42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Ağustos 2010 14:10
Küba’da devrimciler, kendilerinden önce başka başka kıtalardaki ve kültürlerdeki ezilenler, başkaldıranlar ve devrimciler ile paylaştıkları “tarihsel görevi”, kendi sembol ve bayraklarıyla betimlediler. İşte tarihin sayfalarına çalınan devrimci renkler ve işaretlerin tarihi…

Kızıl, kara, yıldız, orak, çekiç, kitap, kalem, çark, çapa, maşeta, tarihler, sayılar, isimler, kısaltmalar… Adalet, eşitlik, özgürlük için, ezilen sınıflar, halklar isyan ederken, örgütleriyle, ordularıyla başkaldırırken, savaşırken bu işaret ve renkleri kullandı. Her bir mücadele, kendinden önce gelenin ve mücadelesini devraldığı geleneğin bayrağını ve işaretini yükseltti.

Salı, 17 Ağustos 2010 17:47

Bir önceki yazımda “bedel ödeme” edebiyatının Türkiye solunda yarattığı tahribattan bahsetmiştim. (bkz. “Referadum Yaklaşırken…Bedel Ödemek mi, Bedel Ödetmek mi?”) Bunun basit bir tahribattan ibaret olmadığına, aynı zamanda başka önemli tehlikeleri barındırdığına işaret etmiştim.

Perşembe, 26 Ağustos 2010 22:36
EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP’nin 12 Eylül referandumunda 'hayır' oyunu artırmak için başlattıkları çalışma kapsamında açılan stantta bidiri dağıtılıyor, mitinge çağrı yapılıyor.

Yürüyüş Yolu’ndaki Sabri Yalım Parkı’na stand kuran EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP üyeleri, "Eşit, özgür bir ülke için 12 Eylül Anayasası’na da, AKP Anayasası’na da HAYIR Mitingi’’ için çağrı yaptı. Gün içinde binlerce bildiri dağıtılarak sesli propaganda gerçekleştirildi.

Cumartesi, 14 Ağustos 2010 03:55
Bugün saat 14:30'da Taksim'de ABD'nin maşa olarak kullandığı Kolombiya'nın saldırgan politikaları karşısında Venezuela'ya destek eylemi yapılacak.

ABD'nin arkasında durduğu Kolombiya'nın Venezuela'ya dönük saldırgan politikalarını protesto etmek amacıyla 14 Ağustos 2010 Cumartesi günü (bugün), saat 14:30'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşularak, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüş gerçekleştirilecek ve burada bir basın açıklaması yapılacak.

Cuma, 13 Ağustos 2010 18:18

Ülkenin yakıcı gündemleri devrimcileri hızlı olmaları konusunda sürekli sıkıştırsa da sol, zaman zaman kendi içinde kronikleşmiş kimi rahatsızlıkları yapıcı bir şekilde onarmaya ve bunları konuşmaya devam etmelidir. Cumhuriyet kazanımlarının külliyen tasfiyesi süreci, çözümsüzlüğe kilitlenmiş Kürt sorunu, yeni sivil dikta anayasası, referandum, kriz…

Salı, 03 Ağustos 2010 02:19
Venezuela'nın, komşusu Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kesmesi, tarih boyunca suların durulmadığı ancak uluslararası düzeyde sıcak savaşların da uzunca süredir görülmediği Latin Amerika'da bu olasılığı artıran bir gelişme oldu.

Bilindiği gibi yıllardır emperyalizmin kıtadaki en önemli işbirlikçisi işlevini üstlenmiş olan Kolombiya hükümeti, geçtiğimiz hafta yapılan olağanüstü OAS (Amerikan Devletleri Örgütü) toplantısında konuşan büyükelçisi Hoyos aracılığıyla, FARC militanlarının Venezuela'da barındığına ilişkin “somut” kanıtlar ileri sürerek Venezuela'dan bu duruma son vermesini talep etti.

Cuma, 27 Ağustos 2010 20:18
DİSK, 29 Ağustos Pazar günü Kadıköy'de EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP tarafından düzenlenecek HAYIR Mitingi'ne katılma kararı alırken, 31 Ağustos'ta da tüm Türkiye'de "12 Eylül'de GÜLEN'lere 12 Eylül'de HAYIR!" başlıklı eylemler düzenleyeciğini açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 29 Ağustos 2010 Pazar günü saat 16:00’da İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda, EMEP, Halkevleri, ÖDP ve TKP'nin çağrısıyla yapılacak “Eşit, Özgür Bir Ülke İçin 12 Eylül Anayasası’na da AKP Anayasası’na da HAYIR Mitingi”ni destekleme kararı aldığını bildirdi.

Çarşamba, 18 Ağustos 2010 13:19
12 Eylül'de gerçekleştirilecek Anayasa referandumu yaklaşırken 'Evet' ve 'Hayır' oyu kullanacağını açıklayan siyasi parti, sendika ve derneklerin de listesi netleşiyor. Boykot cephesinin başını çeken BDP'nin ise 'Evet'e dönebileceği konuşuluyor.

12 Eylül'de oylanacak olan AKP'nin Anayasa değişiklik paketi konusunda siyasi partilerin, sendikaların ve derneklerin tutumları netleşiyor. Referandumda 'Evet' ve 'Hayır' oyu kullanacak olanların tutumları hemen hemen kesinleşirken, boykot cephesinin başını çeken BDP'nin tavrının ise PKK'nin ilan ettiği ateşkesin ardından değişebileceği konuşuluyor.

Çarşamba, 11 Ağustos 2010 13:35
İzin hakları verilmeyen taşeron işçiler, noter kanalıyla ODTÜ rektörlüğüne ihtarname çekerken, sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu.

Sayıştay denetimi bahanesiyle izin hakları ellerinden alınan ODTÜ'deki taşeron işçilerin eylemi, daha sonra yeniden başlamak üzere son buldu.

Salı, 31 Ağustos 2010 13:42
Kapatılan Ulucanlar Cezaevi’nin deposundan Deniz'lerin de asıldığı “darağacı” çıktı.

12 Eylül darbesinin en önemli simgelerinden biri olarak bilinen ve kapatılarak Altındağ Belediyesi’nce müzeye dönüştürülen Ulucanlar (Ankara Merkez Kapalı) Cezaevi’nin deposundan bir "darağacı" çıktı.

Çarşamba, 25 Ağustos 2010 13:27

Türkiye'de işçi sınıfının bir siyasi devrime öncülük edebilecek gelişkinlikte olmadığı, kapitalist üretim ilişkilerinin ülkenin en azından bir bölümünde henüz yeterince kemale ermediği, burjuva demokratik devrimin yani burjuvazinin iktidara gelme mücadelesinin nihayete ermediği tezleri yeni değil. Yeni olan bu tezlerin ortaya atılış amacı.

Pazartesi, 16 Ağustos 2010 16:23

12 Eylül de acı çeken, işkence gören, o zamandan vücuduna yapışan sağlık sorunları ile hala boğuşan, sakat kalan, demokrasi için, devrim için, inandığı değerler uğrunda gözünü kırpmadan can veren insanlarımızın hatırasını, onların inandığı değerleri, kendi kişisel geleceği uğruna istismar etmekte hiç tereddüt etmeyen, referandumda ‘evet’ oyu için yapay ağlamalara, timsah gözyaşlarına bulayan, 1

Pazar, 29 Ağustos 2010 17:23
DSİP, Beyoğlu’nda “Yetmez Ama Evet” eylemi sırasında ve sonrasında TKP’lilere yönelik yaşanan şiddet üzerine açıklama yaptı.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Genel Başkan Yardımcısı Volkan Akyıldırım imzasıyla yayınlanan açıklamada “TKP standına yapılan saldırı 12 Eylül referandumu yaklaştıkça gerilimi artıran güç odaklarının eseridir. Bundan sorumlu olanlar en başta egemen sınıfın partileri AKP, CHP ve MHP'dir” denildi.

Pazartesi, 16 Ağustos 2010 23:23
Solun ortak 'HAYIR deklarasyonu' ile keyfi fena halde bozulan gerici Aktif Haber sitesi öyle bir haber yaptı ki neresinden tutsanız elinizde kalır...

Öncelikle haberin spotu yazarının psikolojisini ele veriyor. Bell ki dün İstanbul'da Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda ÖDP, EMEP, Halkevleri ve TKP tarafından açıklanan ortak 'Hayır deklerasyonu' keyiflerini fena bozmuş: "Halkın gazetesi” sloganıyla yayın yapan ve kendini Solcu Kürt olarak gören Birgün gazetesi manşetten bir yalan haberle bugün okuyucularıyla buluştu."

Cuma, 13 Ağustos 2010 13:26
Bugün Fidel’in 84. doğum günü. Küba halkına “çok yaşa Fidel, bir 84 yıl daha yaşa!” dedirten bu büyük önderin bir devrimciye dönüşme sürecini anlatan kısa yaşam öyküsünü kendi kaleminden yayınlıyoruz. Fidel’in son kitabı <em>Stratejik Zafer</em>’in giriş bölümünden alıntılanan aşağıdaki otobiyografi, 6 Ağustos tarihinde Granma’da yayınlanmıştır.

Bu hikayeye ne isim vereceğim konusunda tereddütler yaşadım “Batista’nın son saldırısı” mı yoksa Binbir Gece Masalları’nı andıracak şekilde, “300 kişi 10.000 kişiyi nasıl yenilgiye uğrattı?” mı demek gerekiyordu bilemiyordum. Bu nedenle kendimi hayatımın ilk dönemiyle ilgili kısa bir otobiyografi eklemek zorunda hissettim bu olmaksızın hikayenin ruhu tam olarak kavranamayacaktı.

Pages