28 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 18 Kasım 2010 09:30
Venezuela’nın başkenti Karakas’ta 5000’den fazla işçi Millet Meclisi’ne yürüyerek yeni Çalışma Yasası’nın yürürlüğe girmesi için eylem yaptılar.

Ulusal İşçi Birliği (National Workers Union – UNT) tarafından, 26 Ekim’de parlamentoda görüşülen ancak yürürlüğe giremeyen yeni Çalışma Yasası için yürüyüş düzenlendi. Venezuela işçi sınıfı yararına yenilikler getirecek olan yasa, mecliste çoğunlukta olan devrimci güçlerin üçte iki çoğunluğu sağlayamaması sonucu yürürlüğe girmemişti.

Pazartesi, 01 Kasım 2010 14:49
Numan Kurtulmuş, yeni partisi için isim olarak 70’li yılların devrimci örgütlerinden birinin ismini seçti: Halkın Sesi.

Saadet Partisi’nden ayrılan Numan Kurtulmuş ekibinin yeni partisinin adı açıklandı. Bir basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, partinin isminin “Halkın Sesi” olacağını duyurdu.

Partinin kısaltması için ise “AK Parti” taktiği izlendi. Halkın Sesi Partisi’nin kısaltması “HAS Parti” olacak.

Cumartesi, 20 Kasım 2010 20:34
Efsanevi devrimci Fidel Castro, Küba Komünist Partisi liderliğinden ayrıldığını açıkladı.

Granma’nın haberine göre Fidel yetkilerini devrederek parti liderliğindeki görevinden ayrıldı.

Sağlık sorunları nedeniyle Küba devlet başkanlığından 2008 yılında ayrılan Fidel, Küba Komünist Partisi ‘birinci sekreterliğini’ yürütüyordu.

Salı, 09 Kasım 2010 00:08
Mersin Üniversitesi’nde faşist grup, devrimci öğrencilere bıçakla saldırdı. Faşistler, arabayla kaçarken iki öğrenciyi de ezdi. Rektör ise özel güvenlik ve polisin devrimcilere saldırısını bizzat yönetti. AKP'nin YÖK talimatları sonrası üniversitelerde oluşan tablo bir kez daha görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda polisin öğrencilere silah çekmesiyle gündeme gelen Mersin Üniversitesi’nde bugün faşistler, Gençlik Muhalefeti üyesi bir öğrenciye saldırarak bıçakla yaraladılar. Yaralanıp hastaneye kaldırılan öğrencinin sağlık durumu iyiye gidiyor.

Salı, 23 Kasım 2010 16:05
Devrimci tutsakların F tipi tecrite karşı başlattıkları ölüm oruçlarına son verme iddiasıyla gerçekleştirilen, 28 devrimcinin hayatını kaybettiği "Hayata Dönüş Operasyonu" davası başladı. Duruşmada operasyona katılan erler hazır bulunurken onlara emir verenler ve operasyonun siyasi sorumluları ortada yoktu.

Aralık 2000'de cezaevlerinde F tipi hapishanelere karşı başlıtalın ölüm oruçlarının ardından düzenlenen 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda görevli askerler, 10 yıl sonra hakim karşısına çıktı.

Bayrampaşa Cezaevi'nde operasyonlara katılan erler, Bakırköy 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada hakim karşısına çıktı.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 16:54
NATO’nun Lizbon’da aldığı füze kalkanı sistemi kararına Tahran’dan ilk resmi tepki geldi. İran Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi, NATO'nun bölgede askeri bir kuşak oluşturarak İslam’ın ve İran İslam devriminin yayılmasını önlemek istediğini öne sürdü.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre İran’ın Hürremabad kentinde konuşan Vahidi, NATO’nun Irak ve Afganistan müdahalelerinin de aslında İslam ve İslam devriminin yayılmasının önünü kesmek olduğunu söyledi.

Vahidi, bu girişimlerin Irak’ta 1.5 ve Afganistan’da 1 milyon insanın ölümüne yol açmaktan başka bir işe yaramadığını belirtti.

Pazar, 07 Kasım 2010 17:31
Bundan 93 sene önce Rusya'da Ekim Devrimi gerçekleşti. Hem Şubat, hem Ekim aylarında iki devrime birden sahne olan 1917, dünya savaşının ortasında kıvranmakta olan Rusya'yı tarihin en çalkantılı zamanlarından birinden geçiriyordu.

Dünya tarihinin derinden etkilendiği yıllardan biri olan 1917'de Rusya'daki siyasal gelişmelerde saymakla bitmeyecek sayıda isim etkili oldu. En çok da kitleler: İşçiler, köylüler, askerler, öğrenciler...

Ancak bazı kişiler, olayların akışında üstlendikleri sorumluluklarla öne çıktılar. Bunlardan bazılarını kısaca hatırlatmak üzere, 1917'den bazı portreler hazırladık.

Cuma, 12 Kasım 2010 12:27

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ilericilerine, devrimcilerine cepheleşme çağrısı yapan TKP, konuyla ilgili düşünceleri paylaşmak için dün TMMOB ve Alevi Bektaşi Federasyonu ile başlattığı ziyaretlere, bugün KESK ve Türk Tabipler Birliği ile devam etti.

Perşembe, 25 Kasım 2010 14:19
Ankara'da TKP'li öğrenciler tarafından düzenlenen gençlik sohbetlerinin ikincisinin başlığı “Anadolu'da komünist hareketin doğuşu”ydu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde düzenlenen etkinliğe tüm üniversitelerden yüzlerce öğrenci katıldı.

TKP'li öğrenciler Ankara'da haftalık olarak gençlik sohbetleri düzenliyorlar. Bu haftaki gençlik sohbeti, gençlik hareketinde hep önemli bir yer tutmuş, Mahir Çayan gibi büyük devrimci öğrencilerin sınıflarında okuduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesinde yapıldı.

Cuma, 19 Kasım 2010 20:43
Çarşamba günü hayatını kaybeden Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden Nihat Sargın sloganlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Sekreteri ve Türkiye Birleşik Komünist Parti kurucularından Dr. Nihat Sargın, ailesi ve dostlarının da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Cumartesi, 06 Kasım 2010 00:59
Dün Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü'nde ÖGB ve Çevik Kuvvet saldırıları ve gözaltı terörü büyük bir yürüyüşle protesto edildi.

Anadolu Üniversitesi’nde dün yaşanan olaylarda 40 kişinin gözaltına alınması ve birçok öğrencinin yaralanması ile sonuçlanan olayların ardından bugün Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nde yaklaşık 800 öğrencinin katıldığı bir protesto yürüyüşü düzenlendi. Çok yoğun bir katılımla gerçekleşen yürüyüşe demokratik kitle örgütleri ve bazı sendikalarda destek verdi.

Pazar, 07 Kasım 2010 10:54
Aynı zamanda Üniversite Konseyleri Derneği Genel Sekreteri olan Dr. Nevzat Evrim Önal'la yeni çıkan "Anadolu Tarımı'nın 150 Yıllık Öyküsü" kitabı vesilesiyle Anadolu'da tarımın geçmişine ve bugününe dair sohbet ettik.

Anadolu Tarımı’nın 150 Yıllık Öyküsü isimli kitabınız geçtiğimiz hafta Yazılama Yayınevi’nden satışa çıktı. Neden bir çalışma konusu olarak tarımı seçtiniz ve bu kitapla ne amaçlıyorsunuz?

Perşembe, 25 Kasım 2010 11:35
Zaman gazetesi, Hayata Dönüş Operasyonu davasının Salı günü görülen duruşmasının ardından yaptığı haberde sağcıların yıllardır gizlediği bazı ayrıntılara yer verirken, katliamı "Ergenekon'un" yaptığı iddiasında bulundu. Oysa Zaman'ın o dönemde yazdıkları, hiç şüpheye yer bırakmıyor.

19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa Cezaevi’nde devrimci tutsakların F tipi tecrite karşı başlattıkları ölüm oruçlarına son verme iddiasıyla gerçekleştirilen, 28 devrimcinin hayatını kaybettiği “Hayata Dönüş” operasyonu davası, önceki gün duruşmayla devam etti.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 09:25
Arjantin ve Brezilyanın yoksul semtlerinde büyüyen 2 çocuk... Kısıtlı imkanlarla 9 kişilik ailesini geçindiren babasından gizli taş yığınlarının içinde futbol oynayan Maradona ile 11 yaşına kadar ayakkabı cilalayan Pele. Tekrardan soralım Pele mi Maradona mı?

Futbol tarihinde belki en çok sorulan sorulardan birisi Pele'nin mi Maradona’nın mı daha iyi olduğudur. Bu ikili arasındaki en büyük fark futboldaki büyük yetenek ve başarı geçmişlerinden ziyade onların hayata karşı aldıkları pozisyonlardır. Maradona'nın 3. Dünyanın ve genel olarak yoksulların, Pele'nin ise büyük kuruluşların sevgilisi haline gelmesinin nedenleri burada aranmalıdır.

Cuma, 05 Kasım 2010 17:32
TKP Eskişehir İl Örgütü, dün Anadolu Üniversitesi'nde rektörlüğün talebi ile gerçekleştirilen polis ve özel güvenlik terörü ile ilgili bir açıklama yaparak Rektör Davut Aydın'ı istifaya çağrıldı.

TKP Eskişehir İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Anadolu Üniversitesi'nin Eskişehir'in simgesi olduğu ve 12 Eylül'de Eskişehir'den hayır sonucu çıktıysa bunda üniversitenin payının büyük olduğu hatırlatıldı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın'ın bu direnci kırmaya çalıştığı ve istifa etmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Pages