445 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 19 Aralık 2010 12:28
Muş’ta konuşan Başbakan Erdoğan öğrencileri “özgürlük mücadelesi vermemek, ideolojik tatmin sağlamakla” suçladı, protestocu öğrencilerin “molotof ve taşlarla gezdiği” iftirasında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muş Alpaslan üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesini ziyaret etti. Erdoğan, “Sokaklara çıkıp bağıranlara bakalım. Diyor ki 'harçlar kalksın’. Harçların kalkıp kalkmaması bunlar konuşulur. Şu anda güya harç alınıyor ama devlet bunu öğrenciye ödüyor. Dünyada harcın alınmadığı ülke yok. Ben ülkemde şu gösterileri yapanların, özgürlük adına yaptığına inanmıyorum.

Pazar, 12 Aralık 2010 14:49
Kadıköy NHKM'de düzenlenen panelde konuşmacılar Kemal Okuyan, Güray Öz, Bülent Görücü ve Asaf Güven Aksel kültürel savaşta aydınların yeri ve rolünü tartıştılar.

Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde “Aydınlar ve Kültürel Savaş” paneli yapıldı. Panele Kemal Okuyan, Güray Öz, Bülent Görücü ve Asaf Güven Aksel konuşmacı olarak katıldı. Panelde 2. Dünya Savaşı'nda CIA tarafından desteklenen ve anti-komünist ideolojinin kanaat önderliğini yapan aydınlar tartışıldı.

Cuma, 10 Aralık 2010 11:14
Kemal Okuyan

Üniversitelerin siyasal yaşamındaki yerini kavrayabilmek için kendi tarihimiz yetmiyor, Fransa'daki 68 olaylarına haklı-haksız rezervle yaklaşılıyorsa, Lenin tarafından 1917'nin provası olarak gösterilen 1905 Rus Devrimi'nde işçi ayaklanmasına alan açıp, ona meşruiyet sağlayanın biraz da üniversite öğrencilerinin eylemleri olduğunu hatırlayabiliriz.

Pazartesi, 20 Aralık 2010 09:14
İlker Belek

Eylem demokratik bir tepki miydi ? Başkasının konuşma hakkını, ifade özgürlüğünü mü engelledi ? Vb.

Bunları bir tarafa bırakın.

Bir çoğunluğun desteğiyle işleyen rejim mutlaka demokratik sıfatını hak etmez. Almanya’da Hitler’in partisi de böyle yükselmişti. Sonuçta, aç yığınlar faşizmi iktidara taşıdı. Milyonlar yanılırsa fena yanılır. Yanılgıyı düzeltmek görevdir.

Pazartesi, 20 Aralık 2010 09:12
Alper Birdal

Bir ideolojinin egemen hale gelmesi öncelikle düşünce üretenlerin kullandıkları kavram kümesinin değişiminde kendisini gösteriyor. Egemen ideolojinin oluşumu için kavram kümesinin yepyeni olmasına gerek yok. Kaldı ki burjuva ideolojisinin bütün kapitalist düzenlerde egemen olan bir takım “değerleri” de bu küme içerisinde yer almak zorunda.

Çarşamba, 08 Aralık 2010 10:00
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

“İşçi sınıfı devrimciliğini yitirmiştir” ya da “biz de bir zamanlar devrimciydik” diyenleri bir kenara bırakın. Sınıf kimliğini yetersiz ve hatta gereksiz görenleri de...

Cuma, 10 Aralık 2010 09:30

Başbakan, bakan ya da AKP’li bir milletvekili konuşuyor. O konuşma üniversitede de yapılsa, “sarayda” da yapılsa, fark etmiyor. Ne medya mensupları, ne YÖK üyeleri, ne rektörler, ne de profesörler sesini çıkarıyor. İleri demokrasiye (!) geçmenin bir sonucu olarak, artık bu durum bir gelenek halini alıyor.

Cuma, 10 Aralık 2010 09:30
Rıfat Okçabol

Başbakan, bakan ya da AKP’li bir milletvekili konuşuyor. O konuşma üniversitede de yapılsa, “sarayda” da yapılsa, fark etmiyor. Ne medya mensupları, ne YÖK üyeleri, ne rektörler, ne de profesörler sesini çıkarıyor. İleri demokrasiye (!) geçmenin bir sonucu olarak, artık bu durum bir gelenek halini alıyor.

Çarşamba, 22 Aralık 2010 15:38
Aşkın Süzük

AKP hükümetinin bir bakanından haftasonunda skandal sözler işittik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tes-İş Sendikası Genel Kurulu'nda “Sendikalarımızla da beraber iç mekanizma olarak verimliliği artırmamız lazım.

Pazartesi, 13 Aralık 2010 09:30
İlker Belek

KESK, bir biçimde, olağanüstü genel kurul kararı aldı. Bunun nedeni olarak kamuoyuna yansıyan olay son derece yakışıksız. Gerçek ya da değil, bu duruma mı düşülecekti.

Ancak şimdi, kamu emekçilerinin sendikalaşmasını sağlamış KESK’in yıllardır devam eden esas sorunlarını ele almak, onların çözümü üzerine yoğunlaşmak gerekir.

Perşembe, 09 Aralık 2010 00:43

12 Eylül referandumunun siyasal iktidarın isteği doğrultusunda yani “evet”le sonuçlanmasının getireceği bir çok olumsuzluk sosyalist kesimlerce öngörülmüştü. Sermayenin karına kar katacak, emekçi halkın ise zaten ufalmış olan ekmeğini daha da küçültecek yasalar birbiri ardına Meclise sunulmaya başladı bile.

Cumartesi, 18 Aralık 2010 20:14
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Faruk Çelik, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda BDP’ye sert mesajlar yolladı.

TBMM’de Kürtçe konuşma tartışmalarının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Faruk Çelik’ten BDP’ye uyarı mahiyetinde iki ayrı açıklama geldi.

Perşembe, 16 Aralık 2010 16:12
Emre Aköz, öğrenciler için “Hiç yüzleri kızarmadan ‘parasız eğitim’ istiyorlar” yazdı, başkalarının sırtından geçinmekle itham etti. Aköz’e iki çift hatırlatmamız var.

Sabah gazetesi yazarı Emre Aköz, gençliğin AKP’ye karşı yaptığı eylemleri eleştirmek adına kaleme aldığı yazısında, “eşit ve parasız eğitim” hakkına da saldırdı.

Aköz şöyle yazdı:

Perşembe, 30 Aralık 2010 14:37
Radikal gazetesinde dün yayımlanmaya başlanan "Sosyalist solda derin yarılma" başlıklı yazı dizisinde sol partiler hakkında çirkin ithamlarda bulunulmasına Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve TKP MK üyesi Mehmet Kuzulugil yanıt verdi.

Radikal gazetesinin dün başlayan yazı dizisinde sol partilerin tanıtıldığı bölümde oldukça çirkin itihamlar dikkat çekmişti. Liberal bir bakışla sol partilerin değerlendirildiği bölüm oldukça tepki çekti. Radikal gazetesi haberde düzeltme yapmak zorunda kaldı. Ancak ithamlarda önemli bir değişiklik olmadı.

Perşembe, 30 Aralık 2010 11:30
Kemal Okuyan

Tekelci medyadan söz ediyoruz. Sermayenin bütün aygıtlarına karşı mücadele vereceksiniz, belki de onun en etkili uzuvlarından biri ile olan mesainizi "ilişki" diye adlandıracaksınız!

Bunun bir karşılığı yok. Türkiye solu basınla mücadeleye daha fazla kafa yormak durumunda.

Pages