17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 12 Ağustos 2010 20:03
Taliban'ın etkisindeki tarikatlar ve ABD'nin bitmeyen müdaheleleri ile can çekişen Pakistan, şimdi bir de sel felaketi ile boğuşuyor. Şimdiye kadar 1600 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı, büyük bir açlık tehlikesi ise kapıda...

Pakistan tarihinin en büyük sel felaketini yaşıyor. Ülkenin kuzey ve iç bölgelerini sular altında bırakan selden 15 milyon insanın etkilendiği söyleniyor. Şimdiye kadar 2 milyon kişi tahliye edilirken, milyonlarca kişi de tahliye edilmeyi bekliyor.

Sel sularında kaybolan binlerce insanın olduğu tahmin edilirken şu ana kadar 1600'e yakın kişinin de hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Pazar, 08 Ağustos 2010 22:39
Başbakan Erdoğan'ın ve diğer AKP'li bakanların kendilerinden emin bir tavırla referandumdan 'evet' oyu çıkacağına dair sözleri Demokrat Parti lideri Adnan Menderes'in "Odun koysam milletvekili seçilir" cümlesini hatırlatıyor.

Başbakan ve AKP'li diğer bakanlar, referandumla ilgili yaptıkları açıklamalar ve tehdit dolu sözler ile Türkiye'de halkın kendileri ne isterse destekleyeceklerinden emin görünüyorlar.

Cumartesi, 07 Ağustos 2010 17:25
Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin Hollanda’da yürüttüğü çalışma tarafından referandumda "Hayır" oyu kullanılması çağrısı yapıldı.

Eşit, özgür ve demokratik Türkiye için 12 Eylül’de iki hayır birden başlığıyla yapılan açıklamada, AKP, anayasa değişiklik paketini demokratikleşme ve 12 Eylül darbesiyle hesaplaşma olarak sunmaya çalıştığı, oysa, bu değişiklik 12 Eylül faşist darbesiyle yaratılan yeni sömürü düzeninin güçlendirilmesini yani 12 Eylül'ün sürdürülmesini amaçlamaktadır denildi.

Pazartesi, 16 Ağustos 2010 10:49
12 Eylül referandumuna yönelik ortak bir 'hayır deklarasyonu' kaleme alan EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP temsilcileri ile deklarasyona imzalarıyla destek veren aydın ve sanatçılar Beyoğlu SES tiyatrosunda bir araya geldi.

SES tiyatrosundaki buluşmaya katılan çok sayıda aydın, sanatçı, sendikacı, imza verdikleri deklarasyon metninin kamuoyuna duyurulduğu etkinlikte 12 Eylül referandumuna neden ‘hayır’ dediklerini bir kez daha anlattılar.

Pazartesi, 02 Ağustos 2010 13:39
Zaman gazetesinin 'referandumda evet' kampanyası kapsamında hazırladığı, "solcu", ülkücü ve dincilerden oluşan röportaj üçlemesinin dinci kısmına bugün Nurcuların liderlerinden Mehmet Fırıncı konuk olmuş. Fırıncı öyle bir konuşmuş ki...

Said-i Nursi'nin hayatta kalan 6 talebesinden biri olarak tanıtılan Mehmet Fırıncı, anayasa referandumu ile ilgili soruya Said-i Nursi'ye ait olduğunu söylediği "Ekmeksiz kalırım ama hürriyetsiz asla" sözleri ile başlıyor. Sanırsınız ki, bir hürriyet kahramanı ile karşı karşıyasınız.

Cuma, 27 Ağustos 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Bekliyordum… Birgün birinin, Emniyet Örgütü’nden bir polis şefinin çıkacağını ve her şeyi açıklayacağını bekliyordum. Başka türlü olamazdı çünkü.

Cumartesi, 28 Ağustos 2010 10:30
Aşırı sağcı Hollandalı vekil Barry Madlener’in Türkiye’nin Ortadoğu politikası üzerine verdiği soru önergesini yanıtlayan AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle Türkiye’nin dış politikasının “Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası sınırları içinde” kaldığını belirtti.

AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle Avrupa Parlamentosu’nun aşırı sağcı üyesi Hollandalı Barry Madlener’in “Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilere yüksek öncelik vermesinin AB müzakerelerini nasıl etkileyeceğine” ilişkin soru önergesine verdiği cevapta Türkiye’nin dış politikasında “AB ile üyelik müzakerelerinin devamı açısından sorun oluştura

Pazartesi, 09 Ağustos 2010 10:30
Alper Birdal

Neoliberal ideolojinin fikir babalarından sayılan Karl Popper’in magnum opus’una koyduğu başlık “Açık Toplum ve Düşmanları” idi. Artık “açık toplum” kavramını spekülatör Soros’un bu isimle kurdurduğu örgütlerden ve onlar marifetiyle gerçekleştirdiği “renkli” darbelerden ve komplolardan tanıyoruz. Soğuk Savaş döneminin “Hür Dünya” adlandırmasıyla bir akrabalığı olduğu aşikar…

Cuma, 20 Ağustos 2010 10:59
Merdan Yanardağ

Türkiye'nin siyasal ve entelektüel ortamında yeterince üzerinde durulmayan, benim zaman zaman dikkat çekmeye çalıştığım önemli, önemli olduğu kadar bu toprakların geleceği bakımından da tehlikeli bir durum yaşanıyor.

Çarşamba, 18 Ağustos 2010 13:19
12 Eylül'de gerçekleştirilecek Anayasa referandumu yaklaşırken 'Evet' ve 'Hayır' oyu kullanacağını açıklayan siyasi parti, sendika ve derneklerin de listesi netleşiyor. Boykot cephesinin başını çeken BDP'nin ise 'Evet'e dönebileceği konuşuluyor.

12 Eylül'de oylanacak olan AKP'nin Anayasa değişiklik paketi konusunda siyasi partilerin, sendikaların ve derneklerin tutumları netleşiyor. Referandumda 'Evet' ve 'Hayır' oyu kullanacak olanların tutumları hemen hemen kesinleşirken, boykot cephesinin başını çeken BDP'nin tavrının ise PKK'nin ilan ettiği ateşkesin ardından değişebileceği konuşuluyor.

Pazartesi, 16 Ağustos 2010 10:39
Alper Birdal

AKP kurmayları belli ki Bülent Arınç’a ağlamak dışında bir de medyaya “analiz edilecek” malzeme sunma görevi vermiş. Erdoğan’ın yardımcısı ağlamadığı zamanlarda “bombayı patlatıyor” ve gazetelerin köşelerinden “Arınç’ın söylediği AKP’nin şuna niyet ettiğini gösteriyor…” gibi analizler okuyoruz.

Pazar, 15 Ağustos 2010 11:30
Mehmet Bozkurt

Geride bıraktığımız Yüysek Askeri Şura kararlarının biri dışında kalanların beni şaşırttığını söyleyemem.

Bildik vesayet tartışmaları yapılırken toplantının yapıldığı salondan dışarıya sivil-asker arasında çıkan “niza’nın yarattığı gerilimin titreşimleri kapı altlarından, pencere pervazlarından sızdı. Bunlar biliniyor.

Cuma, 06 Ağustos 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, AKP'nin topluma dayattığı Anayasa değişiklik paketinin referanduma sunulduğu bir ortamda tam anlamıyla bir krize dönüşmüş durumda.

Cuma, 20 Ağustos 2010 10:30
Kuruluşundan 15 ay sonra hükümet olan ve 8 yıldır ülkeyi yöneten AKP, her ne kadar mazlumu oynayan bir siyasi kimlikle hareket etse de, Türkiye'de bu partinin doğuşunu ve hükümet olmasını sağlayan gelişmeler, AKP'ye birilerinin “yürü ya kulum” dediğini gösteriyor.

İlginç çıkışlarıyla öne çıkan, ancak siyasette nasıl bir boşluğa oynadığı belli olmayan Hak ve Eşitlik Partisi'nin (HEPAR) Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, AKP'nin kuruluş aşamasında Genelkurmay Başkanı ve TSK'dan icazet aldığını iddia etti.

Cuma, 13 Ağustos 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Başlıktaki soru garip karşılanabilir ama, soL’un kimi okuyucu yorumlarından da anlaşılacağı gibi, sosyalist hareket içindeki bazı çevre ve kişiler, aralarında benim de olduğum bir kesimi “burjuvaziyi ilerici ve gerici diye kanatlara ayırıyor ve sermaye sınıfının ‘ilerici kanadı’ ile ittifak yapmak istiyorlar” diye eleştiriyorlar. Yani başlıktaki soru ciddi…

Pages