58 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 17 Nisan 2010 17:45
Yurtsever Cephe İşçi Birliği (YCİB), bir basın açıklaması yayınlayarak, sendikalı, sendikasız, işçi, memur, işsiz tüm emekçileri aileleriyle birlikte İstanbul'da Taksim'de kutlanacak 1 Mayıs mitingine katılmaya çağırdı.

1 Mayıs ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayan YCİB, "Cumhuriyet tarihinin gördüğü en halk düşmanı, en işbirlikçi hükümeti"nin iktidarda olduğunu vurgulayarak, 1 Mayıs 2010'un bu iktidarla hesaplaşmak için bir milat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Perşembe, 22 Nisan 2010 18:17
TKP Siyasi Bürosu tarafından büyük devrimci Lenin'in doğumunun 140. yılı dolayısıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, "Büyük işçi önderi, devrimci düşünce ve eylem insanı, Lenin'i 140. doğum yıldönümünde anıyoruz" denildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Siyasi Bürosu tarafından Vladimir İlyiç Lenin'in 140. doğumgününde bir açıklama yayınladı. "İnsanlık seni hiçbir zaman unutmayacak" başlığıyla yayınlanan açıklamada, Lenin'in "ezilenlerin dünyanın dört bir yanında sürdürmekte olduğu eşitlik ve özgürlük kavgasını aydınlatmaya" devam ettiği belirtildi.

Perşembe, 22 Nisan 2010 14:00
Büyük devrimci önder Vladimir Ulyanov, bundan 140 sene önce bugün dünyaya gelmişti.

Lenin'i andığımız foto-haberimiz için lütfen ilk resme tıklayınız.

(soL)

Lenin hakkında geçtiğimiz yüzyıl yazarlarının kaleme aldıklarından yaptığımız seçki için: Lenin hakkında ne yazdılar?

Salı, 13 Nisan 2010 10:30
Gençlik Muhalefeti temsilcisi Altuğ Akbaş, önceki devrimci kuşakların mücadelesiyle kendi mücadeleleri arasındaki sürekliliğin ve deneyim paylaşımının altını çizerken, "Bugünün gençliği de kendi önderlerini yaratmayı bilecektir" diyor.

"Gençlik örgütleri konuşuyor" röportajlarımızda bugün Gençlik Muhalefeti'nden Altuğ Akbaş'la birlikteyiz. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan Akbaş, TEKEL direnişinin gençliğe etkisinden, Gençlik Muhalefeti'nin kimi nasıl örgütlediğine kadar çeşitli sorularımızı yanıtladı.

Pazar, 04 Nisan 2010 13:22
31 Mart'ta BDSP'lilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan 5'i tutuklandı.

31 Mart'ta Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) üyelerine 4 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan beşi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklananların isimlerinin Onur İnce, Hızlan Erpak, Özgür Karagöl, Can Kızıltan ve Emre Azapçı olduğu öğrenildi.

(soL - Haber Merkezi)

Cuma, 30 Nisan 2010 11:21
TKP’li Öğrenciler, idam edilişlerinin 38.yılında gençlik önderleri Deniz Gezmiş,Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan için 6 Mayıs günü İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nden Dolmabahçe Meydanı’na uzanan gençlik yürüyüşü ve bir miting yapacağını duyurdu.

1968 döneminin yükselen devrimci gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de dönemin sıkıyönetim mahkemelerince idam edilmişti. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin 38. Yılında TKP’li Öğrenciler birçok ilde çeşitli anmalar ve etkinlikler gerçekleştirecek.

Salı, 20 Nisan 2010 15:44
Venezuela lideri Hugo Chavez, gelecek genel seçimlerde ittifak yapabilecekleri sadece Venezuela Komünist Partisi’nin kaldığını söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı ve Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri Hugo Chavez, bir sonraki genel seçimler için partilerinin yalnızca Venezuela Komünist Partisi’yle (PCV) ittifak yapabileceğini söyledi.

Herkes İçin Vatan (PPT) partisinin artık devrimci projenin dışına düştüğünü savunan Chavez, “Bize müttefik olarak sadece PCV kalıyor. PPT kaybetti” dedi.

Pazartesi, 12 Nisan 2010 10:50
Emek Gençliği'nden Gizem Örnek, TEKEL direnişiyle birlikte bir şeylerin mücadeleyle kazanılabileceğini gören gençliğin üzerindeki perdeyi yırtacağını ve yeni gelecek kuşağın halkla, işçi sınıfıyla güçlü bağları olacağını söylüyor.

soL olarak devrimci mücadelenin en önemli ayaklarından birisini oluşturan gençlik mücadelesini, bizzat gençlik örgütlerine sorduk. Üç gün boyunca Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti ve TKP'li Öğrenciler'den temsilcilerle gençliğin durumunu, mücadelesini konuşacağız.

Çarşamba, 14 Nisan 2010 12:07
Venezuela Komünist Partisi, Chavez'in Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi ile yaklaşmakta olan seçimlerde işbirliği yapılmasına dönük görüşmelerin son derece yapıcı bir biçimde sürdüğünü açıkladı.

26 Eylül'de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde, Chavez yönetimini destekleyen güçlerin işbirliği arayışları yoğunlaştı. Geçtiğimiz yıllarda Chavez ile bazı sorunlar yaşayan Venezuela Komünist Partisi, bu kez Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ile sürdürülen görüşmelerin "mükemmel" ve "en üst düzeyde" gerçekleştiğini açıkladı.

Çarşamba, 21 Nisan 2010 10:30
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

Bursa'da yapılacak 1 Mayıs kutlamaları için, iki gün önce gelen bir iletide bulunan radyo spotlarında, 1 Mayıs marşı eşliğinde, “Haydi Bursa!” diye başlayan konuşmanın sonunda, “Saat 12:00'de Gökdere'de toplanıyor, Fomara Meydanı'na yürüyoruz” deniyor.

Pazar, 11 Nisan 2010 15:05
Gençlik örgütlerinin temsilcileriyle gençlik hareketinin dününe ve bugününe, önünde duran sorunlara ve bunların nasıl aşılacağına dair konuştuk.

soL Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti ve TKP'li Öğrenciler temsilcileriyle gençliğin durumunu ve gençlik mücadelesini konuştu.

Cuma, 30 Nisan 2010 10:29
Yurdakul Er

Türkiye oligarşisinin önüne attığı kemiklerle epey semiren bir “medyatör”, isteyen gazeteci de diyebilir, geçmiş zaman, TCK’daki şu meşhur 141 ve 142’nci maddeler, 1991’de galiba, 163 ile birlikte kaldırıldığında, muhtemelen eski solcu arkadaşlarına hitaben, “Kalktı işte komünizm yasağı, kurun partinizi, daha ne istiyorsunuz?” mealinde yazılar yazmış, Özal’la gelen özgürlüğü övmüştü.

Cuma, 09 Nisan 2010 10:22
4 Nisan günü Bolivya halkı, 2006 yılından beri altıncı kez sandık başına gitti. Yani Morales yönetimi altıncı kez halk nezdinde sınanıyor. Kesin sonuçların yayınlanması için henüz erken olmakla birlikte Morales ve Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) yöneticileri sonuçtan memnun olduklarını açıkladılar.

Bolivya Ulusal Seçim Kurulu’nun sözcüsü Roxana Ibarnegaray’in Prensa Latina’ya verdiği bilgiye göre yaklaşık beş milyon Bolivya vatandaşı ilk kez bu seçimlerde genel, doğrudan, özgür ve gizli oyla ve ayrı listeler ile kendi belediye başkanlarını ve meclis üyelerini belirlemek için oy kullanma hakkına sahip oldu.

Cuma, 09 Nisan 2010 10:30
Yurdakul Er

Toplumun önüne bir deli gömleği daha koydular, şimdi onaylamasını istiyorlar. Anayasaymış! Peki, bakarız. Ama derdimiz başkadır biz meramımızı baştan söyleyelim, sonunda da yineleriz: Sol bir cumhuriyet kongresi daha fazla zaman isteyebilir, anlarız, ama bu şike anayasa çekişmeleri ortamında, solumuz kendi anayasa anlayışını toplumun önüne bir konferansla hiç değilse tasarı olarak getirebilir.

Çarşamba, 28 Nisan 2010 23:04
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hazırlıklarını, 1 Mayıs Komitesi örgütlenmesiyle sürdürüyor.

Umuttepe Yerleşkesi’nde oluşturulan 1 Mayıs Komitesi, bir haftadır kutlamalara çağrıyı içeren bildiri dağıtıyor. Komite üyeleri, bugün de, İstanbul Taksim’deki kutlamalarda kullanılacak pankartı hazırladı.

Pages