228 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 16 Aralık 2011 11:29
Yurdakul Er

Bu yıl büyük yapıtının son cildi de çıkmıştı, herhalde görmüştür. Bir kitap delisi olduğu söylenirdi. Son yıllarında, geçirdiği bir kaza sonrasında, evinden çıkamaz olmuştu. Ama 1927 Frankfurt doğumlu bu güzel inadın son sağlıklı döneminde bir Türkiye gezisi ve konferansları olduğunu da biliyoruz.

Cuma, 23 Aralık 2011 09:30
Kaan Arslanoğlu

Geçenlerde çok önem verdiğim bir yazar dostum aradı telefonla. Son romanımla ilgili bir hayli haber, yazı çıkmasından bahisle “Epey bir tanıtımı yapıldı, ağlama artık” gibisinden bir söz etti. Bense daha önce birçok kez yazdığım, konuştuğum yolda, bunun bir “ağlama”, “yakınma” olmadığını, “mücadele” olduğunu anlatmaya çalıştım.

Salı, 06 Aralık 2011 09:30
Kıvılcım Çağla

Rusya'da Pazar günkü parlamento seçimlerinin açıklanan sonuçlarına göre Putin-Medvedev'in partisi Tek Rusya oy kaybetmesine rağmen oyların yaklaşık % 50'sini aldı. Züganov'un önderliğindeki Rusya Federasyonu Komünist Partisi de oylarını artırmasına rağmen % 20'de kaldı. Züganov seçim sonuçları açıklandıktan sonra seçimlerin kesinlikle “gayrımeşru” olduğunu söyledi.

Cuma, 09 Aralık 2011 09:27
Kaan Arslanoğlu

Reenkarnasyon Kulübü’ne Tepkiler – 2

Çarşamba, 28 Aralık 2011 09:30
Nihat Behram

Şiirlerin de bir hayatı var. Anımsanışları, unutuluşları, özgür günleri, yasak günleri, lanetlenişleri, alkışlanışları.. Kimi ölü doğan, kimi kısa, kimi uzun ömürlü olan şiirlerin de bir hayatı var. Her canlı gibi acılar, sevinçler, serüvenlerle dolu. Bu duygu bir ara bana şiirlerin hayat öykülerinden oluşan ‘şiir hayatı’ konulu bir kitap yazdırmayı bile düşündürdü.

Salı, 06 Aralık 2011 09:30
Fatih Yaşlı

1- Dersim’de 1937-1938 yılları arasında yaşananlar tartışmasız bir şekilde katliamdır.

Pazar, 25 Aralık 2011 09:30
Korkut Boratav

Zaman zaman tekrarlıyorum: Terimler masum değildir. Neoliberalizm de “suçlu” terimlerden biridir. Sermayenin sınırsız tahakkümünü hayata geçirmek üzere otuz küsur yıl önce başlayan yaygın saldırı, neoliberalizm diye adlandırıldı. Dramatik, tahripkâr bir dönüşüme “tarafsız” bir görüntü verilmesi, hatta saygınlık sağlanması böylece mümkün oldu.

Pazar, 18 Aralık 2011 09:30
Mesut Odman

Geçen asrın ikinci onyılı, bir yandan, emekçi hareketlerinin çoğunda önceki onyılın ikinci yarısına damgasını vurmuş gerilemenin durdurulması ve yer yer büyük kitlesel eylemlerin ortaya çıkışı, öte yandan, savaş tehdit ve tehlikesinin belirginleşmesiyle, sonunda da, daha ikinci onyılın yarısına varılmadan, “dünya çapında” bir savaşın patlak vermesiyle hatırlanabilir.

Pazartesi, 19 Aralık 2011 12:56
Aydemir Güler

Tunus'ta bir yoksul gencin vücudundan Ortadoğu'ya kıvılcım sıçramasının üstünden tam bir yıl geçti. Bir yılın sonunda bölgede emperyalist tasarım yol almış, birçoklarının sandığının tersine sol seçenekler zayıflamış bulunuyor. Bunu söyledik diye bizi halka güvenmeye, kitlelerden öğrenmeye çağıran hâlâ çıkar mı, bilmiyorum.

Salı, 13 Aralık 2011 09:30
Orhan Aydın

9 Aralık'tan beri bir oyun şarkısı dilimden düşmüyor.

“Gardiyanları ve yargıçları ve savcıları hepsi halka karşıdır.

Kanunları, yönetmelikleri, bütün kararları hepsi halka karşıdır.

Dergileri, gazeteleri, bütün yayınları hepsi halkı karşıdır.

Bunların hiçbiri onları kurtaramayacak,

Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini.

Cuma, 09 Aralık 2011 12:22
Merdan Yanardağ

Hopa Davası Ankara’da başlıyor. Bu dava yeni rejimin niteliğini ortaya koyması ve ülkenin içinden geçtiği tarihsel dönemecin kavranması bakımından önem taşıyor.

Cuma, 23 Aralık 2011 18:35
Alper Birdal

Yaşlılık, yaşla değil, herhalde en çok “bakış”la ilişkili. Bakıp görmeyene, ama baktığını gördüğünü zannedene yaşlıdır diyebiliriz.

94 yaşındaki tarihçi Eric J. Hobsbawm’ın ne kadar yaşlanmış olduğunu BBC’ye verdiği mülakattan öğrendik. Hiç yaşlanmayanlardan olamadı ne yazık ki…

Cuma, 23 Aralık 2011 09:30
Merdan Yanardağ

Türkiye’de siyasal yaşamın ritmi son günlerde olağanüstü hızlanmış görünüyor. Böyle devam eder mi bilinmez ama, doğal olarak ülke (ve dünya) gündeminin değişim hızı da bu duruma bağlı olarak artıyor. Bu nedenle insan, öne çıkaracağı ve yazacağı konuyu seçmekte zorluk çekiyor.

Pazar, 18 Aralık 2011 23:58
İlker Belek

Ekonomik kriz sürüyor. Çıkış için herhangi bir dikkate değer işaret görünmüyor.

Krizin nedeni ikilidir: Bir yandan, uzun süreli verimlilik artışı sağlayacak, yani sömürü derecesini görece olarak yükseltecek teknolojik yenilenme hamlesi başarılamamıştır. Bu bakımdan halen olumlu bir sinyal alınmamaktadır.

Çarşamba, 14 Aralık 2011 09:20
Nihat Behram

Ne başka anlayışlara ‘reddiye’ yapıyorum, ne de ‘olmazsa olmaz’ bir teori öneriyorum! Bu, hayata, şiire ve şiirime ilişkin benim eğilimim: Kültür ve sanatta köklerden kopukluk ‘vazo kültürü’dür. ‘Vazo’yu ‘serum’ olarak da söyleyebilirdim. Yaşamak için nefes alıyor olmanın kültür ve sanattaki karşılığının ‘ruhu köklerden emzirmek’ olduğunu düşünüyorum..

Pages