32 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 20 Aralık 2011 15:12
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-İl'in ölümünün ardından bu ülke bir kez daha "şer ekseninde" gösterilmeye çalışılıyor. Oysa bölünmüşlüğü dahi emperyalist işgalin sonucu olan KDHC, tartışmalı modeline rağmen on yıllardır büyük bir emperyalist baskıya direniyordu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-İl'in yaşamını yitirmesiyle beraber, bu ülke bir kez daha şeytanlaştırılmaya çalışılıyor. Büyük medyada derhal ülkenin sahip olduğu nükleer silahlar gündeme getirilerek, dünyayı büyük bir tehlikenin beklediği propaganda edilmeye başlandı.

Çarşamba, 16 Kasım 2011 00:09
Küba lideri Fidel Castro, İran'a yönelik bir ABD-İsrail müdahalesinin, kaçınılmaz olarak kanlı bir savaşa neden olacağını söyledi.

Dünyada yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Küba lideri Fidel Castro, İran'a yönelik olası bir ABD-İsrail saldırısının kaçınılmaz olarak kanlı bir savaş başlaytacağını belirtti.

Pazartesi, 10 Ekim 2011 14:27
Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, yürütülen girişimlerin ardından Eylül ayı içerisinde Filistin Devleti’nin tam üyeliği için Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuru yapması, Latin Amerika ülkelerinde de yankı buldu.

Gerek başvuru ile ilgili yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturumunda yapılan bazı konuşmalarda gerekse başka demeçlerde, Latin Amerika ülkelerinin çoğunluğu, Filistin’in BM üyeliğini açıkça destekledi. Yalnızca iki ülke, Kolombiya ve Meksika, çekince belirttiler.

Perşembe, 06 Ekim 2011 13:31

Sayın Hillary CLINTON

ABD Dışişleri Bakanı

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı, bir Antakyalı ve bu topraklarda kendi çapında sanatını icra etmeye çalışan bir film yönetmeni olarak size bu mektubu yazmayı kendime görev sayıyorum. Gerçi bu mektubun size ulaşabileceğinden pek emin değilim ama yine de ulaşabilir umudunu taşıyarak yazıyorum.

Pazartesi, 05 Eylül 2011 15:28
Küba, Libya'daki diplomatik görevlilerini çekerek Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanımayacağını açıkladı. Küba Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Libya ve Suriye konusunda NATO ve BM'nin tavrını mahkûm ederken, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Dışişleri Bakanlığı, dış müdahale ve NATO'nun askeri saldırganlığının çatışmayı keskinleştirdiği ve Libya halkının kendi kaderini kendisi belirleyerek uzlaşılmış ve pasif bir çözüme ulaşmasını engellediği Libya'daki diplomatik personelini geri çekme kararı almıştır.

Pazar, 04 Eylül 2011 15:50
Basına sızan ve Türkiye-İsrail ilişkilerini gerginleştiren Birleşmiş Milletler raporunda, İsrail'i meşrulaştıran argümanlar ağır basıyor. Bununla birlikte, bir tür "denge" hesabı da yapılmış. Raporu hazırlayan komisyonda yer alan Alvaro Uribe ise, Kolombiya'nın "Amerikancılığı" ile ünlü eski devlet başkanı.

Resmi olarak açıklanmadan New York Times'ın yayımladığı Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara raporunun zamanlaması hakkında akla gelen sorulara soL'da yer vermiş ve konunun ABD bağlantılı boyutuna dair şüpheleri

Cumartesi, 13 Ağustos 2011 16:56
Bugün 13 Ağustos, bugün büyük devrimci Fidel Castro'nun 85. yaş günü. Fidel'in doğumgününü, dün ölümünün 12 yıldönümünde özlemle andığımız Can Yücel'in bir şiiri ile kutluyoruz. İyi ki doğdun Comandante Fidel...

İspanya'nın Galicia bölgesinde tarım işçisi olarak çalışırken İspanyol askeri olarak Küba'ya giden bir babanın ve Kübalı bir annenin oğlu olan Fidel Castro Ruz, 1926 yılında dünyaya gözlerini açtı. Babası, Kübalı bağımsızlık savaşçılarına karşı sömürgeci İspanya adına savaşmak üzere Küba'ya gelmişti, oğlu Fidel ise Küba'yı bağımsızlık ve sosyalizme taşıyan devrime önderlik etti.

Cuma, 26 Ağustos 2011 15:12
Che Guevara'nın Bolivya'da öldürüldüğü operasyonda görevli olan Küba asıllı CIA casusu Gustavo Villoldo, Küba hükümetine karşı açtığı 2.8 milyar dolarlık tazminat davasını kazandı. Küba hükümeti, elbette parayı ödemeyecek.

1959 yılının ilk günü Küba'da Fidel Castro ve yoldaşları iktidarı ele geçirdiğinde, ABD'nin kumar ve fuhuş cenneti haline gelmiş adada yankilerle işbirliği içinde ülkeyi sömürmekte olan patronlar, sonlarının geldiğinin farkındaydı. Diktatör Fulgencio Batista bir uçakla yurtdışına kaçmıştı ama, tüm patronlar bu kadar şanslı değildi.

Pazartesi, 15 Ağustos 2011 23:21
Suriye'deki diktatörlüğe karşı ABD'yle omuz omuza mücadele verme heveslisi olanların, diktatörlük konusundaki tarih bilgilerini biraz tazelemeleri gerekiyor.

15 Kasım 1948 günü Amerikan Time dergisi, sonradan uzun süre konuşulacak bir ifadeye yer verdi. Dergiye göre ABD Başkanı Franklin Roosevelt, Nikaragua'nın diktatörü Anastasio Somoza hakkında "Somoza bir o..pu çocuğu olabilir, ama o bizim o..pu çocuğumuz" demişti.

Perşembe, 21 Temmuz 2011 20:50
2005 yılında Küba'da ilki düzenlenmiş olan ALBA Spor Oyunları bu sene 23 ülkeden 2000'den fazla sporcunun katılımıyla Venezuela'da gerçekleşiyor.

İki yılda bir düzenlenen oyunların ilkinde konuşma yapan Fidel Castro “(Oyunlar) hükümetler siyasi irade gösterdiğinde ve halk destek verdiğinde neler yapılabileceğinin kanıtıdır. Latin Amerika ve Karayipler'in kardeş halkları arasında kurulabilecek dostluk, işbirliği ve dayanışma rüyasını gerçeğe dönüştürüyoruz.” demişti.

Salı, 12 Temmuz 2011 10:30
NTV’deki işine son verilen Banu Güven, ana akım medyada birikimi ve tavrıyla meslektaşlarından ayrılan bir profil çiziyordu. Profesyonel gazeteciliğe Milliyet’te başlayan Güven, AKP’nin medya operasyonunun son kurbanı oldu.

Gazetecilikle İstanbul Erkek Lisesi’ndeki yıllarında tanışan Banu Güven, Cumhuriyet Gazetesi’ne bağlı Bizim Almanca dergisinde çalışmaya başladı. Daha sonra bir İsviçre gazetesinin İstanbul muhabirine asistanlık yapan Güven, 1991’de İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu.

Pazartesi, 04 Temmuz 2011 18:02
Geçtiğimiz hafta Latin Amerika'da yaşanan bazı önemli gelişmelerden başlıklar.

Venezuela

Cuma, 03 Haziran 2011 11:21
Şili’nin darbeyle devrilen sosyalist devlet başkanı Salvador Allende’nin mezarının “cinayet” şüphesiyle açılmasının ardından bir iddia da Şilili şair Pablo Neruda için dile getirildi.

Şili’nin eski devlet başkanı Salvador Allende’nin mezarının açılması, “cinayet mi, intihar mı” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Şili devlet televizyonu, Allende’nin suikasta kurban gitmiş olabileceğini iddia ederken, ordu tarafından yapılan açıklamada sosyalist liderin “Fidel Castro tarafından kendisine hediye edilen Kalaşnikov ile intihar ettiğini” söyledi.

Çarşamba, 22 Haziran 2011 19:45
Latin Amerika’da geçen haftanın öne çıkan gündemlerini ilginize sunuyoruz.

Guetemala’da şiddet tırmanıyor
Onbir Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimlere hazırlanan Guatemala'da şiddet olayları endişe uyandırıyor.

Salı, 14 Haziran 2011 01:01
ABD'ye ait bir savaş gemisinin, Burma'ya gitmekte olan bir Kuzey Kore gemisini füze teknolojisi taşıdığı gerekçesiyle durdurduğu belirtildi.

ABD'ye ait The USS McCampbell isimli savaş gemisinin Burma'ya gitmekte olan Kuzey Kore'ye ait bir kargo gemisini 26 Mayıs tarihinde durdurduğu ve günlerce taciz ettiği belirtildi. Haber New York Times gazetesi tarafından ABD'li yetkililerin açıklamasına dayanılarak verildi.

Pages