72 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Ağustos 2010 14:10
Küba’da devrimciler, kendilerinden önce başka başka kıtalardaki ve kültürlerdeki ezilenler, başkaldıranlar ve devrimciler ile paylaştıkları “tarihsel görevi”, kendi sembol ve bayraklarıyla betimlediler. İşte tarihin sayfalarına çalınan devrimci renkler ve işaretlerin tarihi…

Kızıl, kara, yıldız, orak, çekiç, kitap, kalem, çark, çapa, maşeta, tarihler, sayılar, isimler, kısaltmalar… Adalet, eşitlik, özgürlük için, ezilen sınıflar, halklar isyan ederken, örgütleriyle, ordularıyla başkaldırırken, savaşırken bu işaret ve renkleri kullandı. Her bir mücadele, kendinden önce gelenin ve mücadelesini devraldığı geleneğin bayrağını ve işaretini yükseltti.

Salı, 17 Ağustos 2010 17:47

Bir önceki yazımda “bedel ödeme” edebiyatının Türkiye solunda yarattığı tahribattan bahsetmiştim. (bkz. “Referadum Yaklaşırken…Bedel Ödemek mi, Bedel Ödetmek mi?”) Bunun basit bir tahribattan ibaret olmadığına, aynı zamanda başka önemli tehlikeleri barındırdığına işaret etmiştim.

Pazartesi, 09 Ağustos 2010 11:44
Kemal Okuyan

Yüksek Askeri Şura terfileri bağlandı, asker ya da AKP kanadının bir ötekini sıfırlayacağını bekleyenler tatmin olmadı, hayat akıp gidiyor, bazı konularda şiir gibi bir uyum söz konusu, bazen de hükümetle ordu "atışma" tadında işler çıkarmakta…

E şimdi, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları belli olduğuna göre, yeni bir "asker" yazısı için kolları gönül rahatlığıyla sıvayabiliriz.

Pazar, 29 Ağustos 2010 10:47
Mesut Odman

Şu günlerde neyin önemi üzerinde durabiliriz, referandumdan başka!

Yalnız, şimdi asıl sorgulamaya çalışacağımızın, bu konunun ne tür gerekçelerle gündemin başına, en başına olmasa bile, en başlarda bir yerine getirilebildiği ve, buradan yola çıkılarak, önem derecesinin nasıl belirlenebileceği olduğunu da ayrıca vurgulamak gerekir.

Perşembe, 19 Ağustos 2010 10:35
Ergin Yıldızoğlu

Referandum’da boykot kararı alan sosyalistlerin, duygularına, siyasi manzarayla ilgili gözlemlerinin büyük çoğunluğuna ben de katılıyorum. Evet, egemen sınıf içi bir çatışmayla karşı karşıyayız. AKP bir yana, MHP ve CHP’nin aralarında farklar olmakla birlikte durumları ortada. Bu referandum, bir demokrasi oyunundan öte bir şey değil. Demokrasi denen şeyin ne hale geldiğini biliyoruz.

Salı, 10 Ağustos 2010 10:13
Fatih Yaşlı

“Son on yılda Türkiye solu jargonunda kullanılan ve küfür olmayan ama küfür etkisi yaratan sözcük nedir” diye sorulacak olunsa verilecek yanıt açık bir şekilde “ulusalcı” olacaktır.

Peki ulusalcı sözcüğü ya da kavramı, bu şekilde kullanıldığında, kastedilen tam olarak nedir?

Salı, 31 Ağustos 2010 13:34
Kemal Okuyan

Kurtuluş Savaşı'nın tarihimizin değerli bir kesiti olduğunu söylüyoruz. Mevcut sınıfsal dengeler, uluslararası koşullar ve kutuplaşmalar hesaba katıldığında Kurtuluş Savaşı'nı değersizleştirmek, onu hafife almak ya da onun şu ya da bu devrimci kriterle bakıldığında tarihe negatif bir etkide bulunduğunu ileri sürmek Marksist bir tutum olmaz.

Cumartesi, 28 Ağustos 2010 10:30
Asaf Güven Aksel

80’li yılların Cumhuriyet gazetesi kesiklerini bir sebepten kurcalarken, aralarında, Behiç Ak’ın “Kim Kime Dum Duma”larını doldurduğum sarı bir zarfa denk geldim. Birinde, bir baba, oğlunu oturtmuş kucağına, anlatıyor: “Bak, artık hayatı belli bir bilinçle kavramayı öğrenmelisin. İşe diyalektikten başlamalısın. Şunu unutma, her şey, değişim içindedir.

Cuma, 06 Ağustos 2010 10:30
Yurdakul Er

Referandumda "Evetçilerin" solla hiçbir ilişkisi olmadığı artık belgelenmiştir. Galiba bu rezaletin en hayırlı "getirisi" bu oldu. Sol, nihai bir temizlik yaşadı. İyi. Bunlardan kurtulduk. Ama utangaç evetçileri, yani "boykotçuluk" pazarlayanları ne yapacağız?

Geleceğiz oraya, ama önce bir başka nokta var değinmek istediğimiz..

Perşembe, 26 Ağustos 2010 22:36
EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP’nin 12 Eylül referandumunda 'hayır' oyunu artırmak için başlattıkları çalışma kapsamında açılan stantta bidiri dağıtılıyor, mitinge çağrı yapılıyor.

Yürüyüş Yolu’ndaki Sabri Yalım Parkı’na stand kuran EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP üyeleri, "Eşit, özgür bir ülke için 12 Eylül Anayasası’na da, AKP Anayasası’na da HAYIR Mitingi’’ için çağrı yaptı. Gün içinde binlerce bildiri dağıtılarak sesli propaganda gerçekleştirildi.

Cumartesi, 14 Ağustos 2010 03:55
Bugün saat 14:30'da Taksim'de ABD'nin maşa olarak kullandığı Kolombiya'nın saldırgan politikaları karşısında Venezuela'ya destek eylemi yapılacak.

ABD'nin arkasında durduğu Kolombiya'nın Venezuela'ya dönük saldırgan politikalarını protesto etmek amacıyla 14 Ağustos 2010 Cumartesi günü (bugün), saat 14:30'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşularak, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüş gerçekleştirilecek ve burada bir basın açıklaması yapılacak.

Cuma, 13 Ağustos 2010 18:18

Ülkenin yakıcı gündemleri devrimcileri hızlı olmaları konusunda sürekli sıkıştırsa da sol, zaman zaman kendi içinde kronikleşmiş kimi rahatsızlıkları yapıcı bir şekilde onarmaya ve bunları konuşmaya devam etmelidir. Cumhuriyet kazanımlarının külliyen tasfiyesi süreci, çözümsüzlüğe kilitlenmiş Kürt sorunu, yeni sivil dikta anayasası, referandum, kriz…

Salı, 03 Ağustos 2010 02:19
Venezuela'nın, komşusu Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kesmesi, tarih boyunca suların durulmadığı ancak uluslararası düzeyde sıcak savaşların da uzunca süredir görülmediği Latin Amerika'da bu olasılığı artıran bir gelişme oldu.

Bilindiği gibi yıllardır emperyalizmin kıtadaki en önemli işbirlikçisi işlevini üstlenmiş olan Kolombiya hükümeti, geçtiğimiz hafta yapılan olağanüstü OAS (Amerikan Devletleri Örgütü) toplantısında konuşan büyükelçisi Hoyos aracılığıyla, FARC militanlarının Venezuela'da barındığına ilişkin “somut” kanıtlar ileri sürerek Venezuela'dan bu duruma son vermesini talep etti.

Cumartesi, 21 Ağustos 2010 10:30
Asaf Güven Aksel

Yalandan kim ölmüş, “yıllık iznimin bir bölümünü kullandığımdan” gibi, hiç kısmet olmayan ama hep imrendiğim, haset ettiğim bir kalıbı kullanarak, son iki haftalık aksatmama, şekere bulanmış bir bahane uydurmakla başlayayım. Hem bu “tatil rehaveti”ne, hem “hafta sonu yazısı” aralık kapısına bağlayarak da, şöyle hafif birşeylerle geçiştirmenin yolunu yapayım…

Cuma, 27 Ağustos 2010 20:18
DİSK, 29 Ağustos Pazar günü Kadıköy'de EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP tarafından düzenlenecek HAYIR Mitingi'ne katılma kararı alırken, 31 Ağustos'ta da tüm Türkiye'de "12 Eylül'de GÜLEN'lere 12 Eylül'de HAYIR!" başlıklı eylemler düzenleyeciğini açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 29 Ağustos 2010 Pazar günü saat 16:00’da İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda, EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP'nin çağrısıyla yapılacak “Eşit, Özgür Bir Ülke İçin 12 Eylül Anayasası’na da AKP Anayasası’na da HAYIR Mitingi”ni destekleme kararı aldığını bildirdi.

Pages