76 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 02 Ekim 2010 10:30
1969’da devrimci gençlik mücadelesinin sonucu olarak kurulan ve 1999’da yıkılan Devrimci Gençlik Köprüsü yeniden yapılarak açıldı.

Zap Köprüsü üzerine 1969 yılında gençler tarafından yapılan, 1999 yılında bombalanarak yıkılan Devrimci Gençlik Köprüsü yaklaşık 1,5 aylık çalışmadan sonra tekrar yapılarak açıldı.

Pazartesi, 18 Ekim 2010 12:12
Bernardo Bertolucci’nin 1900 (Novecento) filminde canlandırdığı Olmo Dalcò isimli devrimci karakterle de tanınan ünlü oyuncu Gerard Depardieu, herkese 1968’i anımsatan Fransa’daki grev ve eylem dalgası için “gülünç” nitelemesi yaptı.

soLküLtür’deki haber için tıklayınız: Depardieu “fos çıktı”

Çarşamba, 13 Ekim 2010 14:32
Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, ''Devrimci Karargah Örgütü'' soruşturması kapsamında ifade vermek üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine geldi.

Özkök, ''Devrimci Karargah Örgütü'' soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık'ın odasına çıktı.

(soL - Haber Merkezi)

Salı, 26 Ekim 2010 20:59
KCK ve Devrimci Karargâh operasyonlarına karşı ortak bir açıklama yapan gruplar, “Sıra Kimde?” kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Kürt siyasetçilere dönük KCK operasyonları ve referandum sonrası SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu SDP ve TÖP'lü yöneticilere yönelik gerçekleşen Devrimci Karargâh operasyonunda tutuklananlara destek vermek amacıyla “Sıra Kimde?” kampanyası başlatıldı.

Salı, 19 Ekim 2010 16:11
Sedat Ergin, "Devrimci Karargah Örgütü" soruşturması kapsamında "mağdur" sıfatıyla ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından ifadesi alınan Ergin, basın mensuplarına açıklama yaptıktan sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinden ayrıldı.

Çarşamba, 06 Ekim 2010 22:09
CHP'li milletvekilleri, “Devrimci Karargah” soruşturmasında kapsamında tutuklanan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’yı Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li milletvekilleri Ahmet Ersin, Çetin Soysal, Malik Ejder Özdemir ve Ali Rıza Ertemür, “Devrimci Karargah” soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’yı ziyaret etti.

Salı, 05 Ekim 2010 14:30
Devrimci Karargah örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın avukatı tutukluluk haline itiraz etti.

Hanefi Avcı’nın avukatı Bahtiyar Kurt bugün mahkemeye itiraz dilekçesini sundu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi tarafından tutuklanan Avcı için aynı mahkemeye itirazda bulunuldu. İtiraz talebini mahkeme heyeti değerlendirecek.

(soL-Haber Merkezi)

Cuma, 22 Ekim 2010 16:01
Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işten çıkartılan Devrimci Sağlık-İş Sendikası (Dev Sağlık-İş) işyeri temsilcisi Nurten Toplu’ya destek verildi.

DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş’in Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki işyeri temsilcisi Nurten Toplu’nun, Ekim ayı başında gerçekleştirilecek bir ihaleye müdahil olma amacıyla dilekçe vermesi sonrası işten atılmasına gösterilen tepkiler giderek artıyor.

Pazar, 03 Ekim 2010 21:21
'Devrimci Karargâh Örgütü ile ilişkili olduğu' iddiasıyla tutuklanan Bilim ve Gelecek dergisi idare müdürü ve editörü Baha Okar'ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı. Bilim ve Gelecek dergisi herkesi Baha Okar'a destek olmaya çağırıyor.

Baha Okar'ın serbest bırakılması için Bilim ve Gelecek dergisi imza kampanyası başlattı. www.bahaokaraozgurluk.com adresinden ulaşabileceğiniz imza metninde şu ifadelere yer verildi:

Cumartesi, 30 Ekim 2010 15:44
Darbe Günlükleri dosyasının yetkisizlik kararı verilerek Ankara’ya gönderilmesi tartışmalarının ardından Hanefi Avcı’yla ilgili dosyanın Devrimci Karargah Soruşturması’ndan ayrılması iddialarına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'den yanıt geldi.

Balyoz Soruşturması’nı yürüten Özel Yetkili Savcı Mehmet Ergül'ün, 26 Ekim’de, eski kuvvet komutanları İbrahim Fırtına, Aytaç Yalman ve Özden Örnek hakkında yürütülen ‘Darbe Günlükleri’nin Ergenekon’la bağlantılı olmadığına karar vermesinin ardından ilgili dosyayı, suça isnat edilen konuların işlendiği yer olan Ankara’ya göndermişti.

Pazartesi, 11 Ekim 2010 14:45
José Martí Küba Dostluk Derneği İzmir Şubesi tarafından efsanevi devrimci Che Guevara'nın ölümünün 43.yılında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ''Devrimden Bugüne Che'' konulu bir söyleşi düzenlendi.

8 Ekim 2010 günü İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Rauf Beyru salonunda "Devrimden Günümüze Che" başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan JMKDD İzmir Şube başkanı Seher Ünver Bülbül, Che'nin yurtseverliği, emeryalizme karşı mücadele etmeyi, dayanışmayı, her türlü adaletsizliğe karşı çıkmayı öğrettiğini belirtti.

Salı, 26 Ekim 2010 19:29
Küba’nın sosyalist ekonomisinin izlediği seyirde devrim öncesinden devralınan miras ile emperyalist kuşatma ve saldırganlığın damga vurduğu uluslararası koşullar önemli rol oynadı. Sosyalist Küba’da hem büyük kazanımlara imza atıldı, hem de çeşitli başarısızlıklar yaşandı. Bu süreçte olgunlaşan devrimci önderliğin karakterinde sosyalizmi pekiştirme yönündeki sürekli devrimci arayış ile zorunlulukları göz ardı etmeyen gerçekçi duruş özgün bir başarıyla harmanlandı.

Küba devrimi, tümüyle ABD hakimiyeti altında biçimlenmiş son derece geri bir ekonomik miras devraldı. Ülke ekonomisi hemen hemen tümüyle tarıma, tarımda şeker kamışı üretimine ve ihracatına bağımlıydı. Tek üründe uzmanlaşmaya dayalı bu deformasyon, ekonominin diğer sektörlerinin gelişmesini engellemişti. Ülke, yeni bir kalkınma hamlesi için gerekli birikime sahip olmaktan çok uzaktı.

Pazar, 10 Ekim 2010 14:20
Hepimiz, hangi yaşta olursak olalım, Küba Devrimi’nden, Küba halkının onu koruma ve geliştirme mücadelesinden, o mücadelenin devrimci önderlerinden çok etkilendik öğrendiklerimize paha biçilemez. Öğrendiklerimiz içinde hepsinden önemlisi, devrim için bıkıp usanmadan, yorulup yavaşlasak da umutsuzluğa kapılmadan mücadele ederken gelişmiş, yaşamaya sımsıkı bağlı, keyifli ve iyi insan olmaktır.

“Biz” derken anlatmak istediğim iki özne var. Biri, Küba Devrimi’nden sonra dünyanın başka yörelerinde devrim peşinde koşmayı sürdürenler öbürü, daha dar bir kesim, Küba Devrimi ile sonrasında Latin Amerika’da gelişen devrimci mücadeleye aklı eren yaşlarında tanık olmuş Türkiyeli devrimciler.

Pazar, 03 Ekim 2010 12:11
SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi) ve TÖP (Toplumsal Özgürlük Platformu) üyelerinin de aralarında bulunduğu kişilerin Devrimci Karargâh örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanmaları kararına birçok siyasi parti ve kuruluş Tünel’den Taksim Meydanı’na doğru yapılan bir yürüyüş ile tepki gösterdi.

SDP ve TÖP üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin ‘Devrimci Karargâh baskını’ adıyla gerçekleştirilen polis operasyonları ile gözaltına alındıktan sonra tutuklanmasına tepki göstermek amacıyla biraraya gelen SDP ve TÖP üyelerine KESK Şubeler Platformu, Tekstil-Sen, TKP, Halkevleri, BDP, ESP, EHP, DİP ve İSKİ işçileri de destek verdi.

Cumartesi, 02 Ekim 2010 16:35
Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım ve yataklıktan tutuklanan Hanefi Avcı konusuna operasyonun başından beri en az yer ayıran yayın organlarından biri Taraf'tı. Taraf dün savcının Avcı'ya sorduğu soruları ve Avcı ile Necdet Kılıç arasındaki telefon görüşmesini yayınladı.

Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Necdet Kılıç üzerinden Devrimci Karargah Örgütü ile ilişkili olmaktan tutuklandı.

Fethullah Gülen cemaatinin devlet içindeki örgütlenmesini deşifre eden kitabı nedeniyle Avcı'nın tutuklanması büyük olay yarattı.

Konuyu en az irdeleyen yayın organlarından biri Taraf gazetesi oldu.

Pages