794 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 30 Haziran 2010 12:52
Türkiye’nin bir İsrail askeri uçağına Türk hava sahasını kapatması ve bundan sonra hava sahasının kullanımını duruma göre değerlendireceğini açıklamasına İsrail’den uyarı geldi.

İngiliz Sky News kanalına açıklama yapan bir yetkili, Türkiye iki ülke arasındaki krizi daha da derinleştirmeden önce iki düşünülmeli diyerek, Türk hava sahasının İsrail askeri uçaklarına kapatılması nedeniyle uyarıda bulundu.

Cuma, 11 Haziran 2010 18:02
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran’a yaptırım konusunda “hayır” oyu veren Türkiye için “Bizi hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Brüksel’deki NATO savunma bakanları zirvesinde konuşan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye'nin yaptırıma karşı oy kullanmasından hayalkırıklığı duyduklarını söyledi.

Gates, “Türkiye'nin İran yaptırımı konusundaki oyundan hayalkırıklığı duydum. Türkiye uzun yıllardır müttefikimiz ve NATO üyesi olarak ittifakta önemli rol oynamaya devam edecektir” dedi.

Pazartesi, 21 Haziran 2010 21:25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen MHP lideri Devlet Bahçeli, görüşmeden sonra son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği bir yazılı açıklama yayınladı. Bahçeli, "Türkiye uçurumun kenarına sürüklenmektedir, bunun sonu felakettir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün yapılan güvenlik zirvesinin ardından son gelişmeleri değerlendirmek üzere TBMM'de grubu bulunan üç siyasi partinin genel başkanları ile görüşme kararı aldı, bu doğrultuda ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Pazartesi, 07 Haziran 2010 01:29
İsrail, subay ve askerlerinin Türkiye seyahatine yasak getirildi.

Terörle Mücadele Birimi'nin İsrail vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmeyin" uyarısının ardından, İsrail Ordusu görevde bulunan subay ve askerlerine Türkiye'ye seyahat yasağı koydu.

Çarşamba, 23 Haziran 2010 20:38
Yapılan araştırmalara göre Türkiye satın alma gücü bakımından 37 ülke arasında 30. sırada yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen Satınalma Gücü Paritesi çalışmaları temelindeki uluslararası karşılaştırmalara yönelik 2009 yılı geçici tahminlerine göre Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) hacim endeksleri açıklandı.

Çarşamba, 23 Haziran 2010 21:03
Kadima partisi lideri Tzipi Livni, Türkiye dünyanın hangi tarafında olduğuna karar vermeli dedi.

İsrail muhalefetinin lideri, Kadima partisi lideri Tzipi Livni, "Türkiye'nin dünyanın hangi tarafında olduğuna karar vermesi gerektiğini" öne sürdü.

Livni, İsrail'e resmi bir ziyarette bulunan İtalya Meclis Başkanı Gianfranco Fini ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, "bir süredir Türkiye'nin bölgede son derece sorunlu bir rol oynadığını" söyledi.

Çarşamba, 02 Haziran 2010 22:23
Foreign Policy dergisinin dünkü sayısında Türkiye'nin ABD ile Ortadoğu'daki çıkarlarının farklılaştığı ve artık Türkiye'nin ABD'nin Ortadoğu'daki yükselen yeni rakibi olduğu yazıldı.

New York merkezli "Dış İlişkiler Konseyi" uzmanı Steven Cook tarafından, Foreign Policy dergisi için kaleme alınan yazıda, İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna saldırısı ve sonrasında yaşananlardan hareketle Türkiye ile ABD ilişkileri ele alındı.

Salı, 01 Haziran 2010 14:33
Kemal Okuyan

İsrail ve Türkiye kendilerince bir düzen tutturmuşlardı. İsrail devleti, Filistin ve diğer Arap halklarının yaşama hakkını gasp ederek kendisine alan açıyor, Arap egemenleri büyük çoğunlukla buna göz yumuyor, İsrail'le birlikte ABD'nin bölgesel hegemonyasına aracılık etmenin rantını topluyordu.

Cumartesi, 26 Haziran 2010 15:37
ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Türkiye'nin ABD'ye, AB'ye ve NATO'ya bağlı kaldığını göstermesi gerektiğini söyledi.

ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Türkiye'nin Batı'ya bağlılığını göstermesini beklediklerini belirtti.

Cumartesi, 26 Haziran 2010 23:39
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) Ortadoğu'daki son gelişmelerin tartışıldığı oturumda, Türk ve İsrailli parlamenterler tartıştı. Türkiye'yi temsil eden AKP'li vekil İsrail'i eleştirince, İsrailli Sheetrit, Türkiye'yi K. Irak'ta binlerce masum kişiyi öldürmekle suçladı.

İsrailli parlamenter Meir Sheetrit, kendisinden önce söz alan AKPM Türk heyeti başkanı AKP Sakarya milletvekili Erol Cebeci'nin İsrail'i eleştiren sözlerine öfkelenerek, Türkiye'yi PKK ile mücadele kapsamında Kuzey Irak'ta katliam yapmakla suçladı.

Pazartesi, 07 Haziran 2010 18:27
Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji anlaşmaları Aliyev ve Erdoğan'ın katıldığı törenle imzalandı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji anlaşmaları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle imzalandı.

Enerji işbirliğindeki bu gelişmeler, aylardır Ermenistan'la imzalanan protokollerin gölgesinde kalan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin açılışı olarak değerlendiriliyor.

Çarşamba, 09 Haziran 2010 22:43
Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamada, "Türkiye, Tahran Anlaşmasında attığı imzanın arkasında durmuştur" denirken, İran kararın durumu daha da karmaşıklaştıracağını savunarak kabul edilen kararı reddetti.

Başbakanlık kaynaklarından tasarının oylanmasından sonra yapılan açıklamada, "Türkiye, Tahran Anlaşmasında attığı imzanın arkasında durmuştur. Zira Türkiye başından beri diplomasi yolunun açık tutulmasını ve sorunun diplomasi yoluyla çözülmesini savunmuştur" denildi.

Pazartesi, 07 Haziran 2010 16:38
Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü toplantısının ardından konuşan Dışişileri Bakanı Davutoğlu, "Afganistan halkına Kabil'de sadece güvenlik toplantılarının değil, ekonomi toplantılarının da yapıldığını göstermek suretiyle normalleşmeye katkıda bulunmayı düşünüyoruz" dedi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Davutoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü toplantısını yaptı.

Salı, 01 Haziran 2010 19:05
İsrail, Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yönelik operasyonda ölümüne yol açtığı kişilerin isimlerini bildirmeye başladı. Şu ana kadar ölenlerin 4'ünün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu açıklandı. Dışişleri Bakanlığı ölenlerin ailelerine ulaşırken isimlerin şimdilik gizli tutulacağı açıklandı.
Salı, 15 Haziran 2010 00:35
Bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantıda İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırı ile ilgili gelişmelerin ele alındığını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, bazı dış gelişmeler hakkında kurul üyelerini bilgilendirdiğini anlatan Çiçek, toplantıda Gazze'ye yardım götüren konvoya yapılan saldırı, İran ve Kırgızistan'daki gelişmelerin ağırlıklı gündem konuları olduğunu belirtti.

Pages