39 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 03 Kasım 2010 19:07
HES'lerle ilgili bir soruyu yanıtlayanArınç, bu konuda çevreci kuruluşların eleştirilerini memnuniyetle karşıladıklarını iddia ederek, "Ama bazı ideolojik kuruluşlar da var ki, sayıları belki azdır ama kesinlikle ne yapılıp yapılmadığına bakmadan bu konularda sadece aktivist eylemlerde bulunuyorlar" dedi.

Arınç, AKP Trabzon İl Başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumartesi, 13 Kasım 2010 23:55
AKP'li Hüseyin Çelik, Diyarbakır'da görülen KCK davasında mahkemeyi eleştirerek "yargılananlar PKK zihniyeti ile orada ideolojik şov yapıyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat oradan birisi çıkıp Kürtçe konuşuyor. Mahkeme, kayıtlara ‘Bilinmeyen bir dille konuştu' diye geçiyor. Şimdi bu yakışır mı?" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Siyaset Adamesi'nin açılışı için geldiği Şanlıurfa'da, sabah partililerine seslendi.

Perşembe, 11 Kasım 2010 11:45
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Cuma, 19 Kasım 2010 09:31
Kaan Arslanoğlu

“Attila İlhan ve Kemal Tahir’le hesaplaşmak” başlığıyla bir yazım çıktı soLküLtür’de. Bazılarını sarstı bu yazı. Sarsması için yazıldı zaten. Ne var ki yeterli değil, daha da deşmek gerek sorunu.

Her iki yazarın da gerici ideolojili olduklarını yazıyorum. Niye? Orada açımlamaya çalıştım, bu yazının konusu biraz farklı. Bazı kavramlar, ayrımlar üstünde kısaca durmak istiyorum şimdi.

Pazartesi, 01 Kasım 2010 20:19
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, 29 Ekim resepsiyonuna askerlerin katılmamasıyla ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı çağırdığı zaman asker onun davetine gider. Gitmemek, emre itaatsizlikle eşdeğer” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, NTV'ye yaptığı açıklamada 29 Ekim resepsiyonuna askerlerin katılmamasına ilişkin “Kılık kıyafet özgürlüğü demokratik bir haktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sayın Cumhurbaşkanı’nın davetine herhangi bir kılık kıyafet hassasiyeti sebebiyle katılmaması diye bir şey sözkonusu olamaz. Çağdaş bir orduya bu yakışmaz.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 18:54
Avrupa Sol Partisi’ni öven bir haber yapan BirGün gazetesi, haberde görsel olarak Avrupa Sol Partisi’nin temsil ettiği siyasi eğilime sert muhalefetiyle bilinen Yunanistan Komünist Partisi’nin bir eylemde açtığı imzalı pankartı kullandı.

Avrupa ülkelerinde bulunan sol hareketler içinde Avrupa Sol Partisi (ASP), eğilimlerden birini temsil ediyor. ASP’nin alternatif küreselleşmeci, AB’ci ve sosyalizm perspektifinden uzak çizgisini eleştiren birçok komünist parti ise, yıllardır sürdürdükleri ideolojik mücadeleyle bir başka çizgiyi oluşturuyor.

Pazartesi, 08 Kasım 2010 09:30
İlker Belek

CHP son yaşananlarla birlikte, AKP'nin belirlediği Türkiye tablosuna uyumu öneren güçlerin eline geçiyor. Cumhuriyet ile olan son bağlarını da koparıyor. “Yeni CHP” denilerek kutsanan şey budur.

Bu değişimden sol adına umutlu olmanın hiçbir nedeninin bulunmadığını Kılıçdaroğlu göstermişti: Türban, özelleştirme, AB ve sermayeyle ilişkiler konularında söyledikleriyle.

* * *

Çarşamba, 03 Kasım 2010 10:32
Hacettepe Üniversitesi Kitap Topluluğu'nun "Özgürlük Emek İster" başlığıyla düzenlediği panele konuşmacı olarak Prof.Dr. Erhan Nalçacı ve eski Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek katıldı.

Kitap Topluluğu tarafından düzenlenen panelde ilk sözü alan Prof. Dr. İskender Sayek, üniversitenin tanımını yaparak bir eğitim kurumu olarak toplumsal işlevlerinden bahsetti. Sayek üniversitelerin siyasal iktidarlardan özerkliğinin gerekliliğinden bahsederken Türkiye'deki üniversitelerin bu konuda durdukları yeri tartışmaya açtı.

Çarşamba, 17 Kasım 2010 21:00
ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, ABD'nin AKP'yi fazla şımarttığını, otoriter eğilimleri olan AKP'nin Türkiye'de bir korku imparatorluğu oluşturduğunu söyledi. Edelman, ABD'nin Kılıçdaroğlu'yla dostluk kurması gerektiğini de ekledi.

ABD’deki muhafazakâr düşünce kuruluşu Dış Politika Girişimi’nin yıllık konferansında Ortadoğu’ya yönelik bir panelde konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Türkiye'de yargı, medya ve ordunun AKP''nin saldırısı altında olduğunu söyledi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Edelman AKP'yle ilgili önemli mesajlar verdi.

Pazar, 21 Kasım 2010 09:30
BDP ile CHP arasında bir ittifak yapılıp yapılmayacağı konusu gündemdeki yerini korurken, Kılıçdaroğlu Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya gitti. Baykal, CHP yönetimini uyardı, Demirtaş çağrıyı yineledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Güneydoğu’ya “bayramlaşma” gezisinin ilk etabında Diyarbakır’a giderek, burada çeşitli temaslarda bulunduktan sonra partisinin il başkanlığında bir açıklama yaptı ve oradan Şanlıurfa’ya geçti.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 08:58
İlker Belek

Şu somut verileri dikkate almak gerekir:

İran’ın, kendi nükleer enerji programı ile ilgili görüşmelerin Türkiye’de yapılmasına ilişkin önerisi (ki Türkiye de bunu sahiplenmişti) ABD tarafından reddedildi. ABD bir başka ülke, Türkiye’yi dışlayan 5 + 1 formülünün altını özellikle çizerek, önerisini getirdi.

Cumartesi, 20 Kasım 2010 14:02
TESEV "Uzman Meslek Sahibi Başörtülü Kadınlar" ile ilgili bir rapor yayınladı. Liberal Etyen Mahçupyan ise raporun sonuçları üzerinden sol literatüre "değerli" katkılar yapan bir yazı yazdı.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) Demokratikleşme Programı kapsamında yapılan Ekim 2010 tarihli “Başörtüsü Yasağı ve Ayrımcılık: Uzman Meslek Sahibi Başörtülü Kadınlar” başlıklı araştırması yayınlandı.

Pazartesi, 01 Kasım 2010 12:10
Kemal Okuyan

Türkiye'de orta sınıf dendiğinde aklınıza üç büyük kentin CHP ağırlıklı seçmene sahip yerleşimlerinde oturup, cuma akşamları sabaha kadar içen, cumartesi gününü sinema ve konsere ayıran, pazarlarıysa treking dönüşü AVM'leri tavaf eden kesimden başka bir şey gelmiyorsa, AKP'nin oltasına takılmışsınız demektir.

Cuma, 12 Kasım 2010 12:41
ODTÜ'de düzenlenen "Gericiliğe karşı ODTÜ'lüler Forumu"nda üniversitede gericiliğin attığı adımlar tartışıldı.

TKP’li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve Yarınlar Dergisi çevresinin öncülüğünde ODTÜ'de “Gericiliğe karşı ODTÜ'lüler Forumu” düzenlendi.

Perşembe, 11 Kasım 2010 16:31
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu’nu dansöz olarak çizen karikatürcü Salih Memecan’a tepki gösterdi. Çelik, Kürtçe’nin “bilinmeyen dil” olarak nitelenmesini ise “ayıp” diye niteledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AKP’nin adeta başkarikatüristi olan Salih Memecan’ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu dansöz olarak çizdiği karikatürüne tepki gösterdi.

Pages