31 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 11 Temmuz 2010 14:35
Zülfü Livaneli, komünizm hakkında konuştu. Livaneli, “Marx’ın öngörüsü doğru çıktı, bugün ABD, Rusya ve Çin’den daha solda” dedi.

Zülfü Livaneli, yeni çıkan kitabının reklamını yapmak üzere Vatan gazetesine verdiği röportajda, ilginç “fikir”lerini dile getirdi.

Pazartesi, 05 Temmuz 2010 10:30
İlker Belek

Esnek üretim ve esnek istihdam modelleri işçi sınıfını, tarihte görülmediği kadar parçaladı. Bu son 20 yılın en önemli gelişmelerinden birisidir.

Cuma, 02 Temmuz 2010 10:36
Yurdakul Er

Son döneminde, solumuzu gerçekten soluklandıran bazı adımların atıldığı gözden kaçmayan BirGün’de, 27 Haziran’da, ilginç bir yazı yayımladı Bülent Forta. Türkiye solunun genel ve makul bir zeminde birbirine nasıl yakın düşündüğünü imleyen yazılardan biriydi. Ama bunun ötesinde önemli işaretler de içeriyordu: “Aklımızı Yitirmeden” başlıklı yazının son bölümü şöyle:

Salı, 20 Temmuz 2010 10:16
Özgür Şen

12 Eylül günü, 12 Eylül Anayasasında yapılacak değişiklikler halk onayına sunuluyor ve bizim sol olarak bu değişikliklere “evet” dememiz mi bekleniyor? Bu işte bir gariplik var.

Demek ki insanlar daha bu referandumda neyin oylanacağını, “evet” diyeceklerin neye “evet” diyeceklerini kavrayamamışlar.
12 Eylül günü neye evet denecek?

Cumartesi, 17 Temmuz 2010 15:25
Zaman gazetesinin haberinde, 12 Eylül'de yapılacak referandum için "Evet" kampanyası yürütülen sivil ve gönüllü kuruluşların yaratıcı kampanyalarından bir demet sunuluyor.

AKP'nin referanduma evet kampanyasını başlattığı bugünlerde, 'sivil' ve 'gönüllü' bazı organizasyonlar da "daha özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye için" harekete geçti. Zaman gazetesinin haberine göre, "birçok ilde birbirinden bağımsız inisiyatif alan gönüllü kuruluşlar, sanal âlemde sesini duyurmaya çalışırken, bazıları da meydanlara inmeye hazırlanıyor".

Perşembe, 15 Temmuz 2010 19:49
İngiliz Times gazetesi bugünkü sayısında, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile yaptığı röportaja yer verdi. Times, "Türkiye komşularına sürükleniyor, bu da AB'nin suçu olarak görülüyor" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Times gazetesinde yayınlanan röportajında AB-ABD ilişkilerini, ekonomik krizi ve AB-İngiltere ilişkilerini değerlendirdi.

Salı, 13 Temmuz 2010 16:12
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yazar İsmail Beşikçi hakkında bir yazısından dolayı “PKK propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açtı.

Yaşamının 17 yılını cezaevlerinde geçiren İsmail Beşikçi, yeni bir davayla karşı karşıya. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İsmail Beşikçi hakkında, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi yayın organı 'Çağımızda Hukuk ve Toplum' dergisinde yer alan "Ulusların kendi geleceğini tayin hakkı ve Kürtler" başlıklı yazı nedeniyle "PKK örgütü propagandası yapmak" savıyla dava açtı.

Pazartesi, 19 Temmuz 2010 18:07
Kemal Okuyan

Memlekette onca mesele varken… Denebilir.

Kültür de memleketin meselesi… Denir karşılığında.

Memleketin meselelerinin birbirinden ayrılamayacağı… Klasik ama geçerliliğini yitirmeyen bir yaklaşım olarak eklenebilir araya.

Arabesk konusu, yıllar sonra bir kez daha tartışılmalıdır. Memleket meseleleri için faydalıdır.

Cuma, 02 Temmuz 2010 13:18
Kemal Okuyan

2 Temmuz Sivas Katliamı'nı Ergenekon'a havale etmek, devletin de gericilerin de işine geliyor. Burada devletin en geniş tanımını alıyorum. Zaten, 2 Temmuz, öncesinde Maraş, Çorum, buralarda devlet en geniş tanımıyla, a'dan z'ye suçludur.

Çarşamba, 28 Temmuz 2010 17:20
AKP'li bakanlardan İnegöl ve Dörtyol'daki olaylarla ilgili tuhaf açıklamalar gelmeye devam ediyor. İnegöl'e giden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yaşananları basit bir olay gibi anlatırken, olayda spor amigolarının büyük rolü olduğunu iddia etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte 2 gün önce yaşanan olayları yerinde incelemek üzere Bursa'nın İnegöl ilçesine geldi.

Salı, 06 Temmuz 2010 21:40
Referans ve Radikal gazetelerinin birleştirilmesi ve başına da Eyüp Can'ın getirilmesiyle girilen süreç, daha en başında, "yeni" Radikal için gazetecilikte değil, biraz cemaatçilik, biraz "solculuk", biraz ABD'cilik yapmayı amaçlayan bir sentezde karar kılındığına işaret ediyor.

Doğan Medya grubu bünyesindeki Radikal ve Referans gazetelerinin birleştirilmesi kararının sonucu olarak, Eylül ayında yine Radikal ismiyle çıkacak gazeteyle ilgili merak edilenlere ilişkin ilk açıklama dün en yetkili ağızdan geldi.

Salı, 06 Temmuz 2010 18:39
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un sözlerini eleştirirken “Başbakan tatilde. Genelkurmay Başkanı AKP'nin grup toplantısını yaptı bu hafta” dedi.

Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin en önemli sorunun çatışmalar ve bunların beraberinde getirdiği ölümler olduğunu, barış konusunda yoğun çaba sarf eden bir parti olarak bu tabloya üzüldüklerini" ifade etti.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 10:30
İlker Belek

Bu yazımda, KESK konusunda, önceki üç yazıma bu konuda gelen okur yorumlarını da dikkate alarak bir değerlendirme yapacağım. Yazının sonunda konfederasyonların ve sendikaların üye sayılarının yıllara göre durumuna ilişkin iki tane de tablo sunuyorum. Geçen hafta konfederasyonların 2010 yılı üye sayıları Resmi Gazete’de yayımlandı.

* * *

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 12:08
Zülfü Livaneli, müzik, beste derken şimdi de Marksist teoriye el atmış. Hem de ne el atmak. Livaneli, Marx’ın toplumsal analizini o kadar zenginleştirmiş ki görenler tanıyamıyor.

Zülfü Livaneli’nin kitabının reklamını yapmak üzere Vatan’a verdiği röportajdan Marksizmin kitabını baştan yazdığı anlaşılıyor. Livaneli, Marksizmin “sınıfsız toplum” öngörüsünü şu özlü ifade ile açıklamış: “Marx’ın teorisi kapitalizmin son aşamaya gelip biçim değiştirmesi” imiş.

Cumartesi, 03 Temmuz 2010 10:30
Asaf Güven Aksel

2 Temmuz 1993’te, yangın yalnızca Sivas’taki Madımak Oteli’nde değildi. Gericilik, yalnızca o binadaki aydınları atmadı alevlere. Orada, o gün, yalnızca söz bitmedi. 2 Temmuz 1993’te, alevlerin kızıllığı, yalnızca bir vahşeti aydınlatmadı, gözler önüne sermedi. Orada, o gün, çok daha derin bir hesaplaşmanın defteri açıldı...

Pages