37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 22 Temmuz 2010 19:19
Şili’nin önemli komünist lideri Luis Corvalan 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Luis Corvalan, Şili Komünist Partisi’ne on yıllarca yıl liderlik yapan dünya komünist hareketinin önde gelen isimlerinden biriydi. Şili’deki 1973 darbesinden sonra hapse atılan Corvalan, Sovyetler Birliği ile Şili arasındaki tutuklu değiş tokuşuyla kurtarılmıştı.

Corvalan 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 14:06
Başbakan Erdoğan’ın gözleri yaşlı ismini andığı, 12 Eylül’de yaşı büyütülerek asılan devrimci Erdal Eren’in ağabeyi Erkan Eren, Erdoğan’a yanıt verdi: “Referandum öncesi kullanıyorlar. ‘Hayır’ oyu vereceğim.”

12 Eylül darbesinin ardından 18 yaşından küçük olduğu için yaşı kağıt üstünde büyütülerek asılan devrimci Erdal Eren’in ağabeyi Erkan Eren, internethaber sitesine konuştu. Erkan Eren, dün yaptığı konuşmada aralarında Erdal Eren de bulunan devrimcilerin adlarını anan Erdoğan’a yanıt verdi.

Cumartesi, 31 Temmuz 2010 11:10
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) tarafından Cuma günü yapılan görüntülü açıklamada, örgütün lideri Alfonso Cano Kolombiya’nın yeni başbakanı Juan Manuel Santos ile bir görüşme yapmayı önerdi.

FARC’ın halkı boykot etmeye çağırdığı seçimleri eski Savunma Bakanı Juan Manuel Santos kazanmıştı. 7 Ağustos tarihinde başbakanlık görevine resmi olarak başlayacak olan Juan Manuel Santos'un bakanlığı sırasında ülkedeki gerilla hareketine ve halkın hak mücadelesine karşı acımasız politikalar uyguladığı biliniyor.

Perşembe, 22 Temmuz 2010 16:07
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Şube'nin yapılan saldırının arkasında “işveren, işverenin taşeronluğunu üstlenen Öziplik-İş ve hem işvereni hem de iktidar yandaş sendikayı kollayan Bakanlık” olduğunu belirtti.

DİSK yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde konfederasyon üyesi Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Şubesi’nin saldırıya uğradığını anımsatarak, şube binasının tahrip edildiğini, DİSK bayraklarının yakıldığını, “işçi sınıfının onuru Kemal Türkler, Abdullah Baştürk'ün” resimlerinin yere atıldığını belirtti.

Cumartesi, 24 Temmuz 2010 17:22
Türkiye Komünist Partisi, Küba’da “Ulusal İsyan Günü” kabul edilen 26 Temmuz vesilesiyle İstanbul’da Küba’yla dayanışma etkinliği düzenliyor.

1953 yılında Fidel Castro ve çok sayıda devrimci Kübalı gencin Moncada ve Bayamo kışlalarına saldırdıkları ve devrimla sonuçlanacak olan Batista’ya karşı mücadelenin en önemli dönemeci sayılan 26 Temmuz günü, “Ulusal İsyan Günü” olarak tüm ülkede coşkulu etkinliklerle kutlanıyor.

Pazartesi, 26 Temmuz 2010 13:04
26 Temmuz, Fidel ve yoldaşlarının 1953 yılında Moncado ve Bayamo kışlalarına düzenledikleri baskının yıldönümü. Baskın başarısızlıkla sonuçlansa da, 1959'daki devrime öncülük eden kadroların ortaya çıkışını müjdelemesi ve Küba halkının son kararlı kavgasını ateşlemesi nedeniyle Kübalılar tarafından "Ulusal İsyan Günü" olarak kutlanıyor.

Küba halkı 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor. Bugün tüm ülkede yaygın olarak yapılacak kutlamalar için Havana’da Malecon denilen okyanus kenarındaki geniş cadde trafiğe kapatılacak.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 17:04
TAYAD'lı Aileler, 17 TAYAD’lının tutukluluğunun sürmesini protesto etmek amacıyla Ankara'da Adalet Bakanlığı Ek Binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde "Hasta Tutsakları Tecritte Öldürmek Serbest! Cenazelerine Katılmak Suç! Tutuklu TAYAD'lılar Serbest Bırakılsın! / TAYAD'lı Aileler" yazılı pankart açıldı. "Tutuklu TAYAD'lılar Serbest Bırakılsın", "Mahir Çayan'ı Katletmek Serbest Anmak Suç", "Hasta Tutsakları Katletmek Serbest Anmak Suç" yazılı dövizler taşındı.

Eylemde okunan basın açıklamasında şöyle denildi:

Cuma, 23 Temmuz 2010 22:10
Venezuela, ABD'ye yeni üs izni veren ve FARC gerillalarının Venezuela'da bulunduğunu ileri sürerek tehditler savuran Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Venezuela, kendisini FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) gerillalarına barınak sağlamakla suçlayan komşusu Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini tamamen kesti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro tarafından yapılan açıklamada, Kolombiyalı diplomatlara ülkeyi terketmeleri için 72 saat süre verildiği belirtildi.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 16:47
Türkiye Komünist Partisi, 25 Temmuz’da Moncada Kışlası baskınının 57’nci yıldönümü vesilesiyle bir Küba Devrimi etkinliği yapacak.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 25 Temmuz 2010, Pazar günü saat: 20:00'de, Taksim Gezi Parkı'nda "Küba ile Dayanışma Etkinliği" düzenleyecek.

Perşembe, 15 Temmuz 2010 10:30
Zaman gazetesi, referandumda AKP propagandasını “herkesin sözcüsü” olarak yapıyor. Zaman’a göre solcular “evet” diyor, ülkücüler “evet” diyor, Kürtler “evet” diyor... Kimin ne dediğine, en iyi Fethullah’ın gazetesi karar veriyor.

Zaman gazetesi, Anayasa Mahkemesi’nin kısmi iptal kararını açıklamasının ardından kısa sürede referandumda “evet” denmesi için büyük bir kampanyaya başladı. Zaman gazetesinin bu kampanyadaki taktiği ilginç: herkesin gerçek sözcüsü olmak. Zaman gazetesi, önce solcuların, sonra Kürtler’in, ardından da ülkücülerin aslında değişikliğe evet dediklerini “kanıtlayan” haberlere imza attı.

Perşembe, 15 Temmuz 2010 15:24
Anayasa değişikliği referandumunda "hayır" oyu vereceklerini açıklayan Türkiye Komünist Partisi, "'Hayır', AKP iktidarına karşı tavizsiz konumlanış anlamına gelir" dedi.

Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye Komünist Partisi, başından beri karşı çıktığı Anayasa Değişiklik Paketi’yle ilgili olarak 12 Eylül tarihinde düzenlenecek olan referandumda “HAYIR” oyu verecektir.

Perşembe, 08 Temmuz 2010 21:10
DİSK üyeleri, Kemal Türkler’in öldürülmesi davasının sonuçlandırılması için adliye nöbeti başlattı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, öldürülen eski DİSK Başkanı Kemal Türkler’in davasının sonuçlandırılması için Bakırköy Adliyesi’nde nöbete başladı. İlk nöbeti tunan Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soyan oldu.

Dosyanın gelip gelmediğini kontrol için DİSK’e bağlı sendikalar, her gün 11.00-13.00 saatleri arasında adliye önünde nöbet tutacak.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 11:00
Zaman gazetesi, referandumun kesinleşmesinin ardından solcuların evet oyu kullanması gerektiğini kanıtlamaya çalışıyor. Zaman’dan onaylı solcular da Zaman’ın bu çabasına destek veriyor.

Uzun süre önce referandum çalışmalarına başlayan Zaman gazetesi, Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı “kısmi iptal” kararından sonra çalışmalarına daha da hız verdi. Anayasa değişiklik paketi ile ilgili referandumun 12 Eylül’de yapılacak olmasının kesinleşmesinin ardından Zaman gazetesi de daha net müdahalelerde bulunmaya başladı.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 10:45
Amerika’da Rus casuslarının yakalanması medyada geniş yankı uyandırırken, Venezuela’da Hükümet karşıtı faaliyet yürüten, ABD’nin koruduğu uluslararası terörist Luis Posada Carriles ile bağlantılı casus Chavez Abarca Venezuelalı yetkililere suçunu itiraf etti.

Venezuela’da Hugo Chavez yönetimine karşı faaliyet yürüttüğünü itiraf eden Chavez Abarca, Küba’ya iade edildi. Abarca, ABD tarafından korunan Küba karşıtı Luis Posada Carriles ile çalıştığını ve amacının Eylül ayında yapılacak Ulusal Meclis seçimlerinde karışıklık yaratmak olduğunu söyledi.

Cuma, 23 Temmuz 2010 12:43
Şili Komünist Partisi’nin liderlerinden, ülke tarihinin en kritik dönemlerinde partinin genel sekreterliğini yapmış olan Luis Corvalán, geçtiğimiz yüzyılın büyük devrimcilerinden birisiydi.

Dün sabah saatlerinde yaşamını yitiren Luis Corvalán, 1958-1989 seneleri arasında Şili Komünist Partisi’nin Genel Sekreterliği de dahil, yaşamı boyunca devrim mücadelesine her kademede, özveri ve ısrarla katkı koymuş bir devrimciydi.

Pages