695 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 09 Kasım 2010 10:50
Türkiye, yaklaşan NATO zirvesi öncesi füze kalkanı konusunda 'yumuşama' işaretleri verdi.

Deniz Zeyrek'in haberine göre daha önce ‘avcı füze istemeyiz’ noktasında olan Ankara, 19-20 Kasım’daki NATO zirvesinde en fazla “İran tehdit olarak belgelere geçmesin” talebinde ısrar edecek. Zeyrek'in haberi şöyle:

Cumartesi, 20 Kasım 2010 13:00
NATO'nun son 10 yıldaki en önemli toplantısında Türkiye İsrail'i koruyacak füze kalkanına ev sahipliği yapmayı kabul etti.

NATO'nun Portekiz'in başkenti Lizbon'da 19-21 Kasım tarihli toplantısının ittifak için oldukça önemli kararlar alması bekleniyor. Afganistan işgalinin 2014 yılında sona erdirilmesi, NATO'nun özellikle Gürcistan Savaşı'nın ardınden eskiyen stratejik konseptin yenilenmesi, Rusya'nın da dahil edilmeye çalışıldığı Füze Kalkanı Projesi.

Cumartesi, 27 Kasım 2010 10:00
Geçtiğimiz aylarda yayınladığı belgelerle gündeme oturan Wikileaks'in bu kez de ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli Türkiye belgelerini yayınlamaya hazırlandığı açıklandı. Belgelerin içeriğine dair sızan bilgilerin birçoğu Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yalanlandı.

Irak ve Afganistan ile ilgili yayınladığı belgelerle gündeme gelen Wikileaks sitesinin şimdi de ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli Türkiye belgelerini yayınlayacağı duyuruldu.

2000-2010 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı ile dünyanın dört bir yanındaki Amerikan elçilikleri arasındaki yazışmaları içeren 2.7 milyon gizli belgenin kamuoyuna açıklanacağı iddia edildi.

Pazar, 21 Kasım 2010 09:30
Korkut Boratav

Arjantin’in 2003-2007 döneminin Başkanı Nestor Kirchner 27 Ekim’de altmış yaşında bir kalp krizi sonunda öldü. Başkanlık makamını 2007 sonundaki seçimleri kazanan karısı Cristina Kirchner’e devretmişti ve 2011’de yeniden Başkanlığa adaylığını koyacağı biliniyordu.

Perşembe, 11 Kasım 2010 14:10
Türkiye Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını altı aylığına devraldı.

Türkiye, 6 aylığına, 1949 yılından bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin dönem başkanlığını devraldı. Türkiye’den önce konseye Makedonya başkanlık ediyordu. Mayıs 2011’de ise başkanlık Ukrayna’ya devredilecek.

Tören için Strasbourg’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada Avrupa Konseyi bünyesinde imzaya açılmış Siber Suçlar Sözleşmesi'ni de imzaladı.

Pazar, 21 Kasım 2010 15:34
Askerliği sırasında hayatını kaybeden Mevlüt Baysan'ın ailesinin açtığı davada AİHM Türkiye'yi 39 bin Euro ödemeye mahkum etti.

2003 yılında Tunceli’de askerlik yaptığı sırada ölen Mevlüt Baysan’ın ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtıkları davada Türkiye’yi mahkûm ettirdi. 4 yıl süren dava sonunda Türkiye 39 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Salı, 09 Kasım 2010 22:55

AB Komisyonu tarafından hazırlanan 2010 Türkiye İlerleme Raporu'nda "Türkiye demokrasisi" bir fırsata işaret etti. Komisyon, Ergenekon davası ve diğer darbe planlarına yönelik soruşturmaların Türkiye'de demokratik kurumların işleyişini ve hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için fırsat olarak kullanılmasını istedi.

Pazar, 14 Kasım 2010 14:39
ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin son başkan adayı John McCain’in de aralarında bulunduğu 5 senatör, Bağdat, Erbil ve Kandahar’ın ardından Türkiye’yi ziyaret ettiler.

Aralarında 2008 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olan John McCain’in de bulunduğu 5 ABD’li senatör, Türkiye’yi ziyaret etti. Heyet, 20 Kasım’da Lizbon’da yapılacak NATO zirvesi öncesinde birtakım temaslarda bulunuyor.

Heyetin ilk durağı Bağdat’tı. Buradan Erbil’e geçen heyet, Barzani ile görüştü. Ardından da Afganistan’a gitti. Heyet, Kandahar’dan İstanbul’a geldi.

Cumartesi, 13 Kasım 2010 14:08
Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecved Tezcan'ın, günlük Die Presse adlı gazeteye verdiği demeçte, Avusturya'da yabancılara yönelik entegrasyon politikasını eleştirmesi ülkede kriz yarattı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecved Tezcan, günlük Die Presse adlı gazeteye verdiği demeçte, Avusturya’nın yabancılara yönelik uyum politikasını eleştirerek, "madem bu kadar entegrasyon sorunu vardı neden 110 bin Türk’ü vatandaşlığa kabul ettiniz" sorusunu yönelterek, ülkede var olan göçmen sorununun yeniden alevlenmesine neden oldu.

Cumartesi, 13 Kasım 2010 11:12
iran ile "5 artı 1" grubu arasında nükleer müzakereler için, İran tarafından Türkiye'de görüşülmesine ilişkin yapılan öneri AB'den sonra ABD tarafından da reddedildi. ABD Dışişleri, görüşmenin Orta Avrupa'da yapılmasının uygun olacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, bugün yaptığı günlük basın toplantısında, İran ile "5 artı 1" grubu arasında yapılacak müzakerelerin ilk toplantısının Orta Avrupa'da bir yerde düzenlenmesi yönünde grup içinde genel bir uzlaşının olduğunu belirtti.

Crowley, ancak ikinci ya da sonraki bir devam toplantısının İstanbul'da yapılmasının değerlendirilebileceğini söyledi.

Perşembe, 18 Kasım 2010 15:58
İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, ABD'nin Ortadoğu'da etkisini giderek kaybettiğini, buna karşın İran ve Türkiye'nin güçlerini birleştirdiklerini iddia etti.

Görevini devretmeye hazırlanan İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Washington'a gerçekleştirdiği son ziyaretinde Pentagon ve Kongrede biraraya geldiği Amerikalı yetkililere "60 yıldır ilk kez ABD Ortadoğu'da etkisini giderek kaybediyor" dedi.

Pazar, 14 Kasım 2010 00:22
Sinop’ta kurulacak nükleer santral için Güney Kore ile 8 aydır süren görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kore ile nükleer santral yapımı konusunda mutabakat sağlanamadığını, gelecek hafta Japon Toshiba firmasıyla görüşüleceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte katıldığı Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak ile yapılan görüşme sonrası soruları yanıtlayan Bakan Taner Yıldız, “Sayın Cumhurbaşkanı ile Başbakanımızın yaptığı görüşmede karşılıklı iyi niyetli yaklaşımları bir kez daha gördük. Bu işi yapmayla ilgili niyet ve kararlılıklarını bildirdiler. Biz de aynı kararlılıktayız.

Pazartesi, 29 Kasım 2010 18:00
25 Şubat 2010’ta William Burns’le Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında Ankara’da yapılan görüşmenin tutanağında Sinirlioğlu askeri müdahelenin işe yaramayacağını söylüyor ve ekliyor: "Biz arabulucu olursak İran yalnızlaşır."

25 Şubat 2010’ta William Burns’le Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında Ankara’da yapılan görüşmenin tutanağında Sinirlioğlu İran’a yönelik bir askeri operasyonun Türkiye’ye zarar vereceğini, yaptırımların ise İran halkının kenetlenmesine yol açarak muhalefete zarar vereceğini söylediği ortaya çıktı.

Pazar, 21 Kasım 2010 18:49
Kısa Film Dayanışması’nın ikincisi için hazırlanan ve devrimin ertesi günü Türkiye’yi konu alan bir filmin teaser’ı, sosyal paylaşım sitelerinde günün en çok paylaşılan videolarından biri oldu.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin öncülüğünde bu sene ilki düzenlenen Kısa Film Dayanışması’nın ikincisi, 2011 Mayıs ayında yapılacak. Katılım için kısa filmlerin son teslim tarihi Mart sonu olan etkinliğe katılacak ve şimdiden hazır olan bir filmin teaser’ı, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde büyük yankı uyandırdı.

Salı, 23 Kasım 2010 00:14
26 Kasım Cuma günü Ankara Üniversitesi'nde "Referandum Sonrası Türkiye ve Üniversiteler" başlıklı bir sempozyum düzenlenecek.

Üniversite Konseyleri Derneği’nin son genel kurul kararı doğrultusunda olanaklı tüm üniversitelerde başlattığı “Nasıl Bir Üniversite İstiyoruz” toplantıları Ankara’da çeşitli kampüslerde bir yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 18 Mayıs 2010 tarihinde Doç.

Pages