50 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 11 Ocak 2010 17:47
Bugün, Küba Devrimi'nin en önemli isimlerinden, 26 Temmuz hareketine en başlardan itibaren katılmış olan Celia Sanchez'in ölümünün 30'uncu yıldönümü.

Bugün Küba Devrimi’nin büyük kadınlarından belki de en önemlisinin, Celia Sanchez’in 30. ölüm yıldönümü. Sanchez 1980 yılında kanser hastalığına yenik düşerek hayata veda etmişti. O günden bu yana Küba halkının hafızasındaki ayrıcalıklı yerini hiç yitirmedi.

Cuma, 29 Ocak 2010 14:20
Kemal Okuyan

“Türkiye nereye gidiyor”, bugün daha çok “siyaset”in konusudur. Sosyolojik değerlendirmelerin işaret ettiklerine fazla güvenmek olmaz, en sıkıntılısı, nicel büyüklüklerle nitel yargıların iç içe geçtiği saha araştırmalarından sonuç çıkarmaya kalkmaktır.

Cumartesi, 16 Ocak 2010 14:32
Ukrayna, yarın 2004'teki Turuncu Devrimi’nden sonra ilk kez devlet başkanlığı seçimi için sandık başına gidecek. Seçim yarışında renkli devrimci Timoşenko ile Moskova yanlısı muhalif lider Yanukoviç güçlü aday.

Küresel ekonomik krizin en çok vurduğu, işsizliğin en yüksek olduğu ülkelerden Ukrayna’da yarın devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. 18 adayın katıldığı seçimlerde 2004 yılındaki Batı yanlısı Turuncu Devrim’le iktidara gelen mevcut devlet başkanı Viktor Yuşçenko’nın tekrar seçilme ihtimali düşük.

Cuma, 29 Ocak 2010 09:30
‘Hasta tutsaklara özgürlük’ talebiyle yapılan eylemler devam ediyor.

Bu akşam 19.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda yapılacak eylemde, sağlık durumları giderek kötüleşen tutsakların serbest kalması talebiyle, Adli Tıp Kurumu’nun tutumu protesto edilecek.

Pazartesi, 25 Ocak 2010 16:36
1979’da ülkücüler tarafından katledilen öğretmen Talat Temel köyündeki mezarı başında anıldı.

Kars Devrimci 78’liler Derneği öldürülüşünün 32. yılında öğretmen Talat Temel’i mezarı başında andı.

Kars Devrimci 78’liler Derneği Çağlayan Köyü’ne giderek 32 yıl önce katledilen Talat Temel’i andı. Mezara kırmızı gül bırakan dernek üyeleri daha sonra Temel’i anlatan bir konuşma yaptılar.

Cuma, 22 Ocak 2010 10:13
Adana Balcalı Hastanesi’nde çalışan taşeron işçiler açtıkları davayı kazanarak taşeron firmayı hastaneden kovdular. İşçiler şimdi kararın tüm ülkede uygulanmasını bekliyor.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde çalışan taşeron işçiler dört yıldır verdikleri mücadele sonucunda, hastanedeki taşeron firmanın muvazaalı olduğuna dair açtıkları davayı kazandılar. Konuyla ilgili Devrimci Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da katıldığı bir basın açıklaması yapıldı.

Perşembe, 28 Ocak 2010 19:26
Ankara’da Kübalı bağımsızlık önderi Jose Marti’nin 157. doğum günü Küba Büyükelçiliğinin düzenlediği bir etkinlikle Jose Marti parkında kutlandı.

Kübalı bağımsızlık önderi Jose Marti’nin 157. doğum günü Ankara'da kutlandı. Etkinlikte Küba büyükelçisi Jorge Quesada Concepcion bir konuşma yaptı.

Cuma, 29 Ocak 2010 22:48
Sağlık emekçilerinin sağlığın piyasalaştırılmasına ve piyasaya ucuz emek gücü arzına yol açtığı gerekçesiyle karşı çıktığı Tam Gün Yasası Abdullah Gül tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “Tam Gün Yasa Tasarısı” olarak adlandırılan “Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı onayladı.

Çarşamba, 20 Ocak 2010 09:30
Aydemir Güler

Son birkaç yıldır işçi sınıfının konumu ve mücadelesi hakkında verili sol düşünsel ve politik çerçeveyi geliştirmek üzere çaba göstermenin herhangi bir cazibesi olmamıştır. Bunu itiraf etmeliyiz ve kendimizi anlamalıyız.

Pazartesi, 18 Ocak 2010 14:00
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen bir açıklama yaparak Antalyalıları 19 Ocak 2010 Salı günü Hrant Dink anısına yapılacak etkinliklere katılmaya çağırdı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, Hrant Dink'in anısına düzenlenecek etkinlikler için Antalyalılara çağrı yaptı.

Salı, 05 Ocak 2010 09:30
Orhan Aydın

Dönüp bakın akan zamana, yaşamlarının en güzel yıllarını demir parmaklıklar ardında geçirmek zorunda bırakılan nice yaratıcımızla karşılaşırsınız.

Bu insanlığın içerden dışarıya seslenen çığlıkları, içimizde kök saldı, yeşerdi büyüdü.

Kimileri şiir oldu başucumuzda, kimileri şarkı, kimileri resim, kimileri öykü, roman, film, oyun.

Perşembe, 07 Ocak 2010 15:40
Kemal Okuyan

“Devrim” diyen de var, “karşı devrim” diyen de. Ülkede olağanüstü gelişmeler yaşandığında herkes birleşiyor. Çok değil bir yıl önce “abartmayın” diyenlere rastlardık, neyse ki fazla inat etmediler ve onlar da teşhis koyma derdine düştüler. Biz ise “felaketin eşiği” dedik, “Amerikancı büyük dönüşüm” dedik, “Yeni Osmanlı” dedik.

Salı, 19 Ocak 2010 09:30
Fatih Yaşlı

Ne kadar çok elimiz varmış meğer/ İlkin, senin elinle tutuşan benimki/ Sonra çocuklarınki/ Gençlerinki/ Tekel işçilerininki/ Sonra, ellerin elleri.../ Ne kadar çok elimiz oldu, baksana/ Tutuşa tutuşa/ Bir orman yangını gibi
Can Yücel

Cuma, 29 Ocak 2010 09:30
Yurdakul Er

Türkiye işçi sınıfı derin bir dönüşümün eşiğinde olduğu yolunda sinyaller gönderiyor. Bunu, bu kadarıyla bile, Tekel işçilerine borçluyuz. Çıkışlarında, kendileri dahil, tüm toplumu sarsacak bir şiddet yatıyor. AkParti-AsParti koalisyonundaki son göstermelik sürtüşmeleri (“Balyoz Harekatı”) bir yana bırakalım, bunlar bir başka huzursuzluğun sonucu...

Pazartesi, 04 Ocak 2010 14:55

Geçtiğimiz ay Küba’daki karşı devrimci gruplara yasadışı materyaller dağıtırken yakalanan ve ülkedeki yıkıcı faaliyetleri nedeniyle tutuklanan bir ABD ajanının bağlı olduğu Kalkınma Alternatifleri (DAI) isimli şirketin ABD hükümetinin taşeronu olarak çalıştığı bilgisi soL portalda yer almıştı.

Pages