741 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 22 Aralık 2010 12:42
Öğrenci eylemlerinin ardından, yandaşlar “Zaten bunlar gençlik heyecanıyla bunu yapıyorlar, yakında yollarından dönerler” demişti. Arşivlerden çıkarılan bir haber, Türkiye’de devrimci gençlerin hikayelerinin çok farklı seyrettiğini ortaya koyuyor.

Sabah gazetesinin çapsız yazarı Emre Aköz, geçen hafta parasız eğitim isteyen öğrencilere küfretmek için yazdığı yazısında protestocu öğrencilere şu soruyu yöneltmişti: “Bu protestocu öğrencilerin 10 yıl sonraki hallerini çok merak ediyorum. Sosyalistlik oynadıkları için, kapitalizmin göbeğinde sermayeye karşılar ya… Bakalım 10 yıl sonra nerelerde olacaklar?”

Cuma, 17 Aralık 2010 15:08
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) Hollandalı üyesi Tanja Nijmeijer’in Hollanda vatandaşlığı tehlikede.

Hollanda İçişleri Bakanı Piet Hein Donner’in yaptığı açıklamaya göre Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) Hollandalı üyesi Tanja Nijmeijer’in Hollanda vatandaşlığından çıkartılması için çalışmalar başlatıldı ama henüz işlemler sonuç vermedi.

Salı, 14 Aralık 2010 22:57
Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) dün İstanbul Valiliği'ne kuruluş dilekçesini vererek kuruluşunu gerçekleştirdi.

Sporun her dal ve kademesinde görev alan amatör, profesyonel spor emekçilerini bünyesinde barındıracak olan Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) 13 Aralık 2010 tarihinde İstanbul Valiliği’ne verdiği kuruluş dilekçesi ile kuruldu.

Çarşamba, 22 Aralık 2010 11:38
Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’nın ‘’asgari ücret insanca yaşanacak bir ücret olmalı’’ sloganıyla başlattığı Ankara yürüyüşüne katılanlar İzmit’e ulaştı.

Asgari ücretin belirlenmesi için 3. toplantının gerçekleştirileceği bugün, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyeleri, başlattıkları Ankara yürüyüşünün ilk durağı olan İzmit’e ulaştı. Burada yapılan açıklamada, asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir düzeye çıkması eğitim, sağlık ve ulaşım gibi temel hizmetlerin de parasız olması istendi.

Pazar, 26 Aralık 2010 12:04
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Bölge Temsilciler Kurulu’nda, işçilere ‘sokağa çıkın’ çağrısında bulundu.

DİSK, AKP hükümetinin işçi sınıfı aleyhinde çıkardığı yasalara karşı, sendika başkanları ve işyeri temsilcileriyle yeni eylem planlarını oluşturmak, torba yasa kanunlarını değerlendirmek için Edirne, Konya ve Eskişehir`den sonra dördüncü bölge temsilciler kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Pazartesi, 20 Aralık 2010 14:40
"Hayata dönüş" olarak adlandırılan cezaevlerine yönelik katliam operasyonunun 10. yılında İzmit’te katliam protesto edildi.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına TKP, EMEP, ÖDP, BDP, SDP, EHP, Halkevleri ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri de destek verdi.

Cumartesi, 11 Aralık 2010 21:58
Çanakkale'de ´İnsan Hakları Günü´ etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy Tiyatro salonunda düzenlenen ´Çok Kültürlülük Perspektifinde Barışın Dilini Kurmak´ konulu panelde, Taraf Gazetesi Yazarı Roni Margulies boyalı ve yumurtalı protestoya uğradı.

Çanakkale eski milletvekili ve belediye başkanı İsmail Özay'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde konuşma sırası Roni Marguiles'e geldiği sırada, bir grup tepki gösterdi. Gençlik Muhalefeti-Öğrenci Kollektifleri üyesi öğrenciler, Marguiles'e yumurta ve boyalı torbalar attı.

Cuma, 10 Aralık 2010 12:43
Emniyet gazetesinin solcuları hedef gösterme kampanyası sürüyor. Bu defa Zaman gazetesine yaptırılan haberde, Ankara Üniversitesi’ndeki eyleme katılan bir eylemcinin bilgileri fotoğraflar eşliğinde açıklandı.

Emniyet Teşkilatı, haftasonu öğrencilere yönelik şiddet kullanımı ve ardından Ankara Üniversitesi’ndeki protestonun yaşandığı süreçte, daha önce yapmadığı oranda büyük bir “yandaş medya aracılığıyla teşhir” kampanyası yürütüyor.

Sadece polisin elinde olan görüntülerin, kişi kişi Zaman gazetesi, Flash Tv, Samanyolu, Vakit gibi yerlere servis edildiği görülüyor.

Pazartesi, 13 Aralık 2010 17:32
Çanakkale'de Taraf gazetesi yazarı Roni Margulies’i bir panel sırasında protesto etmek isteyen öğrencilerin, salondakilerin saldırısına uğraması kınandı.

Taraf gazetesi yazarı Roni Margulies’i “insan hakları”, “barış” gibi mesajların verildiği panelde protesto etmek isteyen öğrencilerin, salondaki “fedai” görünümlü birkaç kişinin saldırısına uğraması, Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tarafından gerçekleştirilen bir basın açıklamasıyla kınandı.

Çarşamba, 01 Aralık 2010 09:36
Nihat Behram

Sanat-siyaset ilişkisi konulu tartışmalar yeni değil, sürekli tartışılagelmiş bir konudur. Bu konudaki tartışmalar bir değil bin kütüphane dolduracak kadar fazladır. Yine de her dönem ‘sil yeni baştan’ tartışılagider! Yazık ki, şimdi yaptığımız da odur!

Çarşamba, 15 Aralık 2010 10:30
Aydemir Güler

Şu “İslamcılar eskiden solcuların yaptığı gibi örgütleniyorlar, bizim yapmamız gerekeni yapıyorlar” efsanesi, sanırım, 1990'larda yükselmişti. Efsane derken, Türkiye toplumunda ve siyasetinde 1970'lerin solunda unutulan halk örgütlenmesinin bu kez tarikat tabanlı bir versiyonunun yükseldiğini görmezden gelmeyi savunmuyorum.

Pazar, 19 Aralık 2010 00:40
ADÜ öğrencileri "AKP'nin toplumu sindirme operasyonunun önemli bir ayağı üniversitelerde daha gerici, daha piyasacı, daha apolitik bir kültür AKP'nin mutlaka ki işine gelmektedir" dedi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nden TKP'li Öğrenciler ODTÜ'de yaşanan en son olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması öncesinde Ankara Üniversitesi'ndeki yumurtalı protestoya istinaden "Yumurta mı Kuzu'dan çıkar Kuzu mu yumurtadan çıkar?" isimli sokak tiyatrosu oynandı.

Çarşamba, 15 Aralık 2010 10:50
Öğrenciler Çanakkale'de İHD paneline katılan Roni Margulies'i yumurta ve boya atarak protesto etmişlerdi. Roni Margulies ve arkadaşları, Margulies'in Yahudi olması dolayısıyla bu eylemin ırkçı olduğunu savunuyorlar.

Çanakkale'de İHD'nin düzenlediği panelde bir grup üniversitelinin DSİP üyesi Roni Margulies'e yumurta atması yeni bir tartışma başlattı. Saldırının hemen ardından eylemi 'ırkçı' olarak niteleyen DSİP, bir süredir AKP'ci olmayan solu 'faşistlikle' suçlayabilmek için özellikle Marguiles'e yönelen eylemleri bu şekilde yaftalıyor.

Radikal gazetesi de bugün konuyu gündeme getirdi.

Cuma, 31 Aralık 2010 09:02
Yurdakul Er

Böyle giderse, önümüzdeki yıl büyük bir kırılmaya sahne olur. Fakat, Türkiye’nin iç sınırları da artık "makbul medyanın" manşetlerine girmiş bulunduğuna göre, böyle bir öngörü, öngörü bile sayılmaz. "Medya" dedik...

Türkiye solunun medyası ne olacak?

Bu soruyu daha yüksek sesle sormanın zamanıdır.

Çarşamba, 15 Aralık 2010 18:29
Spor Emek-Sen, İstanbul Kadıköy'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlediği bir basın toplantısı ile kuruluşunu basına ve kamuoyuna açıkladı.

Eski Galatasaraylı futbolcu olan Spor Emek-Sen Kurucu Başkanı Metin Kurt, basının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, kuruluş amaçlarını ve hedeflerini şöyle anlattı:

Pages