123 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Aralık 2010 11:34
Behice Boran doğumunun 100. yılında bir dizi etkinlikle İzmir'de de anılıyor.

Behice Boran doğumunun 100. yılında bir dizi etkinlikle İzmir'de de anılıyor. TÜSTAV'ın düzenlediği organizasyonda, ‘Behice Boran: Yazılar, Söyleşiler, Konuşmalar, Savunmalar’ kitabı üzerine başlıklı söyleşi, 2 Aralık'ta Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Cuma, 10 Aralık 2010 14:21
AKP hükümetinin ekonomiyi sıcak paraya teslim etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, “Biz CHP olarak sanayiciye teslim edeceğiz” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen "İzmir ve Bölge Sanayinin Paylaşım Toplantısı"na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanayicilerin karşısında tüm açıksözlülüğüyle konuştu: Ekonomiyi sanayicilere teslime edeceğiz.

Cuma, 10 Aralık 2010 18:46
Sekiz akademisyen derneği ortak bir açıklama yaparak haftasonu İstanbul'da öğrencilere uygulanan şiddeti kınadılar.

8 üniversite öğretim üyeleri derneği, polisin şiddetle bastırdığı öğrencilerle dayanışma açıklaması yaptılar.

Perşembe, 09 Aralık 2010 17:17
Üniversite Öğretim Elemanları Dernekleri Platformu, bir açıklama yaparak öğrencilerinin yanında olduklarını duyurdu.

Üniversite Öğretim Elemanları Dernekleri Platformu'nun açıklaması şöyle:

Perşembe, 23 Aralık 2010 00:35
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İzmir'de dört tekerine fren takılmış arabaya benzeterek, “İzmir'e bir şeye engel olma zihniyeti, çözümün bir parçası olmaktan daha öne geçiyor” dedi. Çelik İzmir'i Kayseri ve Konya ile kıyasladı.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) konuğu olarak geldiği İzmir'de ilginç açıklamalarda bulunan Çelik, İzmir'den armoni değil kakafoni çıktığını ileri sürdü. İzmir'e, Kayseri ve Konya'yı örnek veren Çelik, şunları söyledi: “Türkiye'de Kayseri örneği var.

Salı, 21 Aralık 2010 09:30
ÜKD, “Aydınlanma ve Özgürlük” buluşmaları çerçevesinde İzmir’de “Kapitalizm, Türkiye, Tarım” panelini düzenledi.

Üniversite Konseyleri Derneği’nin (ÜKD) çağrısını yaptığı “Aydınlanma ve Özgürlük” buluşmalarının ikinci toplantısı İzmir'de yapıldı. “Kapitalizm, Türkiye, Tarım” başlığı ile gerçekleşen toplantı Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (DESEM) gerçekleştirildi.

Pazartesi, 13 Aralık 2010 09:30
Tevfik Çavdar

Türkiye’de özgürlük savaşımının miladı 1860’lı yıllardır. Şinâsi, Nâmık Kemal, Ebüzziya Tevfik, Ziya Paşa ve arkadaşlarından oluşan “Yeni Osmanlılar” hareketi bu miladın önde gelen kahramanlarıydı. Devir Abdülaziz’in padişahlık dönemidir. Özgürlükçü hareketlere ne padişah ne de onun önde gelen iki veziri Âli Paşa ve Keçecizade Fuat Paşa hoşgörü ile bakmamaktadır.

Pazar, 19 Aralık 2010 18:06
Gençliğin tepkisi artarken üniversitelere karşı saldırıya geçen AKP'nin tavrı, Erdoğan'ın her fırsatta "çizgisini benimsediklerini" belirttiği Demokrat Parti'yi akla getiriyor. DP iktidarında üniversitelere tam bir baskı hâkimdi. Öğrenciler ise DP'ye karşı mücadele ediyor, bu uğurda canlarını veriyorlardı.

Demokrat Parti (DP) 1950 yılında iktidara geldiğinde aralarında öğretim üyelerinin de olduğu bir aydın kesiminin desteğini arkasına aldı. CHP'nin tek parti iktidarı yıllarında üniversite-iktidar ilişkisi gerilimli olmuş, özellikle solun üniversitelerden tasfiyesi sırasında üniversite camiasına bir bütün olarak gözdağı verilmişti.

Perşembe, 09 Aralık 2010 09:30
İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği 6. İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Başbakan Erdoğan ortaöğretim kurumlarının nasıl dönüştürüleceğine dair ipuçları verdi.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı ve yaptığı konuşmanın ses getirdiği imam hatip liseleri mezunları derneği kurultayının sonuç bildirgesinde yer alan ve hükümetin de desteklediği talepler şu şekilde: Türbanın önündeki engeller kaldırılsın, Kuran kurslarının önündeki engeller kaldırılsın, İmam Hatip Liselerinin 'ortaokul' bölümleri yeniden açılsın, tüm okullara Temel

Çarşamba, 03 Kasım 2010 09:45
Ege Denizi'nde merkez üssü Saroz Körfezi olan Righter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çanakkale'nin yanı sıra İstanbul ve çevre illerde de hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Saroz Körfezi olarak saptadığı 5.3 büyüklüğündeki deprem, saat 04.51'de meydana gedi. Deprem, başta Çanakkale olmak üzere İstanbul, Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ'da da hissedildi.

Depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

(soL - Haber Merkezi)

Cuma, 19 Kasım 2010 16:08
Yunanistan'da yayınlanan Ta Nea gazetesine demeç veren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye, Fener Rum Patrikhanesi'nden iftihar ediyor" dedi.

Ta Nea gazetesine konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk-Yunan ilişkilerindeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Pazartesi, 29 Kasım 2010 14:20
Ankara'da PKK'nin gençlik yapılanmasına yönelik olduğu öne sürülen operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Mithatpaşa Caddesi'ndeki Gençlik Kültür Merkezi'ne Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda operasyon düzenledi.

Operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.

Salı, 02 Kasım 2010 23:33
Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), "Kabullenmiyoruz" imza kampanyasından sonra "Aydınlanma ve Özgürlük" başlıklı toplantılar düzenliyor. Akademisyenler, öğrenciler ve aydınlar, 3 Kasım Çarşamba günü İzmir Nazım Kültürevi'nde toplanıyor.

Üniversitelere YÖK tarafından, türban üzerinden dayatılan gericileşme baskısını kabul etmeyen Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), 18 Ekim'de başlatmış olduğu "Kabullenmiyoruz" başlıklı metin ile aydınlanma mücadelesini üniversitelerden başlatmıştı.

Perşembe, 04 Kasım 2010 09:30
Üniversite Konseyleri Derneği'nin düzenlediği "Aydınlanma ve Özgürlük Buluşması" panellerinin ilki İzmir'de gerçekleştirildi. İkincisi ise 8 Kasım Pazartesi günü saat 13:00'da İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü'nde düzenlenecek.

Üniversitelerde AKP'nin YÖK eliyle dayattığı gericileştirmeye karşı çıkan Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), üniversitelerde yürüttüğü aydınlanma mücadelesine "Aydınlanma ve Özgürlük Buluşması" başlıklı paneller ile devam ediyor. Aydınlanma ve özgürlük buluşmalarının ilki dün İzmir Nazım Kültürevi'nde düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Prof. Dr. Renan Pekünlü, Prof. Dr.

Pazartesi, 08 Kasım 2010 13:49
Kılıçdaroğlu-Sav mücadelesinde başından beri Kılıçdaroğlu'nun yanında yer alan Gürsel Tekin, hesaplaşmanın örgütte de sürüp sürmeyeceğine ilişkin "Ötekileştirme yapmayacağız. 'Bu bendendi', 'şu senden' ayrımına girmeyeceğiz. Çalışma prensiplerimize uyanlarla yolumuza devam ederiz" dedi.

CHP'de örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilen Gürsel Tekin, tavandaki değişimin il ve ilçe yönetimleriyle sürüp sürmeyeceği konusunda, "Ötekileştirme yapmayacağız. 'Bu bendendi', 'şu senden' ayrımına girmeyeceğiz. Çalışma prensiplerimize uyanlarla yolumuza devam ederiz" dedi.

Pages