22 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 07 Mayıs 2010 10:30
Yurdakul Er

Solun yenilgileri, öyle bir çırpıda unutulacak tarihsel olaylar değildir. Tortusunu, hatta kirini, modern zamanların sınıf hareketi üzerine ister istemez yığar. Bundan kaçınılamıyor. Dolayısıyla, yenilgi sonrası kuşaklar, devrimci mücadelelerinde bir de geçmişin bu ağır dezavantajıyla “güreşmek” zorunda kalıyorlar.

Çarşamba, 19 Mayıs 2010 10:30
Nihat Behram

Aslında ‘ahlaksızlık’ tanımı da, başladığım şu yazıda sözünü edeceğim kişilerin kişilik yapılarını açıklamakta yetersizdir. Bir adım ötesi küfüre kaçar ki, o da yakışık değil. Tek çare: bunları en etkili mücadelenin hedefi almaktır. Acımasızlıkmış! Bu tavrı acımasız bulan kusura bakmasın, benim acıma duygum tomurcuğa koşulludur, onu saran haşarata değil!

Perşembe, 06 Mayıs 2010 11:54
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Facundo Bacardí, Katalonya doğumlu bir şarap tüccarıydı. 1830’da Küba’ya göç etti. Şeker kamışının bolca üretildiği bu sömürge adasının başlıca içkisi romdu, ancak çok ucuza mal edilen bu içki, o dönemde avam bir içkiydi.

Cuma, 28 Mayıs 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Neredeyse bütün televizyon kanallarında ve gazetelerde bir yas var 27 Mayıs 1960 "ihtilali"nin yıldönümü adeta bir "milli matem" havasında anılıyor. Televizyonlarda programlar yapılıyor, siyah-beyaz görüntülerden hazırlanan klipler dönüyor sürekli ekranlarda, yazı dizileri hazırlanıyor gazete gazete.

Cuma, 14 Mayıs 2010 10:30
Yurdakul Er

Komşularımızın sayısı çok. Dertleri de çok. Oralarda pişenlerden bizim payımıza da epey bir şey düşeceği, malumumuz. Eh, komşuda pişer, bize de düşer. Ama bu düşenler veya düşecek olanlar, hiç öyle iç açıcı şeyler değil.

Cuma, 14 Mayıs 2010 10:50
Merdan Yanardağ

Bazen tarihe not düşmek gerekiyor, unutulmasın, hesap kapanmasın, günün birinde görülsün ve adalet yerini bulsun diye...

Cuma, 21 Mayıs 2010 10:30
Yurdakul Er

Böyle bu iş. Birilerinin, bazen farkını hatırlatmak için söylemesi gerekiyor. Eh, o birileri de galiba biz oluyoruz: Kapitalizmin kitle ve birey ruhu bir mutlak egemenlik tanımı değildir elbette, ama özellikle yeni ortaçağımızda, toplumu taşıyan her kurumsallıkta, bu zihniyet resmen önü çekmektedir.

Çarşamba, 12 Mayıs 2010 11:49
Aydemir Güler

Deniz Baykal'ın ülkemiz siyasetindeki rolü bellidir. Deniz bey solun likidatörüdür. Kuşkusuz tek başına değildir bu misyonunda hatta Türkiye sosyal-demokrasisi dünyanın başka ve tanımlayıcı örneklerinde olduğu gibi solun bir varyantı olarak değil, solun tasfiyesi amaçlı oluşturulmuş, büyük ölçüde manipülatif bir harekettir.

Salı, 04 Mayıs 2010 12:45
Orhan Aydın

32 yıl sonra, alınlarında Mayıs güneşi, Taksim Meydanı'nı dolduranlar, yeni bir tarih yazılacağının, ilk işaretlerini verdiler.

Başbakan’ın “yasağı biz kaldırdık” söylemi, Taksim için verilen mücadeleyi ve genel biçimiyle işçi hareketleri ve hak arama eylemleri için yapılanları unutturma girişimidir.

Yaşadıklarımız daha dün gibi.

Pazartesi, 31 Mayıs 2010 14:06
İlker Belek

Türkiye'de kendisini solda gören, solcu sayan (bu durumda CHP tabanını da kapsayan) çok geniş toplamın siyaset psikolojisi bağlamındaki en önemli sorunlarından birisi, kendisini, çok uzun süredir itilmiş, katılmış olarak hissetmesidir.

Cuma, 07 Mayıs 2010 10:23
Kaan Arslanoğlu

Taksim’de bu 1 Mayıs’ta komünizm hayaleti dolaştı. TKP saflarında otuz bini aşkın insan yürüdü. 1978’den beri, Kürt hareketi ve sosyal demokratlar dışında hiçbir sol parti bu kadar kitle toplayamamıştı. TKP’nin kendisi dahil kimsenin üstünde durmadığı rekor görmezden gelindi.

Salı, 25 Mayıs 2010 13:29
Kemal Okuyan

1970'lerdeki Ecevit dalgası ile bugünkü Kılıçdaroğlu heyecanı arasındaki söylemsel fark, dünya ve Türkiye ölçeğindeki karşı-devrimlerle, neo-liberal saldırılarla açıklanabilir. İçeriden bakacak olursak fark, 12 Eylül'dür, Özal'dır, AKP'dir.

Cumartesi, 08 Mayıs 2010 10:30
Ahmet Alpay Dikmen

1 Mayıs Ankara’da beklediğimin çok çok üzerinde canlı geçti. Herkesin akın akın Taksim’e gideceğini ve Ankara’da bir avuç insanın 1 Mayıs kutlamasına geleceğini düşünerek gittim Sıhhiye Meydanı’na. Oysa katılım önceki yılları aratmayacak oranla yüksekti. Türkiye’nin her yerinden insanlar akın akın Taksim’e giderken Ankara’da katılımın bu oranda yüksek olması Ankara için çok önemli bir adımdır.

Cuma, 07 Mayıs 2010 10:30
Merdan Yanardağ

AKP'nin anayasa değişiklik paketinin Meclis'te görüşülmesi sırasında, bu ülkenin siyasal tarihinden hiç silinmeyecek görüntülere tanık olduk. Örneğin sosyalistleri temsil etme iddiasıyla TBMM'ye giren Ufuk Uras, AKP'lilerin alkışları arasında "evet" oyu kullandı. Şaşırmadık...

Cuma, 28 Mayıs 2010 10:30
Yurdakul Er

Friedrich Engels, Alman tarihindeki mülkiyet biçimlerini ve büyük toprak sahipliğinin oluşumunu incelerken, "tarihin alışılmış ironisiyle" diyordu. Acı bir şeydi ve söylemek istediği galiba şuydu: Tarihsel müdahalelerin aktörleri, eylemleriyle, başlangıçtaki hesaplarının veya niyetlerinin tam tersi sonuçları tetikleyebiliyordu.

Pages