37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 20 Kasım 2011 12:31
Türkiye devrimci hareketinin nice yiğit savaşçısından biri olan Necdet Pişmişler'in ölümünün üzerinden 30 sene geçti.

1955 Bursa doğumlu Necdet Pişmişler, 70'li yıllarda henüz lisedeyken devrimci düşüncelerle tanıştı, ardından kazandığı İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde devrimci mücadelesini sürdürdü. Liseli Dev-Genç'te başlayan mücadele yaşamı, daha sonra THKP-C'de devam etti.

Perşembe, 17 Kasım 2011 22:28
Devrimci Karargah davasında bazı sanıklar Hanefi Avcı’yla birlikte yargılanmak istemediği için mahkeme heyetinin kararıyla duruşma salonundan çıkarıldı. Sanıkların ve avukatların savunmalarını yeterli bulmayan mahkeme tahliye taleplerini reddetti. Dava 6 Şubat 2012'de Beşiktaş Adliyesi'nde görülecek.

Devrimci Karargah Davası’nın birleştirildikten sonra görülen 3. duruşması tutuklu sanıkların itirazıyla başladı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 19 tutuklu ve tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu.

Perşembe, 17 Kasım 2011 20:47
Devrimci Karargah davasının bugün görülecek 3. duruşması öncesi adliye önüne gelen Sıra Kimde İnisiyatifi, tutuklu devrimcilerin serbest bırakılmasını talep ettiler.

Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın dâhil edildiği Bilim ve Gelecek dergisi editörü Baha Okar ile SDP üyeleriyle beraber 12’si tutuklu 52 sanıklı Devrimci Karargah davası bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Çarşamba, 16 Kasım 2011 17:03
Yunanistan'da Devlet Elektrik Teşkilatı işçileri, ek vergilerin elektrik faturasına yansıtılmasını protesto etmek amacıyla kuruma borcu olan Sağlık Bakanlığı'nın elektriğini kesti. İşçiler, faturalar ödenmediğinde halkın elektriğini kesmeyeceklerini söylediler.

Yunanistan'da ekonomik krizin faturasını halka yıkmak amacıyla kararlaştırılan ek vergilerin faturalara yansıtılması ve bu yolla halkın vergileri ödemek ya da elektrik, su ve doğalgaz gibi gereksinimlerini karşılayamama durumunda bırakılmasına elektrik işçilerinden çok anlamlı bir tepki geldi.

Salı, 15 Kasım 2011 18:10
Sıra Kimde İnisiyatifi 17 Kasım Perşembe günü görülecek olan Devrimci Karargâh davası öncesi yaptığı açıklama, duyarlı herkesi Beşiktaş Adliyesinde görülecek olan davaya davet ederken, komplonun boşa çıkarılması için tutuklu bulunan diğer sosyalistlerin de tahliyesini talep etti.

21 Eylül 2010’da yapılan Devrimci Karargâh Operasyonunda 13 sosyalistin tutuklanmasının ardından başlayan Devrimci Karargâh davasının 3. Duruşması öncesinde Sıra Kimde İnisiyatifi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Baha Okar, Tuncay Yılmaz, Hakan Soytemiz ve diğer sosyalistlerin serbest bırakılması istendi.

Salı, 01 Kasım 2011 20:39
Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara'ya televizyon ekranlarından "barbar, katil" demesi ciddiye alınıp yanıt verilince, Nagehan Alçı Che tartışmasını uzattı. Yanıt verenler ise, Alçı'nın cehaletine vurgu yaptı.

Nagehan Alçı'nın Che Guevara hakkında "o bir katildi, barbardı" şeklindeki açıklamalarının ardından José Martí Küba Dostluk Derneği (JMKDD), Alçı'ya yanıt vermişti. Alçı bugün tartışmayı devam ettirdi, JMKDD de yeni bir yanıt verdi. Tartışmaya Radikal gazetesinde Haşim Cem Çelik de katıldı.

Cuma, 04 Kasım 2011 13:35
Nagehan Alçı'nın büyük devrimci Che Guevara'ya karşı başlattığı karalama kampanyasında kaynak olarak gösterdiği kitabın yazarı Jon Lee Anderson, yıllar önce Alçı gibilere samimi bir yanıt vermiş. soL Radyo'daki Basın Suçları programında Anderson'un samimi itiraflarını dinleyebilirsiniz.

Yiğit Günay ve Emre Deveci'nin hazırlayıp sunduğu Basın Suçları programında bu hafta, Nagehan Alçı'nın Akşam Gazetesi'ndeki köşesinde ve CNN Türk'te yayınlanan Dört Bir Taraf isimli programda Che Guevara'ya karşı yürüttüğü karalama kampanyası ele alınıyor.

Salı, 15 Kasım 2011 17:02
Eski TİP Genel Sekreteri ve TBKP Genel Başkanı Nihat Sargın TÜSTAV tarafından düzenlenecek panelle anılacak.

Türkiye devrimci hareketinin önemli tarihi isimlerinden, TİP Genel Sekreterliği, TBKP Genel Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş olan Nihat Sargın, TÜSTAV tarafından TÜYAP'ta düzenlenecek bir panelle anılacak.

Sargın'ın mücadelesi, yazıları ve arşivinin ele alınacağı panelde Av. Erşen Sanşal'ın başkanlık edeceği oturumda Av. Fahrettin Ozan ve Abdurrahman Atalay konuşmacı olacaklar.

Pazartesi, 07 Kasım 2011 12:23
Ekmek, barış ve toprak... Bunlar Ekim Devrimi'nin 3 temel vaadi idi ve iktidarın alınmasının hemen ardından Bolşevikler bu vaatleri yerine getirmek için işe koyuldu...

Yoldaşlar, işçiler, askerler, köylüler ve bütün emekçi halk! İşçi ve köylü devrimi Petrograd’da tamamen zafer kazandı. Kerenskiy tarafından kandırılan az sayıda Kazaklardan geriye kalanlar da ya dağıtıldı ya da tutuklandı. Devrim Moskova’da da zafer kazandı.

Çarşamba, 30 Kasım 2011 20:49
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, "Server Tanilli'yi unutmayacağız" başlıklı taziye mesajı yayınladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), dün kaybettiğimiz Server Tanilli için yayınladığı taziye mesajında, "Ülkemizin önemli bilim insanlarından birisini daha kaybettik. Anayasa hukukçusu, profesör Server Tanilli Hoca’nın yaşamını yitirmesinin büyük üzüntüsü içerisindeyiz" ifadelerine yer verdi.

Salı, 22 Kasım 2011 18:20
DİSK ve kitle örgütleri, kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı eylem yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), bugün Konya’da gerçekleştirdiği eylemde işçi sınıfına yönelen saldırıları kınadı. İşçi sınıfını Özel İstihdam Büroları, Torba Yasa, İşsizlik Ödeneği’nin düşürülmesi ve yapılan zamlarla teslim almaya çalışan AKP hükümetini eleştiren basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün yaptı.

Çarşamba, 16 Kasım 2011 11:09
Türkiye Komünist Partisi'nin önemli militanlarından Mustafa Hayrullahoğlu, faşizmin işkencecilerinin elinde katledilmesinin 29'uncu yıldönümünde mezarı başında anılacak.

Mücadele arkadaşlarınca "Deniz Yoldaş" olarak tanınan Mustafa Hayrullahoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nin İstanbul İl Sekreteri ve Merkez Komitesi üyesi iken 12 Eylül faşizminin işkencecileri tarafından öldürüldü. 1982 Kasımı'nda yakalanan Hayrullahoğlu, işkencede konuşmayınca öldürüldü ve cesedi gizlice gömüldü.

Cumartesi, 05 Kasım 2011 17:00
Kolombiya tarafından yapılan açıklamada, FARC lideri Alfonso Cano'nun düzenlenen bir operasyon sonucu öldürüldüğü iddia edildi. Cesedin Cano'ya ait olup olmadığı kesin olarak testlerden sonra ortaya çıkacak olsa da, FARC liderinin öldürüldüğü hemen hemen kesinleşti.

Kolombiya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Cuma günü gerilla örgütü FARC'a yönelik düzenlenen askeri operasyonda örgütün lideri Alfonso Cano'nun öldürüldüğü ilan edildi.

Pazartesi, 21 Kasım 2011 23:32
Dün penceresinden düşerek yaşama gözlerini yuman Türkiye Komünist Partisi üyesi Baran Saltuk için, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden partili yoldaşları tarafından bir metin kaleme alındı.

Baran'ın İTÜ'den TKP'li yoldaşları tarafından Baran için yazılan "Baran Yoldaşımız Kavgamızda Yaşayacak…" başlıklı mektup şöyle:

Perşembe, 10 Kasım 2011 14:09
Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yılında anılıyor. soL’un tarihsel bir kişilik olarak Mustafa Kemal’i nereye koyduğuna ilişkin bir hatırlatma da bu kapsamda anlam taşıyor.

soL bundan 2 yıl önce, yine bir 10 Kasım’da Mustafa Kemal üzerine, Genel Yayın Yönetmeni Kemal Okuyan’ın şu değerlendirmesine yer vermişti.

Pages