58 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 22 Temmuz 2010 19:19
Şili’nin önemli komünist lideri Luis Corvalan 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Luis Corvalan, Şili Komünist Partisi’ne on yıllarca yıl liderlik yapan dünya komünist hareketinin önde gelen isimlerinden biriydi. Şili’deki 1973 darbesinden sonra hapse atılan Corvalan, Sovyetler Birliği ile Şili arasındaki tutuklu değiş tokuşuyla kurtarılmıştı.

Corvalan 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 14:06
Başbakan Erdoğan’ın gözleri yaşlı ismini andığı, 12 Eylül’de yaşı büyütülerek asılan devrimci Erdal Eren’in ağabeyi Erkan Eren, Erdoğan’a yanıt verdi: “Referandum öncesi kullanıyorlar. ‘Hayır’ oyu vereceğim.”

12 Eylül darbesinin ardından 18 yaşından küçük olduğu için yaşı kağıt üstünde büyütülerek asılan devrimci Erdal Eren’in ağabeyi Erkan Eren, internethaber sitesine konuştu. Erkan Eren, dün yaptığı konuşmada aralarında Erdal Eren de bulunan devrimcilerin adlarını anan Erdoğan’a yanıt verdi.

Cumartesi, 31 Temmuz 2010 11:10
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) tarafından Cuma günü yapılan görüntülü açıklamada, örgütün lideri Alfonso Cano Kolombiya’nın yeni başbakanı Juan Manuel Santos ile bir görüşme yapmayı önerdi.

FARC’ın halkı boykot etmeye çağırdığı seçimleri eski Savunma Bakanı Juan Manuel Santos kazanmıştı. 7 Ağustos tarihinde başbakanlık görevine resmi olarak başlayacak olan Juan Manuel Santos'un bakanlığı sırasında ülkedeki gerilla hareketine ve halkın hak mücadelesine karşı acımasız politikalar uyguladığı biliniyor.

Perşembe, 22 Temmuz 2010 16:07
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Şube'nin yapılan saldırının arkasında “işveren, işverenin taşeronluğunu üstlenen Öziplik-İş ve hem işvereni hem de iktidar yandaş sendikayı kollayan Bakanlık” olduğunu belirtti.

DİSK yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde konfederasyon üyesi Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Şubesi’nin saldırıya uğradığını anımsatarak, şube binasının tahrip edildiğini, DİSK bayraklarının yakıldığını, “işçi sınıfının onuru Kemal Türkler, Abdullah Baştürk'ün” resimlerinin yere atıldığını belirtti.

Cumartesi, 24 Temmuz 2010 17:22
Türkiye Komünist Partisi, Küba’da “Ulusal İsyan Günü” kabul edilen 26 Temmuz vesilesiyle İstanbul’da Küba’yla dayanışma etkinliği düzenliyor.

1953 yılında Fidel Castro ve çok sayıda devrimci Kübalı gencin Moncada ve Bayamo kışlalarına saldırdıkları ve devrimla sonuçlanacak olan Batista’ya karşı mücadelenin en önemli dönemeci sayılan 26 Temmuz günü, “Ulusal İsyan Günü” olarak tüm ülkede coşkulu etkinliklerle kutlanıyor.

Cuma, 30 Temmuz 2010 10:30
Yurdakul Er

Bazı şeylere hakkımız var. Bazı paralelliklere ve gözle görülmeyen bağlantılara dikkat çekmeye hakkımız var. Nasıl mı?

Pazartesi, 26 Temmuz 2010 13:04
26 Temmuz, Fidel ve yoldaşlarının 1953 yılında Moncado ve Bayamo kışlalarına düzenledikleri baskının yıldönümü. Baskın başarısızlıkla sonuçlansa da, 1959'daki devrime öncülük eden kadroların ortaya çıkışını müjdelemesi ve Küba halkının son kararlı kavgasını ateşlemesi nedeniyle Kübalılar tarafından "Ulusal İsyan Günü" olarak kutlanıyor.

Küba halkı 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor. Bugün tüm ülkede yaygın olarak yapılacak kutlamalar için Havana’da Malecon denilen okyanus kenarındaki geniş cadde trafiğe kapatılacak.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 17:04
TAYAD'lı Aileler, 17 TAYAD’lının tutukluluğunun sürmesini protesto etmek amacıyla Ankara'da Adalet Bakanlığı Ek Binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde "Hasta Tutsakları Tecritte Öldürmek Serbest! Cenazelerine Katılmak Suç! Tutuklu TAYAD'lılar Serbest Bırakılsın! / TAYAD'lı Aileler" yazılı pankart açıldı. "Tutuklu TAYAD'lılar Serbest Bırakılsın", "Mahir Çayan'ı Katletmek Serbest Anmak Suç", "Hasta Tutsakları Katletmek Serbest Anmak Suç" yazılı dövizler taşındı.

Eylemde okunan basın açıklamasında şöyle denildi:

Cuma, 23 Temmuz 2010 22:10
Venezuela, ABD'ye yeni üs izni veren ve FARC gerillalarının Venezuela'da bulunduğunu ileri sürerek tehditler savuran Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Venezuela, kendisini FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) gerillalarına barınak sağlamakla suçlayan komşusu Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini tamamen kesti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro tarafından yapılan açıklamada, Kolombiyalı diplomatlara ülkeyi terketmeleri için 72 saat süre verildiği belirtildi.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 16:47
Türkiye Komünist Partisi, 25 Temmuz’da Moncada Kışlası baskınının 57’nci yıldönümü vesilesiyle bir Küba Devrimi etkinliği yapacak.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 25 Temmuz 2010, Pazar günü saat: 20:00'de, Taksim Gezi Parkı'nda "Küba ile Dayanışma Etkinliği" düzenleyecek.

Cuma, 30 Temmuz 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) hazırladığı anayasa değişiklik paketinin 12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına (referanduma) sunulması hakkında sol'da başlıca üç eğilimin olduğu gözleniyor.

Perşembe, 15 Temmuz 2010 10:30
Zaman gazetesi, referandumda AKP propagandasını “herkesin sözcüsü” olarak yapıyor. Zaman’a göre solcular “evet” diyor, ülkücüler “evet” diyor, Kürtler “evet” diyor... Kimin ne dediğine, en iyi Fethullah’ın gazetesi karar veriyor.

Zaman gazetesi, Anayasa Mahkemesi’nin kısmi iptal kararını açıklamasının ardından kısa sürede referandumda “evet” denmesi için büyük bir kampanyaya başladı. Zaman gazetesinin bu kampanyadaki taktiği ilginç: herkesin gerçek sözcüsü olmak. Zaman gazetesi, önce solcuların, sonra Kürtler’in, ardından da ülkücülerin aslında değişikliğe evet dediklerini “kanıtlayan” haberlere imza attı.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 11:50
Kemal Okuyan

BDP milletvekili Hasip Kaplan "ayrılma ve bölünmenin ağza dahi alınmaması gerektiği"ni söylemiş ve bu doğrultuda düşünmenin Hitlercilikten farkı olmadığını belirtmiş. Kaplan'ın hedefinde geçtiğimiz günlerde "Kürtlerin ayrılmasını da tartışmalıyız" diye yazan Ertuğrul Özkök var belki ama "ayrılma" olgusunu ciddi ciddi düşünen ya da savunanların sayısı hiç de az değil.

Perşembe, 15 Temmuz 2010 15:24
Anayasa değişikliği referandumunda "hayır" oyu vereceklerini açıklayan Türkiye Komünist Partisi, "'Hayır', AKP iktidarına karşı tavizsiz konumlanış anlamına gelir" dedi.

Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye Komünist Partisi, başından beri karşı çıktığı Anayasa Değişiklik Paketi’yle ilgili olarak 12 Eylül tarihinde düzenlenecek olan referandumda “HAYIR” oyu verecektir.

Cuma, 09 Temmuz 2010 10:30
Yurdakul Er

“Artık yapacak bir şey yok” diyorlar. Kimler mi? Devrimci kardeşlerimizin jargonu içinde söyleyelim: Oligarşinin kemik yalayıcıları! Doğrusu iyi çalıştılar. Türkiye halkının bir ayrılık yaşayabileceğini düşünmeye teşne artık insanlarımız. Hazırlandılar çünkü. Medya bombardımanı niye var ki?

Pages