30 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 19 Haziran 2010 13:37
Portekizli yazar José Saramago'nun ölümünün ardından üyesi olduğu Portekiz Komünist Partisi bir açıklama yayınladı.

Portekiz Komünist Partisi (PCP) Merkez Komite Sekretaryası, yazılı bir açıklamada bulunarak önceki gün yaşamını yitiren Saramago’nun partinin bir militanı olarak yaşama gözlerini yumduğunu ve ölümünün parti örgütü açısından bir kayıp olduğunu vurguladı.

Pazar, 13 Haziran 2010 12:15
Bir asırlık yaşamına modern bir başkentin inşasını, onlarca yapıyı, baldırı çıplaklar adına verilen soluksuz bir mücadeleyi sığdıran Oscar Niemeyer 103 yaşında.

Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer 103 yaşında. Bir asırlık yaşamına modern bir başkentin inşasını, kamu binalarından meydanlara, müzelerden toplu konutlara, katedrallere onlarca yapıyı, baldırı çıplaklar adına verilen soluksuz bir mücadeleyi sığdırdı. 1963’te Lenin Barış Ödülü’nü, 1988’de Pritzker Ödülü’nü aldı.

Cumartesi, 05 Haziran 2010 11:15
1978’de uğradığı faşist saldırı sonrasındaki yaşamını felçli olarak geçiren devrimci Ali Akyüz hayatını kaybetti. Akyüz tanıyanlarının gözünde bir direnç sembolüydü.

Ali Akyüz, 1953 yılında Antakya'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Antakya'da tamamladı. Daha sonra, günümüzde Marmara Üniversitesi’ne bağlı olan Sultanahmet'teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde (İİTİA) öğrenimini sürdürdü. Uzun süre Halkın Kurtuluşu grubu saflarında devrimci mücadele verdi.

Çarşamba, 23 Haziran 2010 22:33
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (Türk-İş) bağlı 15 sendikanın desteğiyle bu yıl 3.'sü düzenlenen "Dünya Genç İşçi Buluşması 2010" etkinliği, İzmir'in Seferihisar ilçesinde başladı.

Tek Gıda-İş Sendikası'nın Seferihisar'daki tesislerinde düzenlenen etkinlik, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç tarafından yapılan konuşmayla açıldı.

Amaç, konuşmasında, küreselleşen dünyada, emek sınıfının mücadelesinin de artık küreselleşmesi, bu bilinçle adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Pazartesi, 14 Haziran 2010 17:09
Doğumunun 82'nci yılında Arjantinli, Kübalı, Bolivyalı, Afrikalı devrimciyi, dünya halklarının yürekli evladı Ernesto Che Guevara'yı anıyoruz.

14 Haziran 1928'de Arjantin'de doğduğunda, kaderini dünyanın tüm halklarıyla birleştirecek rotayı herhalde kimse tahmin edemezdi. Onu ülkesinden öteye, önce Latin Amerika, sonra da tüm dünyaya bağlayacak olan bir arkadaşıyla üzerine atlayıp sınırları aştığı motorsikleti değil, yoluna baş koyduğu devrimci mücadele oldu.

Cuma, 25 Haziran 2010 17:21
Cumhurbaşkanı Gül, aralarında TESK, TOBB, DİSK'in de bulunduğu işadamları örgütü ve sendika temsilcileriyle İstanbul'da artan çatışmaları değerlendiriyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çatışmaların tırmanması üzerine İstanbul'da aralarında sendika ve patron örgütlerinin bulunduğu grupla bir araya geldi.

Toplantıda görüşlerini dile giteren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, bölgeye özgü, özel bir teşvik sistemi geliştirilmesi ve kamu yatırımlarının artırılması gerektiğini kaydetti.

Perşembe, 03 Haziran 2010 10:30
İsrail'in yardım gemilerine dönük saldırısı ODTÜ Toplulukları tarafından gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi.

Yurtlar bölgesinde bir araya gelen öğrenciler "Katil İsrail ile anlaşmalar feshedilsin!" pankartının arkasında ellerinde meşalelerle yürüyüşe geçtiler. Yurtlar gezilirken, "ODTÜ uyuma Filistin'e sahip çık!", "Katil İsrail, işbirlikçi AKP!", "Yaşasın halkların kardeşliği!", "Filsitin halkı yalnız değildir!" sloganları atıldı.

Pazartesi, 28 Haziran 2010 16:30
Gençlik Muhalefeti bir açıklama yaparak Konya’da 7 kişinin tutuklanmasını protesto etti.

Gençlik Muhalefeti, Konya’da aralarında Gençlik Muhalefeti üyelerinin de bulunduğu 7 kişinin “terör örgütü üyesi olmak”iddiasıyla tutuklanmasını protesto etti.

Çarşamba, 16 Haziran 2010 13:31
“Küba Beşlisi” davası, ABD hukuk tarihinin en büyük skandalı olmaya emin adımlarla ilerliyor. Şimdi de ABD hükümetinin, Beşli’nin yargılandığı Miami’de Beşli’ya karşı propaganda yapan gazetecilere para aktardığı ortaya çıktı.

Miami’deki terörist faaliyetleri izlemek üzere bu grupların arasına sızan ve Küba’ya karşı saldırılara dair bilgi toplayan beş Kübalı, 1998 yılında Küba devletinin bu terör faaliyetlerine karşı ABD hükümetinden işbirliği istemesi ve bu grupların faaliyetlerine dair elindeki bilgileri paylaşmasının ardından tutuklanmışlardı.

Cuma, 04 Haziran 2010 15:19
Torbalı'da Yurtsever Cepheli Liseliler Nâzım Hikmet anması gerçekleştirdiler. Torbalı Çamlık Kafe’de gerçekleştirilen etkinlikte Nâzım şiirleri ve şarkıları dinleyicilerle paylaşıldı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde Yurtsever Cepheli Liselilerin hazırlıklarını yürüttükleri Nâzım Hikmet etkinliği açık havada gerçekleştirildi. Etkinlikte, TKP İlçe Örgütü adına yapılan açış konuşması ile başladı. Açış konuşmasında “Nâzım’ı Nâzım yapan değerler bugün elimizde bayraktır.

Çarşamba, 23 Haziran 2010 21:59
Geçtiğimiz gün 85 yaşında yaşamını yitiren Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk için bugün Lütfi Kırdar'da ve Cumhuriyet Gazetesi'nde tören düzenlendi.

İlhan Selçuk için Lütfi Kırdar'da düzenlenen tören 12:00'de sevenlerinin saygı duruşu ile başladı. Törende çok sayıda konuşma yapılırken, Selçuk müzikler ve şiirler eşliğinde uğurlandı.

Pazar, 13 Haziran 2010 12:24

DİSK'e bağlı Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Bank-Sen), bir basın açıklaması yaparak, tüm emekçileri 15-16 Haziran’ın yıldönümünde hesap sormak için alanlara çıkmaya çağırdı. Bank-Sen, bugün TKP’nin çağrısıyla gerçekleştirilen “Hesap Sorma Zamanı” Mitingine ve 16 Haziran’da DİSK’in çağrısıyla gerçekleştirilen “İşçi Forum”una katılacağını açıkladı.

Cumartesi, 05 Haziran 2010 22:42

Sendika üyesi oldukları için işten atılan UPS işçileri, işe geri alınma mücadelelerine destek veren birçok ülkeden sendika temsilcileri ile siyasi partiler ve çeşitli örgütlerin de desteğiyle bir eylem gerçekleştirdiler.

Sendika üyesi oldukları için işten atılan UPS işçileri için bugün Mahmutbey Aktarma Merkezi yakınında bir eylem gerçekleştirildi.

Salı, 29 Haziran 2010 22:34
28 yıllık Dev-Yol davası, yeniden görüşüldü. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararının ardından davaya tekrar baktı, ancak önceki kararında direndi. 19 sanık müebbet, 2 sanık ise 16 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çeyrek asırı geçen Devrimci Yol ana davasında, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi önceki kararında direnerek 19 kişi için müebbet, "suç" tarihinde yaşı 18'den küçük olan 2 kişi için ise 16 yıl 8'er ay hapis cezası kararı verdi.

Yargıtay, "sanıkların savunma haklarının kısıtlandığı" gerekçesiyle, mahkemenin kararını bozmuştu. Ancak mahkeme önceki kararında ısrar etti.

Pazar, 20 Haziran 2010 20:09
Geçtiğimiz gün yaşamını yitiren José Saramago’ya yaşamı boyunca kin beslemiş olan Vatikan, komünist yazarın ölümü üzerine de nefretle bezenmiş bir açıklama yaptı.

87 yaşında hayata gözlerini yuman, Portekiz Komünist Partisi (PCP) militanı yazar José Saramago, özellikle “İsa’ya Göre İncil” kitabında hristiyanlıkta yüzyıllar sonunda biçimlenmiş dogmaları eleştirmesi nedeniyle yaşamı boyunca Vatikan’ın hedefinde olmuş, Katolik kilisesince aforoz edilmişti.

Pages