25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 19 Ocak 2010 13:11
Kemal Okuyan

TEKEL işçisi bir ayı aşkın bir süredir direniyor. Açık engellemeler, tehditler biliniyor. Soğuk, polis, gaz diz çöktürmedi Türkiye’nin dört bir yanından gelen emekçiye.

Bir de “dost kuvvetler”in çelmesi var...

Salı, 12 Ocak 2010 09:30
Belma Nur Kartal

KENTİN SESİ - SAMSUN Yazıları

Çarşamba, 06 Ocak 2010 13:59
Selim Yalçıner

Son ayların siyasal gündemini –üst düzeyden- kapsayan haberler, tüm ilgilenenlerin teslim ettiği gibi, oligarşik bir çatışmanın tüm hızıyla sürdüğünün kanıtlarını sunuyor. Oligarşinin hangi kesimlerin koalisyonundan oluştuğu biliniyor Sermayenin, siyasal partilerin, bürokrasinin ve ordunun üst kesimlerinin meydana getirdiği yapıdan.

Cumartesi, 16 Ocak 2010 09:30
Çağrı Kınıkoğlu

Nâzım’a…

Pazar, 03 Ocak 2010 23:54
Kemal Okuyan

1. Türkiye, 2010 yılına hâlâ çok kabaca bir tarafında AKP’nin, diğer tarafında askerin konumlandığı bir siyasal eksende yaşanan gerilimlerin belirleyiciliğinde girdi. Bunu hiç istemeyenler dahil, bütün siyasal aktörler kısa sayılmayacak bir süredir bu eksen üzerinde fotoğraf vermekte.

Salı, 19 Ocak 2010 10:06
Özgür Müftüoğlu

Türk İş 1952 yılında kurulduğunda sendika üyelerinin hemen tümü kamu işletmelerinde çalışan işçilerdi ve sendikaların grev hakkı yoktu. Türk İş’in grev hakkı için herhangi bir talebi ya da mücadelesi de olmadı. Partiler üstü olduğunu ve ideolojik bir örgüt olmadığını savunan Türk İş, işçi sınıfı adına gerçekten de ideolojik bir tavır sergilemedi.

Salı, 12 Ocak 2010 12:08
Kemal Okuyan

Bir süredir Türkiye’nin “sınır güvenliği”nin TSK’dan alınıp içişleri bakanlığına bağlı özel statülü bir yapılanmaya devredileceği yönünde haberler yer alıyor basında. Kimi kaynaklar bu özel gücün ilk aşamada 50 bin kişilik bir personelle işe başlayacağını, zaman içinde bu sayının birkaç katına çıkacağını belirtiyorlar.

Salı, 26 Ocak 2010 09:30
Özgür Şen

Tekel direnişi pek çok konuyu yeniden tartıştırdığı için de çok önemli.

Geçmişte eksik bıraktığımız ya da gücümüzün yetmemesi nedeniyle geride kaldığımız başlıklar tekrar gündeme geldikçe, hem o eksikliklerin maliyetini görüyoruz, hem de bu eksikliği kapatmak için olanak buluyoruz.

Salı, 05 Ocak 2010 09:30
Belma Nur Kartal

KENTİN SESİ - SAMSUN Yazıları

Soğuk ve şehirlerarası otobüslerde vazgeçtim vatandaş olmaktan,

Sıcak ve uluslararası vip salonlarından Amerika’ya uçarken ben...

Ve sen peşkeş dosyamda, devletin malı deniz yemeyen domuz mantığıyla yan gelip yatan ideolojik TEKEL işçisiydin!

Öyle gözüme baka baka yan gelip yatmadık, vatanı satmadık deme!

Salı, 12 Ocak 2010 10:30
Fatih Yaşlı

“İÇİMİZDEKİ SOVYETLER’İN ÇÖKÜŞÜ” VE SİVİL FAŞİZM

Pazartesi, 25 Ocak 2010 09:30
İlker Belek

Tekel işçileri 1990 sonrasının en kararlı eylemine imza attılar. Bunda kendi iradi müdahalelerinin yanında bazı nesnel belirleyicilerin de etkisi oldu:

1- Tekel bütün ülkeye yayılmış bir kamu işletmesiydi, işçiler her yerdeydi. Direniş için Ankara'ya geldiklerinde geride bıraktıkları aileleri eylemleri yaşadıkları yerlerde sürdürdüler.

Cuma, 15 Ocak 2010 09:30
Merdan Yanardağ

Son yılların liberal efsanesi çöküyor galiba. Hani şu AKP iktidarının askeri vesayete son verdiği, hatta "muhafazakar bir devrimin" gerçekleşmekte olduğu (ne demekse) ve dolayısıyla Türkiye'nin demokratikleştiği yolundaki yaygın efsane...

Cuma, 22 Ocak 2010 09:24
Kaan Arslanoğlu

Prof. Dr. Ahmet Aydın hocamız, on yıldan fazla bir süredir savunduğu, dış kaynaklı aslından alarak geliştirdiği ve ülkemiz gerçeklerine de dayanarak yeniden yorumladığı “Taş Devri Beslenmesi”ni nihayet kitaplaştırdı. Kitap günümüzün egemen ticari tıbbına ve piyasacı diyetisyenciliğe karşı bir manifesto niteliğinde.

Cuma, 15 Ocak 2010 09:28
Kaan Arslanoğlu

Son yirmi yıldır çocuklara etiket yapıştırır gibi rasgele konulan bir tanıdan söz edeceğim: Dikkat eksikliği-hiperaktivite sendromu. Toplumda %5 oranında bulunduğu bildiriliyor. Oranın artacağı görülüyor. Bir süredir sadece çocuklar değil, yetişkinler de yükselen bir sıklıkla aynı tanıyı alıyor. “Dikkat” çekmek istediğim şey, konunun bizleri yakından ilgilendiren siyasi boyutudur.

Perşembe, 14 Ocak 2010 10:30
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Neymiş, Küba’da ilk defa Walt Disney’in ilk uzun metraj çizgifilmi, 1937 yapımlı Pamuk Prenses, Küba’da ilk defa gösterilmiş.

Yalan.

Uluslararası ajanslarda geçti bu haber geçtiğimiz hafta. Kübalı çocuklar Mickey Mouse’u, Donald Duck’ı, Varyemez’i, Goofy’yi yeni tanıyacaklarmış.

Pages