71 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Mayıs 2010 10:30

1969 yılında İstanbul’da Boğaz Köprüsü’nün yapılmasının gündeme gelmesi ile birlikte üniversiteden bir grup devrimci genç, İstanbul’a köprü yapılmasından önce yurdun başka yerlerinde acil başka ihtiyaçlar var diyerek Hakkari’de Zap suyu üzerine bir köprü yapmaya karar verirler ve Boğaz’a yapılması planlanan köprünün neredeyse aynısını yöre halkından pek çok kişinin canını alan Zap suyu üzer

Perşembe, 06 Mayıs 2010 21:48
1969 yılında devrimci gençlerin inşa ettikleri “Devrimci Gençlik Köprüsü”nün bulunduğu alanda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan anıldı.

38 yıl önce idam edilen üç genç devrimci önder Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Hakkari’de Zap Suyu üzerinde 1969 yılında devrimci gençlerin kurdukları “Devrimci Gençlik Köprüsü”nün olduğu yerde anıldılar.

Cuma, 14 Mayıs 2010 16:09
Hollanda'dan yayın yapan “Güzel günler göreceğiz çocuklar” internet portalının yaptığı bir habere göre 1980 sonrası Hollanda’da Devrimci Yol siyasi hareketi içerisinde yer almış kişilerin hayatları kitaplaştırılıyor.

İnternet portalının haberine göre 1980 darbesinden sonra yurtdışına çıkmak zorunda kalan ve o dönem Devrimci Yol siyasi hareketi içerisinde yer almış olanların hayat hikayeleri kitap haline getiriliyor.

Cuma, 07 Mayıs 2010 17:31
Denizler Nazilli'de de unutulmadılar. Yapılan bir eylemle üç devrimci anıldılar.

Aydın'ın Nazilli ilçesinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, yapılan bir eylemle anıldılar. TKP, Emek Gençliği, BDP, Halk Cephesi ve Eğitim-Sen'in katıldığı eylem, Nazilli Belediye Meydanı'nda yapıldı.

Cumartesi, 08 Mayıs 2010 16:34
ÖDP İstanbul İl Örgütü devrimci tutsak Güler Zere’nin yaşamını yitirmesi ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tarafından yapılan açıklamada, siyasi tutuklu, devrimci ve kanser hastası Güler Zere’nin ölümünü işte bu üç kimliğin hazırladığı belirtildi.

Pazar, 09 Mayıs 2010 13:53
Devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan İçin Gaziantep'te bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

TKP'li Öğrenciler ve dostları, idamlarının 38.yıldönümünde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan'ı Gaziantep'te yaptıkları etkinlikle andı. TKP Gaziantep İl Örgütü'nde yapılan etkinlik Üç Fidanın anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Perşembe, 06 Mayıs 2010 10:30
Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Bank-Sen), Yunanistan’da ülke genelinde greve giden emekçilerle dayanışmak üzere basın açıklaması düzenledi.

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizin ardından Yunan sendikalarının aldığı genel grev kararına Bank-Sen'den destek geldi. Bank-Sen, dün Yunanistan’da gerçekleştirilen genel greve katılan on binlerce emekçiye dayanışma mesajlarını göndermek üzere Galatasaray Meydanı’nda toplanarak bir basın açıklaması düzenledi.

Perşembe, 06 Mayıs 2010 13:05
Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 38. yılı dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi’nde de (KOÜ) anıldı.

KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’ndeki anmayı TKP’li öğrenciler, Öğrenci Kolektifi, Gençlik Muhalefeti ve Emek Gençliği ortaklaşa düzenledi. Rektör Yardımcısı Hasret Çomak’ın emriyle etkinliğin yapılacağı alan temizlik bahanesiyle kapatılırken, alanda elektrik kesildi. Öğrencilerin etkinliği merkez yemekhane önünde gerçekleştirildi.

Çarşamba, 05 Mayıs 2010 22:17
Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 38. yılı dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi’nde de (KOÜ) anıldı.

KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’ndeki anmayı TKP’li öğrenciler, Öğrenci Kolektifi, Gençlik Muhalefeti ve Emek Gençliği ortaklaşa düzenledi. Rektör Yardımcısı Hasret Çomak’ın emriyle etkinliğin yapılacağı alan temizlik bahanesiyle kapatıldı ve elektriği kesildi. Öğrencilerin etkinliği bu nedenle merkez yemekhane önünde gerçekleştirildi.

Çarşamba, 05 Mayıs 2010 19:20
Katledilişlerinin yıldönümünde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesine ilişkin bir açıklama yayınlayan EMEP, "26 Mayıs Genel Direnişi'ni Genel Grev ve Genel Boykot'larla örgütlemek üzere Partimiz ve Emek Gençliği Denizlerin devrimci militanlığıyla çalışacaktır" dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Levent Tüzel imzasıyla Denizlerin katledilişinin yıldönümünde bir açıklama yayınladı.

Pazartesi, 17 Mayıs 2010 03:31
60’lı yılların sonunda Arjantin’de özgürlüklerin büyük oranda ortadan kalktığı baskıcı bir siyasal ortamda Fernando Solanas, Octavio Getino ve daha birçok sinemacının içinde yer aldığı Grupo Cine Liberacion’un (Sinema Özgürlük Grubu) imzasını taşıyan "La Hora de los Hornos" (Fırınların Saati) filminin temsil ettiği devrimci sinemacılık anlayışının ve filmin heyecan verici yapım ve gösterim sürecinin öyküsünü sunuyoruz.

Fernando Solanas’ı bu sayfalara ilgi gösterenlerin bir bölümü Tangolar, Güney, Yolculuk, Yağma Anıları, Hiç Kimselerin Onuru gibi filmlerinden tanıyacaktır. Octavio Getino’nun adını çok azımız duymuştur. Sözünü edeceğimiz filme ve yazıya emek veren onlarca militan sinemacıyı ise adlarıyla dahi bilmiyoruz. Ama bir yerden sonra bunun bir önemi yok.

Cuma, 07 Mayıs 2010 10:30
Yurdakul Er

Solun yenilgileri, öyle bir çırpıda unutulacak tarihsel olaylar değildir. Tortusunu, hatta kirini, modern zamanların sınıf hareketi üzerine ister istemez yığar. Bundan kaçınılamıyor. Dolayısıyla, yenilgi sonrası kuşaklar, devrimci mücadelelerinde bir de geçmişin bu ağır dezavantajıyla “güreşmek” zorunda kalıyorlar.

Pazar, 09 Mayıs 2010 23:58
Türkiye Komünist Partisi Mersin İl Örgütü Denizleri andı. 8 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen etkinliğe TKP’li Öğrenciler ve Yurtsever Cepheli Liseliler yoğun bir katılım gösterdi.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Can Yücel’in Mare Nostrum adlı şiiri okundu, daha sonra Denizler için hazırlanan belgesel film gösterildi.

Salı, 04 Mayıs 2010 18:04
soL olarak Deniz'leri, Nihat Behram'ın soL arşivine hediye ettiği ve ilk defa yayınlanacak olan, Deniz'in Filistin kamplarından kalma bir fotoğrafıyla anıyoruz.

6 Mayıs 1972'de üç yiğit devrimci, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, daracağında can verdiler. İdam edilişlerinin 38'inci yılında Denizler'i ilk defa yayınlanacak bir fotoğrafla anıyoruz. Nihat Behram'ın soL arşivine hediye ettiği fotoğrafta Deniz Gezmiş, 1969 yılında Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi kampında Filistinli, Ürdünlü ve Lübnanlı kamp arkadaşlarıyla görülüyor.

Cuma, 07 Mayıs 2010 10:32
İdamlarının 38. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Bolu’da anıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler yaptıkları bir yürüyüşle 38 yıl önce idam edilen üç fidanı andı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, 38 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için yürüyüş düzenledi.

Pages