenin içinden geçtiği tarihsel dönemecin kavranması bakımından önem taşıyor.

Cuma, 02 Aralık 2011 11:59
Merdan Yanardağ

Türkiye’nin gündemindeki en önemli gelişme ya da olay, hiç kuşkusuz Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) üst düzey yöneticilerinden Kaşif Kozinoğlu’nun Aydınlık gazetesine gönderdiği mektupta yaptığı çarpıcı açıklamalardı.

Cuma, 18 Kasım 2011 13:50
Merdan Yanardağ

Amerikan siyaset terminolojisinde ‘Neo-Con’ ve ‘Neo-Cons’ diye kısaltılan yeni muhafazakar (Neo-Conservative) hareket ve yeni muhafazakarlık, özgür akla ve bilimsel bilgiye karşı bir saldırıdır. Bu özelliğiyle bir tür “ortaçağa dönüş” ideolojisi ve ‘yeni gericilik’ olarak da değerlendirilebilir.

Cuma, 23 Eylül 2011 12:00
Merdan Yanardağ

Tuhaf şeyler oluyor bu ülkede polis istihbaratının yönlendirdiği bir gazetenin, Taraf’ın Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Ahmet Altan’a Hrant Dink ödülü verildi. Oysa Ahmet Altan’ın yönettiği gazete Dink cinayetini örtbas etmek için özel bir çaba harcadı. Cinayettin azmettiricisi oldukları düşünülen Fethullahçı polis şeflerini aklamak için elinden geleni yaptı.

Cuma, 08 Temmuz 2011 12:32
Merdan Yanardağ

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarındaki en güçlü padişah hiç kuşkusuz II. Abdulhamit’dir. Yaklaşık 30 yıl hüküm süren Abdulhamit devletin ve toplumun kaderinde önemli bir rol oynamıştır.

Cuma, 24 Haziran 2011 12:21
Merdan Yanardağ

AKP-Cemaat iktidarının, liberaller ve kendi cellatlarına aşık olan alık solcuların desteğiyle sinsice inşa ettiği yeni hakikat rejimi, kendi kurumlarını, değerlerini, ölçülerini ve siyasal ahlakını bütün hızıyla oluşturuyor.

Cuma, 17 Haziran 2011 10:30
Merdan Yanardağ

Haziran 2011 seçim sonuçları –Kürt hareketi dışında tutulursa eğer- genel olarak sol çevrelerde belli bir şaşkınlık yaratmış görünüyor. Öyle ki, seçim tahminlerinde yanılmayan hemen hemen yok gibi. Kimse iktidardaki yıpranmışlığına karşın AKP oylarının yüzde 50’ye ulaşabileceğini öngöremedi. Üstelik kamuoyu araştırmalarının büyük bölümü bu rakamları işaret ettiği halde...

Cuma, 03 Haziran 2011 10:30
Merdan Yanardağ

Bu nasıl bir soysuzlaşmadır? Bu nasıl bir alçalma? Bu nasıl bir ahlaki çöküştür? Bu nasıl bir niteliksizleşme? Bu nasıl bir vasata teslimiyettir?

Başta siyaset olmak üzere her şey vasata teslim oluyor bu ülkede gündelik hayat, moda, felsefe, edebiyat, medya, spor, sanat, aydın kavramı... Niteliksizleşme, sıradanlaşma, kabalaşma, hoyratlık her şeye egemen olmaya başlıyor.

Cuma, 06 Mayıs 2011 10:30
Merdan Yanardağ

İslamcı El Kaide örgütünün lideri olduğu belirtilen Usame Bin Ladin’in, ABD’li özel harekat birliklerinin Pakistan’da 2 Mayıs 2011 tarihinde düzenledikleri bir operasyon sonucu öldürülmesi, bir dönemin dramatik şekilde kapandığına işaret ediyor.

Cuma, 13 Mayıs 2011 10:30
Merdan Yanardağ

Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasında kullandığı dil, Türkiye’nin içine girdiği yeni dönemi, partisi AKP’yi ve onun siyasal programını yeniden tanımlıyor.

Cuma, 08 Nisan 2011 10:30
Merdan Yanardağ

Yazının başlığı, önümüzdeki hafta dağıtımı yapılacak yeni çıkan kitabımın ismiyle aynı oldu. Çünkü, Türkiye’nin yeni bir genel seçime doğru gittiği bu dönemde Birinci Cumhuriyet’in kaderi ve başarısızlığının nedenleri üzerinde tartışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir ABD-AKP-Cemaat projesi olan Ergenekon darbesi hakkında yazmayı sürdüreceğim.

Cuma, 01 Nisan 2011 10:30
Merdan Yanardağ

Bilindiği gibi, ABD’ye ait gizli belgeleri açıklamasıyla tanınan “Wikileaks” isimli internet sitesinin 2010 yılının son aylarından itibaren başlattığı yayınlar dünyada büyük olay oldu. ABD diplomatlarının ve istihbarat görevlilerinin rapor ve yazışmalarına yer verilen bu yayınlar, Washington’un bütün çabalarına karşın önlenemedi.

Cuma, 11 Şubat 2011 09:30
Merdan Yanardağ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Süheyl Batum’un 5 Şubat 2011 günü Zonguldak gezisi sırasında söylediği sözler günlerdir tartışılıyor. AKP hükümeti, yandaş medya, gerici ve liberal çevreler sanki uzun süredir aradıkları fırsatı bulduklarını düşünerek bütün güçleriyle Batum’a karşı saldırıya geçmiş durumdalar.

Batum’um partisi de bu saldırılar karşısında nedense hiç direnmedi.

Cuma, 07 Ocak 2011 09:30
Merdan Yanardağ

Geçen hafta Türkiye’de çok önemli bir gelişme yaşandı. Bu olay, AKP hükümetinin 2010 yılının son ayında Meclis’teki çoğunluğuna dayanarak Ceza Muhakemeleri (Usül) Kanunu’nun 102’nci maddesinde yaptığı değişiklik sonucu Hizbullah örgütünün üst düzey kadrolarının serbest bırakılmasıdır.

Pages