14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Perşembe, 11 Kasım 2010 11:45
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Cuma, 19 Kasım 2010 09:31
Kaan Arslanoğlu

“Attila İlhan ve Kemal Tahir’le hesaplaşmak” başlığıyla bir yazım çıktı soLküLtür’de. Bazılarını sarstı bu yazı. Sarsması için yazıldı zaten. Ne var ki yeterli değil, daha da deşmek gerek sorunu.

Her iki yazarın da gerici ideolojili olduklarını yazıyorum. Niye? Orada açımlamaya çalıştım, bu yazının konusu biraz farklı. Bazı kavramlar, ayrımlar üstünde kısaca durmak istiyorum şimdi.

Pazartesi, 08 Kasım 2010 09:30
İlker Belek

CHP son yaşananlarla birlikte, AKP'nin belirlediği Türkiye tablosuna uyumu öneren güçlerin eline geçiyor. Cumhuriyet ile olan son bağlarını da koparıyor. “Yeni CHP” denilerek kutsanan şey budur.

Bu değişimden sol adına umutlu olmanın hiçbir nedeninin bulunmadığını Kılıçdaroğlu göstermişti: Türban, özelleştirme, AB ve sermayeyle ilişkiler konularında söyledikleriyle.

* * *

Pazartesi, 22 Kasım 2010 08:58
İlker Belek

Şu somut verileri dikkate almak gerekir:

İran’ın, kendi nükleer enerji programı ile ilgili görüşmelerin Türkiye’de yapılmasına ilişkin önerisi (ki Türkiye de bunu sahiplenmişti) ABD tarafından reddedildi. ABD bir başka ülke, Türkiye’yi dışlayan 5 + 1 formülünün altını özellikle çizerek, önerisini getirdi.

Pazartesi, 01 Kasım 2010 12:10
Kemal Okuyan

Türkiye'de orta sınıf dendiğinde aklınıza üç büyük kentin CHP ağırlıklı seçmene sahip yerleşimlerinde oturup, cuma akşamları sabaha kadar içen, cumartesi gününü sinema ve konsere ayıran, pazarlarıysa treking dönüşü AVM'leri tavaf eden kesimden başka bir şey gelmiyorsa, AKP'nin oltasına takılmışsınız demektir.

Çarşamba, 03 Kasım 2010 12:18
Kemal Okuyan

Türkiye Komünist Partisi'nin "cepheleşme çağrısı"nın sol parti ve örgütler arası işbirliğini ilgilendiren boyutu mutlaka önemli. Bu bağlamda neyin yapılıp neyin yapılamayacağını görmek için fazla beklemeyeceğimizi düşünüyorum. Sol gerçekten de "zaman"la ilgili kredisini çoktan tüketmiş durumda.

Perşembe, 18 Kasım 2010 09:30
Ergin Yıldızoğlu

BDP Genel Başkanı Demirtaş’ın "Seçimlerde sol blok oluşturalım" çağrısına CHP’nin (CHP’nin yeni Kürt politikasını hazırlayan Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer ve CHP Grup Başkanvekili, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ağzından) verdiği “BDP önce solcu olsun, sonra konuşalım” tepkisini okuyunca aklıma Ehud Barak’ın bir sözü geldi.

Pazartesi, 08 Kasım 2010 09:30
Tevfik Çavdar

Nedir “hayali” olan, bugünün genç kuşakları bir yana orta yaştakilerin bile anımsayacaklarını sanmam. “Hayali” Türk geleneksel sanatlarının en eskisi olan “Karagöz”ü oynatan ustalara denirdi. Şimdilerde tümden unutuldu. Bundan on-on beş yıl öncesine kadar Ramazan ayı geldi mi radyo ve tv’lerde eski Direkler Arası Tuluat tiyatroları, kantolar, Karagöz-Hacivat gösterileri yad edilirdi.

Çarşamba, 24 Kasım 2010 09:46
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

Gün gelir çark düzüne çevrilir,
günü gelir hesabınız görülür.
Günü gelir sualiniz sorulur :
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
(Nazım Hikmet – 1959)

Tarih, 5 Mayıs 1999.

Cumartesi, 20 Kasım 2010 11:31
Çağrı Kınıkoğlu

“New York’ta Beş Minare” filmi geçen hafta gösterime girdi izleyici sayısı da milyonu geçti. 19 Kasım Cuma günkü soL’da okyanus ötesi göndermeli değerlendirmeyi okumuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Okumayanların da okumalarında fayda var.

Biz diğer yazılar ve yazarlar, yazılmayanlar ve yazmayanlar üzerinde duralım.

Çarşamba, 10 Kasım 2010 09:47
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

Hatırlar mısınız, doksanlı yıllardaki “Anadolu Kaplanları”nı? Konya, Kayseri, Denizli ve Gaziantep... Bu tanımla “markalaşan” ilk şehirlerdi. İslami holdingler, tarikatlar, taşeronlaşma, çocuk emeğinin vahşice sömürüsü vs...

Cumartesi, 06 Kasım 2010 09:30
Asaf Güven Aksel

11933242.jpgÇizgi roman kahramanı Zagor’un grafik yaratıcısı Galliano Ferri, TÜYAP Kitap Fuarı kapsamındaki bir etkinlik için Türkiye’ye geldi ve ben yarım asra yaklaşan ömrümde ilk kez bir kitap imzalatmak için saatlerce bekleyip kuyruğa girdim ve birlikte bir fotomuz olsun diye arsızca yan

Cuma, 12 Kasım 2010 14:54
Merdan Yanardağ

Soğuk Savaş’ın bitiminden sonra Türkiye’nin geleneksel iktidar bloku ve/veya egemen sınıfları içinde ortaya çıkan yön ve program farklılışması ve bu farklılaşmanın yarattığı siyasal ve toplumsal çatışma ortamı sonlanmış görünüyor.

Perşembe, 04 Kasım 2010 09:19
Ergin Yıldızoğlu

Wall Street Journal, New York Times gibi yayınlarda, ABD, Avrupa ve İngiltere’de mali krizin, “Büyük Durgunluğun”, seçmende sol partilere doğru kitlesel bir kayışa yol açmamış olmasının nedenleri, “sol neden krizden yararlanamıyor?” sorusuyla birlikte tartışılıyor.