46 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 18 Kasım 2010 09:30
Venezuela’nın başkenti Karakas’ta 5000’den fazla işçi Millet Meclisi’ne yürüyerek yeni Çalışma Yasası’nın yürürlüğe girmesi için eylem yaptılar.

Ulusal İşçi Birliği (National Workers Union – UNT) tarafından, 26 Ekim’de parlamentoda görüşülen ancak yürürlüğe giremeyen yeni Çalışma Yasası için yürüyüş düzenlendi. Venezuela işçi sınıfı yararına yenilikler getirecek olan yasa, mecliste çoğunlukta olan devrimci güçlerin üçte iki çoğunluğu sağlayamaması sonucu yürürlüğe girmemişti.

Pazartesi, 01 Kasım 2010 14:49
Numan Kurtulmuş, yeni partisi için isim olarak 70’li yılların devrimci örgütlerinden birinin ismini seçti: Halkın Sesi.

Saadet Partisi’nden ayrılan Numan Kurtulmuş ekibinin yeni partisinin adı açıklandı. Bir basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, partinin isminin “Halkın Sesi” olacağını duyurdu.

Partinin kısaltması için ise “AK Parti” taktiği izlendi. Halkın Sesi Partisi’nin kısaltması “HAS Parti” olacak.

Cumartesi, 20 Kasım 2010 20:34
Efsanevi devrimci Fidel Castro, Küba Komünist Partisi liderliğinden ayrıldığını açıkladı.

Granma’nın haberine göre Fidel yetkilerini devrederek parti liderliğindeki görevinden ayrıldı.

Sağlık sorunları nedeniyle Küba devlet başkanlığından 2008 yılında ayrılan Fidel, Küba Komünist Partisi ‘birinci sekreterliğini’ yürütüyordu.

Salı, 09 Kasım 2010 00:08
Mersin Üniversitesi’nde faşist grup, devrimci öğrencilere bıçakla saldırdı. Faşistler, arabayla kaçarken iki öğrenciyi de ezdi. Rektör ise özel güvenlik ve polisin devrimcilere saldırısını bizzat yönetti. AKP'nin YÖK talimatları sonrası üniversitelerde oluşan tablo bir kez daha görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda polisin öğrencilere silah çekmesiyle gündeme gelen Mersin Üniversitesi’nde bugün faşistler, Gençlik Muhalefeti üyesi bir öğrenciye saldırarak bıçakla yaraladılar. Yaralanıp hastaneye kaldırılan öğrencinin sağlık durumu iyiye gidiyor.

Salı, 23 Kasım 2010 16:05
Devrimci tutsakların F tipi tecrite karşı başlattıkları ölüm oruçlarına son verme iddiasıyla gerçekleştirilen, 28 devrimcinin hayatını kaybettiği "Hayata Dönüş Operasyonu" davası başladı. Duruşmada operasyona katılan erler hazır bulunurken onlara emir verenler ve operasyonun siyasi sorumluları ortada yoktu.

Aralık 2000'de cezaevlerinde F tipi hapishanelere karşı başlıtalın ölüm oruçlarının ardından düzenlenen 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda görevli askerler, 10 yıl sonra hakim karşısına çıktı.

Bayrampaşa Cezaevi'nde operasyonlara katılan erler, Bakırköy 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada hakim karşısına çıktı.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 16:54
NATO’nun Lizbon’da aldığı füze kalkanı sistemi kararına Tahran’dan ilk resmi tepki geldi. İran Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi, NATO'nun bölgede askeri bir kuşak oluşturarak İslam’ın ve İran İslam devriminin yayılmasını önlemek istediğini öne sürdü.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre İran’ın Hürremabad kentinde konuşan Vahidi, NATO’nun Irak ve Afganistan müdahalelerinin de aslında İslam ve İslam devriminin yayılmasının önünü kesmek olduğunu söyledi.

Vahidi, bu girişimlerin Irak’ta 1.5 ve Afganistan’da 1 milyon insanın ölümüne yol açmaktan başka bir işe yaramadığını belirtti.

Salı, 09 Kasım 2010 11:31
Kemal Okuyan

Türkiye yedi ay sonra seçime gidecek. Yeni yıla dönüldüğündeyse siyasette seçimle yatılıp seçimle kalkılmaya başlanacak. Solun bu atmosferin bütünüyle dışında kalması beklenmemeli. Tamam, seçimlere belli bir mesafe ile yaklaşmak, onun siyasetin belirleyici unsuruna dönüşmesine izin vermemek gerekiyor.

Cumartesi, 06 Kasım 2010 09:30
Ali Cenk Gedik

KENTİN SESİ-İZMİR Yazıları

Bugünlerde mevsimlerin de bir hafızası var mı diye düşünüyorum, bir şarkı gibi. Her yıl farklı bir çeşitlemesini duyduğumuz ama hiç eskimeyen aynı şarkı.

Cuma, 05 Kasım 2010 10:00
Yurdakul Er

Bir ülke çözülürken, bu ülke çözülürken, devrimcilerin tarihsel sorusu ortada duruyor: Halkın baktığı yerde mi olacağız, yoksa halkın bize, daha doğrusu kurtuluş ve yeniden kuruluş programımıza bakmasını mı sağlayacağız?

Tabii başka türlü de söyleyebiliriz: Sol, eğer halkın kendisine bakmasını sağlayamamış, dikkatini çekememiş ise, yorganını halkın baktığı yere mi sermelidir?

Cuma, 26 Kasım 2010 09:30
Yurdakul Er

Bir sahne kuralım...

Pazar, 07 Kasım 2010 17:31
Bundan 93 sene önce Rusya'da Ekim Devrimi gerçekleşti. Hem Şubat, hem Ekim aylarında iki devrime birden sahne olan 1917, dünya savaşının ortasında kıvranmakta olan Rusya'yı tarihin en çalkantılı zamanlarından birinden geçiriyordu.

Dünya tarihinin derinden etkilendiği yıllardan biri olan 1917'de Rusya'daki siyasal gelişmelerde saymakla bitmeyecek sayıda isim etkili oldu. En çok da kitleler: İşçiler, köylüler, askerler, öğrenciler...

Ancak bazı kişiler, olayların akışında üstlendikleri sorumluluklarla öne çıktılar. Bunlardan bazılarını kısaca hatırlatmak üzere, 1917'den bazı portreler hazırladık.

Çarşamba, 17 Kasım 2010 09:30
Nihat Behram

Bakkaldan sinek ilacı sorduğunuzda, bakkal, ‘Hayırdır, neyi var, geçmiş olsun!’ derse, ne hâlde olursunuz? Bu benim hâlim işte öyle bir hâl!

Cuma, 12 Kasım 2010 12:27

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ilericilerine, devrimcilerine cepheleşme çağrısı yapan TKP, konuyla ilgili düşünceleri paylaşmak için dün TMMOB ve Alevi Bektaşi Federasyonu ile başlattığı ziyaretlere, bugün KESK ve Türk Tabipler Birliği ile devam etti.

Salı, 30 Kasım 2010 09:25
Fatih Yaşlı

yeni törenler gerek bize / yeni törenler - kimi zaman en eski
Cemal Süreya

Perşembe, 25 Kasım 2010 14:19
Ankara'da TKP'li öğrenciler tarafından düzenlenen gençlik sohbetlerinin ikincisinin başlığı “Anadolu'da komünist hareketin doğuşu”ydu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde düzenlenen etkinliğe tüm üniversitelerden yüzlerce öğrenci katıldı.

TKP'li öğrenciler Ankara'da haftalık olarak gençlik sohbetleri düzenliyorlar. Bu haftaki gençlik sohbeti, gençlik hareketinde hep önemli bir yer tutmuş, Mahir Çayan gibi büyük devrimci öğrencilerin sınıflarında okuduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesinde yapıldı.

Pages