9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Cuma, 29 Ocak 2010 09:30

“Takiye” isimli filmde türbanlı bir kadını canlandıran Fahriye Evcen’i Bugün gazetesi bulmuş ve Evcen’le “hemşire kafandaki çok yakışmış, bundan sonra hep taksan ya” röportajı yapmış. Röportajda “türbanlı kızların yaşadığı sorunların içini burktuğunu” söyleyen Evcen “prototipi yıkmak istediğini” de eklemiş.

Çarşamba, 13 Ocak 2010 10:20
Pakistan Komünist Partisi'nin de aralarında bulunduğu sol partiler, güçlerini ortak eylemlerde birleştirecek.

Pakistan Komünist Partisi (PKP), ülkedeki sol partiler arasındaki görüşmelerin birleşme değil, ortak cephe kurmaya dönük olduğunu açıkladı.

Cuma, 08 Ocak 2010 09:12
Merdan Yanardağ

Türkiye'yi islamo-faşist bir rejim doğrultusunda dönüştürmeye çalışan AKP iktidarına güç ve nüfuslarıyla ters orantılı şekilde büyük bir destek veren liberaller, hükümetin kimi politika ve uygulamaları karşısında zor günler yaşıyor.

Pazartesi, 11 Ocak 2010 09:28
Alper Birdal

Yılbaşından önceki hafta Kanaltürk’te Balçiçek Pamir Karşıt Görüş programına İsmet Özel’i konuk etmiş. Programı izlemedim, ama aşağıda aktaracağım sözleri sarf ettiği kısmı internette bir video paylaşım sitesinde izleme olanağı buldum. Özel, din, kimlik ve benzeri başlıklarda konuşuyor ve tahmin edileceği gibi ağzından “bal” damlıyor...

Cuma, 22 Ocak 2010 09:30
Merdan Yanardağ

Hrant Dink cinayetinin üzerinden üç yıl geçti. Yine televizyon ekranlarından, gazete sütunlarından bu cinayete dair klişe değerlendirmeler, keskin yorumlar ve "derin" analizler yapıldı. Dink'in öldürülmesinden sonra oluşan, daha doğrusu oluşturulan hava değişmemişti.

Cuma, 01 Ocak 2010 09:32
Merdan Yanardağ

Türkiye'nin siyasal ve entelektüel ortamında giderek netleşen tuhaf bir durum yaşanıyor uzunca denilebilecek bir süredir Kürt siyasal hareketini oluşturan bileşenlerin önemli bir kesimi, sağlı-sollu liberaller ve kendilerini hala solda sayan kimi aydın çevreler bu toprakların kadim sorunlarından birinin, Kürt sorununun, Soğuk Savaş artığı sağcılar, islamcılar ve muhafazakar çevrelerle birlikte

Cuma, 29 Ocak 2010 14:20
Kemal Okuyan

“Türkiye nereye gidiyor”, bugün daha çok “siyaset”in konusudur. Sosyolojik değerlendirmelerin işaret ettiklerine fazla güvenmek olmaz, en sıkıntılısı, nicel büyüklüklerle nitel yargıların iç içe geçtiği saha araştırmalarından sonuç çıkarmaya kalkmaktır.

Çarşamba, 20 Ocak 2010 09:30
Ahmet Alpay Dikmen

6 Mayıs 2009 tarihli yazımda şöyle bir senaryo kurmuştum: Ergenekon süreci AKP ve MHP ittifakının ürünüdür MHP, Devlet Bahçeli’den sonra hızla liberal ve Amerikancı bir çizgiye kaydı. Önümüzdeki seçimlerden bir AKP-MHP koalisyonu beklenebilir. Bu nedenle de Ergenekon süreci MHP’nin önündeki taşları temizleme operasyonudur.

Cuma, 15 Ocak 2010 09:30
Merdan Yanardağ

Son yılların liberal efsanesi çöküyor galiba. Hani şu AKP iktidarının askeri vesayete son verdiği, hatta "muhafazakar bir devrimin" gerçekleşmekte olduğu (ne demekse) ve dolayısıyla Türkiye'nin demokratikleştiği yolundaki yaygın efsane...