64 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 14 Mart 2010 17:07

12 Eylül faşist darbesinin ardından gelen dönemde, Türk solu o yıllara kadar görülmedik derecede kan kaybetti.

Çarşamba, 31 Mart 2010 21:41
Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu çalışanlarına dönük sabah saatlerinden itibaren dört ilde gerçekleştirilen oeprasyonlarda en az 20 kişi gözaltına alındı.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) üye ve çalışanlarına dönük olarak emniyet güçleri tarafından Ankara, İzmir, Bursa ve Samsun’da operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında Mamak İşçi Kültür Evi, Sincan İşçi Derneği ve bazı evlere baskın düzenlendiği, en az 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Çarşamba, 03 Mart 2010 19:08
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün işsizlik rakamlarının artmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün işsizlik oranı ile ilgili yaptığı açıklamada işsizlik oranının 3 puan arttığını ve işsizsayısının 860 bin kişi arttığını hatırlattı. Görgün yaptığı açıklamada "Asıl dikkat çekici olanın ise işgücüne katılım oranındaki düşüklük" olduğuna vurgu yaptı.

Perşembe, 18 Mart 2010 17:37
ABD, Latin Amerika’daki askeri varlığını 19. yüzyıldan beri sürdürüyor. Kıtanın her yerinde askeri üsler bulundurmak “arka bahçe” politikasının bir sonucu. Üslerin yaygınlığı ve etkinliği kıtadaki iktidarların egemenlik anlayışının bir yansıması olarak zaman içinde değişiyor. Devrimci iktidarlar üsleri ülkelerinden kovarken işbirlikçiler ABD’ye yeni kapılar açıyor.

12 Ocak 2010'da şiddetli bir depremle sarsılan Latin Amerika'nın en fakir ülkesi Haiti, halkının yüzyüze kaldığı dramla muhatap. Ancak henüz netleşmeyen ve on binlerle ifade edilen ölü sayısından ziyade ülkeye yapılan “uluslararası yardım” çalışmalarının giderek belirginleşen yönelimi hem Haiti halkının hem de ALBA üyesi ülkelerin kafasında soru işaretleri yaratıyor.

Pazar, 28 Mart 2010 23:10
Obama göreve gelişiyle dünyanın her yerinde olduğu gibi Latin Amerika’da da yarattığı olumlu beklentiyi çabuk tüketti. Kolombiya ve Panama’daki üsler, 4. Filonun yeniden bölgede dolaşmaya başlaması ve Honduras’ta yaşananlar sonrasında, hele Eva Golinger’in önemli yazılarının yayınlanmasından sonra kıtanın üzerinde savaş bulutları dolaştığını söylemek için bir yetenek gerekmiyor. Ama bu bulutların bir fırtınaya varıp varmayacağını öngörmek için birçok faktörün birlikte göz önüne alınması gerekli.

Bu faktörleri üç eksen etrafında toplayabiliriz: İlk eksen kıta ülkelerinin iç dengeleri, yani bu ülkelerdeki sınıf mücadeleleridir. Bu, özellikle devrimci iktidarların devrimi ileriye götürme konusundaki başarılarını da kapsadığı ölçüde önemlidir. Kıta ülkelerinin kendi aralarındaki entegrasyon, işbirliği çabaları ya da çatışmalar ise ikinci eksen olarak tanımlanabilir.

Pazartesi, 29 Mart 2010 12:50
soL Haber Portalı'nın, hazırlıkları bir süredir devam etmekte olan eki “Bizim Amerika” açıldı.

soL Haber Portalı'nın soL postaL'dan sonra bir diğer eki, Bizim Amerika da yayın hayatına bugün başladı. Bizim Amerika'nın yayınlanmasının arkasında yatan temel düşünceyi sayfanın tanıtım yazısı şöyle özetliyor:

“Bizim Amerika, Latin Amerika’da yaşanan devrimci gelişmeleri izlemek ve anlamak uğraşının bir ürünü olarak yayın hayatına başlıyor.

Pazartesi, 29 Mart 2010 01:53

Bizim Amerika, Latin Amerika’da yaşanan devrimci gelişmeleri izlemek ve anlamak uğraşının bir ürünü olarak yayın hayatına başlıyor.

soL portal ve José Martí Küba Dostluk Derneği’nin işbirliği ile...

Çarşamba, 31 Mart 2010 00:34
Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi İsmail Hakkı Çıtak, ölümünün 2. yılında mezarı başında yoldaşları tarafından anıldı.

TKP Burhaniye İlçe örgütü tarafından bugün Edremit Mezarlığı'nda gerçekleştirilen anma töreninde Enternasyonel Marşı okundu.

İsmail Hakkı Çıtak, karaciğer kanseri nedeniyle 1 Nisan 2008 tarihinde 65 yaşında hayatını kaybetmişti.

Pazar, 28 Mart 2010 23:01
2010 yılı, tüm dünya için olduğu gibi Latin Amerika için de bir sorular yılı olacağı belli olarak başladı. Sorular…

Çünkü 2010 dünya kapitalizminin yaşadığı en büyük krizlerden birisinin kimine göre hemen ardından, kimine göre henüz içinden, belki de yeni bir kriz dalgasının hemen başından başlıyor. Tüm dünya için bu böyle.

Çarşamba, 24 Mart 2010 17:18
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, blog açarak "internet eylemcisi" olacağını duyurdu.

Her hafta Venezuela vatandaşları ile canlı yayında konuştuğu ve güncel konulara değindiği "Alo Başkan" programında konuşan Chavez, "dünyayla iletişim kurmak ve internette siper kazmak için blog açmak" istediğini açıkladı.

Pazar, 07 Mart 2010 09:39
Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında dün İstanbul’da bir miting düzenlenirken, bugün de bir miting gerçekleşecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 100. Yılında İstanbul’da dün bir miting gerçekleşirken bugün de bir başka miting yapılacak.

Perşembe, 04 Mart 2010 10:00
100. yılına girecek olan ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlenecek olan etkinliklerde, TEKEL direnişinin emekçi kadınları konuşacak, mücadelelerini anlatacak.

Siyasi partiler ve çeşitli örgütlerin 8 Mart ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, bu yılın TEKEL işçilerine ithaf edildiği duyurulurken, düzenlenecek olan etkinliklerde de TEKEL emekçisi kadınlar konuşmacı olarak katılacak.

Salı, 02 Mart 2010 11:20
Yurtsever Cepheli Hukukçular Şubat Ayı Hukuk Raporu yayınlandı.

Yurtsever Cepheli Hukukçular’ın her ay düzenli olarak yayınladığı Hukuk Raporu’nda son dönemde yargı ve hukuk cephesinde yaşananlara değinildi.

Cuma, 12 Mart 2010 16:09
12 Mart 1971'de ordu, Demirel hükümetine muhtıra vermişti. Ancak darbenin hedefinde "sivil hükümet" değil, sol ve işçi sınıfı duruyordu.

Bugün 12 Mart darbesinin 39'uncu yıldönümü. "Sivil hükümete karşı askeri vesayet" tartışmalarının odağında darbe konusunun ele alındığı bugünlerde 12 Mart da farklı yorumlanıyor olsa da, ordunun o dönemdeki müdahalesinin amacı çok açıktı: ülkede giderek güçlenmekte olan solun ve işçi sınıfının önünü kesmek.

Cuma, 26 Mart 2010 10:52
ÜKD’nin Bilgi Üniversitesi’ndeki sendikalaşma sürecini desteklediği açıklamasında, özel üniversitelerin sendikaya açılması kadar, akademik ve idari personelin birlikte örgütlenmesinin önemine de dikkat çekildi.

Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki sendikalaşma sürecini destekleyen bir basın açıklaması yaptı.

ÜKD, "Bilgi Üniversitesi’ndeki gelişmelerin özel üniversitelerin sendikal örgütlenmeye açılması yanında, akademik ve idari personelin aynı çatı altında örgütlenmesinin de ilk örneğini oluşturduğunu" kaydetti.

Pages