20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 07 Temmuz 2011 13:43
Kemal Okuyan

Türkiye gericiliği, on yıllar boyu "vatansız" olmakla itham ettiği komünistler "kimliğimizde yurtseverlik de yazar" dediğinde, dört bir yandan kampanyalar başlatmış, eteklerine çöreklenmiş liberalleri bu kampanya doğrultusunda görevlendirmiş, o liberallerle flört etmeyi "ittifak" ve de "marifet" belleyen solcumuz da hiç sıkılmadan "yurtseverlik devrimcilikle bağdaşmaz" deyivermişti.

Pazartesi, 13 Haziran 2011 13:09
Kemal Okuyan

Önce kendimizden başlayalım…

12 Haziran seçimlerine ilişkin söylenecek çok şey var. Memleketin durumu, yakın geleceği, açılan zorlu mücadele dönemi, bölgede hızlanan gelişmeler…

Bunlardan başlamak gerekirdi ama şimdi olmaz, yapamayız.

Kendimize bakacağız öncelikle…

Cuma, 10 Haziran 2011 12:24
Kemal Okuyan

Türkiye Komünist Partisi, seçimlere giren bütün siyasal aktörler içinde "barajı geçemeyeceği"ni açıkça söyleyen tek oluşum. Ne diyelim, yüzde ona ulaşması hiçbir biçimde mümkün olmayan bazı partilerin yüksekten atması, onların burjuva karakterine karşın, bizim yüzümüzü kızartmakta.

Pazartesi, 23 Mayıs 2011 15:28
Kemal Okuyan

Bundan 10 yıl kadar önce, lafa "biz sizden oy istemiyoruz"la başlayarak seçim çalışması yürüten arkadaşlarımız vardı. Seçimlere katılmak ayıptı ya, bu ayıbı dengelemek için geliştirdikleri formüllerden biriydi, "oy istememek"!

Çarşamba, 25 Mayıs 2011 14:34
Kemal Okuyan

"500 bin oy alsanız ne olur, almasanız ne olur" diyenlere sağlam yanıtlarımız var.

"Peki ya alamazsanız ne olacak?" Bunu içeriden, dostça bir kaygının ürünü olarak görüp değiştirelim: Ya 500 bin oy alamazsak?

Daha da açığını yazalım: Neden böyle bir hedef kondu ki?

Neden böyle bir hedef koyduk ki?

Perşembe, 19 Mayıs 2011 12:15
Kemal Okuyan

Ne mutlu ki bize, ince eleyip sık dokuyan dostlarımız var. Bir komünist partisinin adına yakışır bir görüntü vermesi gerektiğine inandıklarından iyi hazırlanmamış bir etkinlikte yüzlerini hemen buruşturur, amaca uygun olmayan bir afiş gördüklerinde derhal telefona sarılır, çalakalem hazırlanmış bir makalenin sahibini yazdığına yazacağına pişman ederler.

Cuma, 29 Nisan 2011 12:56
Kemal Okuyan

Geride kalan sosyalist ülkeleri hiç beğenmeyebilir, hatta onlara "sosyalist" sıfatını çok görebilirsiniz. Ama 1989'dan itibaren dünyanın gericilik dönemini kapatıp karşı-devrimler çağına geçtiğini, eğer entelektüel namusunuz varsa, reddedemezsiniz.

Pazartesi, 11 Nisan 2011 10:30
Kemal Okuyan

Türkiye Komünist Partisi 500 bin kişi arıyor. AKP'nin iktidardan uzaklaştırılması için birçok kişi tarafından son şans olarak görülen bir seçime, AKP'nin halkımızı tahrip gücü konusunda başından beri oldukça net bir tavır almış olan bir partinin "öznel" bir siyasi hedefle girmeyi tercih etmesi şaşırtmış olabilir.

Cuma, 04 Mart 2011 16:03
Kemal Okuyan

"Devrimi çalınan devrim" diye başlamıştık değerlendirmeye, sonra "bu gelişmelere devrim denemez" diye devam ettik, gerçeklere gözlerini kapatanlara, daha fenası gerçekleri göz göre göre çarpıtanlara "devrimi biz mi çaldık" sorusunu yönelttik.

Pazar, 20 Mart 2011 11:30
Kemal Okuyan

Diktatörlüklerin son kalesi de düşmek üzere!

Salı, 22 Mart 2011 13:29
Kemal Okuyan

1917'ye kadar "sol"da hegemonik güç onlardı. Sermaye sınıfıyla çıkar ortaklığı kurabilen, emperyalist yönelimlere meşruiyet sağlayan ya da işçi sınıfına emperyalist bir dünyada gelecek arayan bir sol! Bu sol kimilerinin sandığı gibi 1914'te Birinci Dünya Savaşı patladığında, kendi hükümetlerinin savaş bütçelerini onaylayan sosyal demokratların ihaneti ile ortaya çıkmadı.

Perşembe, 31 Mart 2011 13:33
Kemal Okuyan

AKP gücünü nereden alıyor? "Dışarıdan" denebilir, yanlış da olmaz. Ancak yine de hakkını teslim etmeliyiz, bu parti oldukça karmaşık bir uluslararası ortamda emperyalist dünyanın desteğini süreklileştirmek konusunda büyük başarı gösterdi. Bu başarı, tek başına AKP'nin ABD ve Avrupa Birliği'nin başat ülkelerinin planlarına "cuk" oturan bir zihniyeti temsil etmesiyle açıklanıp hafife alınmamalı.

Cuma, 11 Mart 2011 12:49
Kemal Okuyan

Ergenekon operasyonu başladığından beri "türdeş" olmayanları aynı örgüt çatısı altında "zorla" birleştirmeye çalışıyor. Bu başından beri gün gibi ortada, başından beri bunu dile getiren sanıklar var… Ardı ardına gelen tutuklama dalgalarının her birinde, "ben nasıl bunlarla birlikte örgüt kurmakla suçlanabilirim" diye itiraz edenlere yenileri eklendi.

Pazartesi, 07 Şubat 2011 11:32
Kemal Okuyan

Mısır'da beklenen oldu, alabildiğine yoksul, çaresiz ve örgütsüz Mısır halkı, canını dişine takarak karşısına dikildiği kanlı düzenin baş sorumlularından ABD emperyalizminin manevralarına yanıt üretemedi, bir devrimci önderliğin halk yığınları için ne anlama geldiği bir kez daha görüldü, böylesi bir önderliğin yokluğunu önemsemeyip tercih edilmesi gerektiğini ileri sürenler siyasetin acımasız y

Cumartesi, 26 Şubat 2011 14:59
Kemal Okuyan

"Devrimi Çalınan Devrim" ve "Ortadoğu'da Devrim Filan Yok" başlıklı yazılarımda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelere değinmiş, "devrim" olarak adlandırılmakta neredeyse küresel bir konsensus yaratmış olan "halk hareketleri"nin neden "devrimci bir dönem"e işaret etmediğini, ABD'nin bu sürece sanıldığından daha hazırlıklı girdiğini, sürecin bir coğrafyanın uluslararası tekeller tarafından ye

Pages