78 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 20 Aralık 2010 10:40
Küba Devlet Başkanı Raúl Castro Ruz, dün Küba Ulusal Meclisi’nde yaptığı konuşmada ülkenin ekonomik ve sosyal politika ilkeleri hakkında bilgi verdi.

Küba Devlet Başkanı Raúl Castro Ruz, Küba Ulusal Meclisi’nde ülkenin önümüzdeki dönem için önüne koyduğu politikaları anlatan önemli bir konuşma yaptı.

Cuma, 24 Aralık 2010 21:11
José Martí Küba Dostluk Derneği 17-25 Kasım 2010 Küba Tıp Gezisi Katılımcıları, CHP Milletvekili Esfender Korkmaz'ın Küba ile ilgili sözlerine tepki göstererek bir açıklama yayınladılar.

CHP Milletvekili Esfender Korkmaz'ın “Fidel Castro ile oluşturduğu Küba düzeni insanları mutlu etmemiştir. Bugün Küba halkının refahı düşüktür. Fert başına gelir 3500 liradır. Dünyanın fakir ülkeleri arasında yer alıyor” şeklindeki sözlerine yanıt geldi.

Salı, 21 Aralık 2010 21:12
CHP Milletvekili Esfender Korkmaz, kurultay sonrası yazdığı yazıyı neredeyse tamamen sosyalizm hakkında atıp tutmaya ayırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, CHP’nin kurultayının ardından Yeniçağ gazetesine bir yazı yazdı. Korkmaz, yazısında “Kübalılar’ın mutsuz olduğuna” varıncaya dek sosyalizmi karalayıcı ifadeler kullandı.

Perşembe, 02 Aralık 2010 11:33
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Çarşamba, 29 Aralık 2010 00:05
Küba toplumu, örgütlü bir toplum. Devrim tarihinde yaşanan her dönüşüme geniş katılımlı bir halk tartışması ve denetimi hakim oldu. Aynı şey, ülke ekonomisinde bazı dönüşümlerin söz konusu olduğu son süreçte de geçerli. Söz konusu tartışma ve denetim sürecini güvenceye alan en önemli toplumsal örgütlenme biçimlerinden birini, Devrimi Savunma Komiteleri (Comités de Defensa de la Revolución-CDR) oluşturuyor.

1 Ocak 1959’da Batista’nın devrilmesiyle Küba’da başlayan devrimci süreç henüz kendine sosyalist bir doğrultu çizmeden önce, 28 Eylül 1960’da New York’daki BM toplantısından dönen Fidel Castro, şimdiki Devrim Müzesi’nin önünde halka seslenirken şöyle der: “Bundan böyle kolektif bir gözetim sistemi kuracağız ve emperyalizmin uşaklarının buraya gelip gelemeyeceğini göreceğiz.” İşte böyle kurulur

Pazar, 26 Aralık 2010 17:35
Türkiye’de kemalistlerin en sevdiği hikâyelerden biri, Che Guevara Bolivya’da öldüğünde çantasından Mustafa Kemal’in Nutuk kitabının çıktığı anlatısıdır. Oysa bunun gerçekle ilgisi yok.

Artık kontrolden çıkan bir şehir efsanesi oldu, “Che öldüğünde çantasından Nutuk çıkmış” hikâyesi...

Salı, 28 Aralık 2010 16:00
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Çarşamba, 29 Aralık 2010 09:26
Selim Yalçıner

Teşbihte hata olmaz, benzetmede yanlış olmaz denirken, aslında yanlışsız benzetme olmaz, hatasız teşbih olmaz demek istenmiştir ya, her benzetme yanlıştır, öyledir, ama dile bir şekilde girmiş olduğu için sıkça kullanılan deyişlerin akla geldiği durumlar da bu tür ifadelerin kullanımını zorunlu kılıyor sanki.

Cumartesi, 20 Kasım 2010 20:34
Efsanevi devrimci Fidel Castro, Küba Komünist Partisi liderliğinden ayrıldığını açıkladı.

Granma’nın haberine göre Fidel yetkilerini devrederek parti liderliğindeki görevinden ayrıldı.

Sağlık sorunları nedeniyle Küba devlet başkanlığından 2008 yılında ayrılan Fidel, Küba Komünist Partisi ‘birinci sekreterliğini’ yürütüyordu.

Çarşamba, 24 Kasım 2010 10:37
NATO’yu Afganistan’da soykırım suçu işleyen “askeri mafya” olarak niteleyen Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilme tarihinin ertelenebileceğini söyleyen ABD Başkanı Obama’ya “tarihin en büyük yılan oynatıcısı ödülü” verilmesi gerektiğini yazdı.

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro, NATO’yu Afganistan’da soykırım suçu işleyen “askeri mafya” olarak nitelendirdiği son yazısında, 2014'te kontrolü Afgan güçlerine bırakacağını iddia eden örgütün, yenildiği için kontrolü Afgan direnişçilere devretmek zorunda kalacağını belirtti.

Cuma, 19 Kasım 2010 10:00
Güney Kore tarafından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik uygulanan gerilim ve teslim alma politikası başarısız oldu.

Güney Kore'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) uyguladığı "Günışığı Politikası"nın başarısız olduğu 'resmen' teyit edildi. Programla ilgili rapor yayınlayan Birleşme Bakanlığı, 1998-2008 yılları arasında uygulanan on yıllık yardım ve teşvik politikasının başarısız olduğunu açıkladı.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 09:25
Arjantin ve Brezilyanın yoksul semtlerinde büyüyen 2 çocuk... Kısıtlı imkanlarla 9 kişilik ailesini geçindiren babasından gizli taş yığınlarının içinde futbol oynayan Maradona ile 11 yaşına kadar ayakkabı cilalayan Pele. Tekrardan soralım Pele mi Maradona mı?

Futbol tarihinde belki en çok sorulan sorulardan birisi Pele'nin mi Maradona’nın mı daha iyi olduğudur. Bu ikili arasındaki en büyük fark futboldaki büyük yetenek ve başarı geçmişlerinden ziyade onların hayata karşı aldıkları pozisyonlardır. Maradona'nın 3. Dünyanın ve genel olarak yoksulların, Pele'nin ise büyük kuruluşların sevgilisi haline gelmesinin nedenleri burada aranmalıdır.

Çarşamba, 24 Kasım 2010 10:10
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile Güney Kore arasında son yılların en ciddi gerilimi yaşanıyor. Taraflar birbirlerini suçlarken, olayların büyümesinden endişe ediliyor.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Güney Kore arasında ipler iyice gerildi. İki ülke arasında son birkaç yılda tekrar bozulmaya başlayan ilişkiler, dün yaşanan çatışmalarla çok daha tehlikeli bir hale geldi. 2 Güney Kore askerinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı çatışmalar 1953’de yapılan ateşkes anlaşmasından beri yapılan en ciddi çatışmalardan biri oldu.

Çarşamba, 03 Kasım 2010 09:08
Nihat Behram

‘Halklara düşmansınız, insanlığa ihenet ediyorsunuz, hainsiniz’ gibi sözler, tabiki ‘aptalsınız’ anlamını içermiyor! Sözgelimi, Avrupa Parlementosu (AP) ya da Nobel Komitesi, Küba’yı, Çin’i bombalama kararı alıp, Havana’ya Pekin’e bomba atacak kadar aptal mı yani!

Çarşamba, 10 Kasım 2010 09:31
Küba ve Venezuela ikinci 10 yıllık işbirliği anlaşmasını imzaladı. Peki geçen on yılda Latin Amerika’nın emperyalizme karşı savaşan iki onurlu ülkesinde ne gibi başarılara imza atıldı?

Küba ve Venezuela hükümetleri, iki ülke arasında sırasında 30 Ekim 2000’de imzalanan Kapsamlı İşbirliği Anlaşması’nın süresini 10 yıl daha uzattıklarını açıkladı.

Pages