30 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 31 Aralık 2010 09:02
Yurdakul Er

Böyle giderse, önümüzdeki yıl büyük bir kırılmaya sahne olur. Fakat, Türkiye’nin iç sınırları da artık "makbul medyanın" manşetlerine girmiş bulunduğuna göre, böyle bir öngörü, öngörü bile sayılmaz. "Medya" dedik...

Türkiye solunun medyası ne olacak?

Bu soruyu daha yüksek sesle sormanın zamanıdır.

Cuma, 10 Aralık 2010 09:30
Yurdakul Er

Toplumun böyle şeyleri dikkate aldığı falan yok. İyi. O halde, tam da almadığı için olayın üzerine gidilmesi ve yaşanan rezaletin yorumlanması gerekiyor. WikiLeaks ile ortaya çıkan ve Türkiye’nin ne durumda yönetildiğini açığa çıkaran belgelerden söz ediyoruz. Ama söyleyeceklerimiz, bu maceracı Julian Assange’dan farklı bir yerde. O belgelerin içeriği çok da önemli değil.

Cuma, 05 Kasım 2010 10:00
Yurdakul Er

Bir ülke çözülürken, bu ülke çözülürken, devrimcilerin tarihsel sorusu ortada duruyor: Halkın baktığı yerde mi olacağız, yoksa halkın bize, daha doğrusu kurtuluş ve yeniden kuruluş programımıza bakmasını mı sağlayacağız?

Tabii başka türlü de söyleyebiliriz: Sol, eğer halkın kendisine bakmasını sağlayamamış, dikkatini çekememiş ise, yorganını halkın baktığı yere mi sermelidir?

Cuma, 26 Kasım 2010 09:30
Yurdakul Er

Bir sahne kuralım...

Cuma, 01 Ekim 2010 10:30
Yurdakul Er

Ülke tıkanıp kaldı. Batı'da cilalanan ve bizde nedense her lafında hikmet aranan tuhaf adamlardan birinin, Slavoj Zizek, geçen yıllarda yayımladığı bir yazısında sözünü ettiği çizgi film sahnesini andırıyoruz.

Cuma, 29 Ekim 2010 10:30
Yurdakul Er

Aslında 30 yıl sonraki bir 12 Eylül, bayağı işimize yaradı. Referandum denilen tehlikeli komediden sol temizlenerek çıktı. Döküntüler, halkın ve solun gözündeki gerçek yerlerine oturmuş oldular. Oturttuk. Artık sol içinde Tarkanların Belge-Laçiner gericiliğinin esamisi bile okunmuyor. Karşıdevrimcilikleri tescillendi.

Cuma, 17 Eylül 2010 10:30
Yurdakul Er

İyi oldu: Gerçi demokrasi, özgürlük falan gibi sıfatlarla şekerleyip tam tersini satmaya devam edenler çok, ama, Türkiye sağlıklı bir cepheleşmenin sinyallerini verdi. Anlaşılan, ülkenin etnik kat yerlerinden karşı karşıya gelmesine, etnik bir cepheleşmeyle parçalanmasına biraz daha var. Olmadı. Başka bir şey oldu.

Cuma, 24 Eylül 2010 10:30
Yurdakul Er

Nereden baktığımıza bağlı tabii, ama ortada bir gerçek var. Türkiye gericiliği, solun bu ülkenin derin damarı ve etkin denge unsuru olduğunu, tam tersini ifade etse de, galiba bu gazeteyi -soL- yönlendiren irade ve bir kesim sol hariç, genelde Türk solundan çok daha iyi biliyor. O nedenle hep sola oynuyorlar. O nedenle hep solla oynuyorlar.

Cuma, 06 Ağustos 2010 10:30
Yurdakul Er

Referandumda "Evetçilerin" solla hiçbir ilişkisi olmadığı artık belgelenmiştir. Galiba bu rezaletin en hayırlı "getirisi" bu oldu. Sol, nihai bir temizlik yaşadı. İyi. Bunlardan kurtulduk. Ama utangaç evetçileri, yani "boykotçuluk" pazarlayanları ne yapacağız?

Geleceğiz oraya, ama önce bir başka nokta var değinmek istediğimiz..

Cuma, 27 Ağustos 2010 10:30
Yurdakul Er

Anladık, bu 30’uncu 12 Eylül, halkoylaması denilen komedi sayesinde, yerleşik sistemin altüst oluşunu hızlandıracak. Tüccar imamlar ağırlıklı koalisyon (AkParti-AsParti) iktidarı da anladı zaten. Birbirleriyle uğraşmaları bundan. İkinci ve çok daha büyük bir kırılma noktasının eşiğindeyiz. “Evet” veya “Hayır”ın, birbirine yakın büyüklükte iki küme halinde cepheleşeceği anlaşılıyor.

Cuma, 30 Temmuz 2010 10:30
Yurdakul Er

Bazı şeylere hakkımız var. Bazı paralelliklere ve gözle görülmeyen bağlantılara dikkat çekmeye hakkımız var. Nasıl mı?

Cuma, 09 Temmuz 2010 10:30
Yurdakul Er

“Artık yapacak bir şey yok” diyorlar. Kimler mi? Devrimci kardeşlerimizin jargonu içinde söyleyelim: Oligarşinin kemik yalayıcıları! Doğrusu iyi çalıştılar. Türkiye halkının bir ayrılık yaşayabileceğini düşünmeye teşne artık insanlarımız. Hazırlandılar çünkü. Medya bombardımanı niye var ki?

Cuma, 16 Temmuz 2010 10:30
Yurdakul Er

Sadece Mesut Odman Hocamızın, Türkiye devrimindeki siyasal düşünce uğraklarını genç kuşaklara taşıyan analitik kitabının başlığı değildir. Genişletilmiş bir yeni baskısı yapılarak, yakın dönem devrim tarihimizdeki siyaset düşüncesinin genç kuşaklar nezdinde yeniden tartışmaya açılması gereken "Her Zaman Sosyalizm", bir deyim olarak aslında tam bir özettir...

Cuma, 02 Temmuz 2010 10:36
Yurdakul Er

Son döneminde, solumuzu gerçekten soluklandıran bazı adımların atıldığı gözden kaçmayan BirGün’de, 27 Haziran’da, ilginç bir yazı yayımladı Bülent Forta. Türkiye solunun genel ve makul bir zeminde birbirine nasıl yakın düşündüğünü imleyen yazılardan biriydi. Ama bunun ötesinde önemli işaretler de içeriyordu: “Aklımızı Yitirmeden” başlıklı yazının son bölümü şöyle:

Cuma, 25 Haziran 2010 10:30
Yurdakul Er

Türkiye ilericiliğinin önemli bir parçasıydı. İlericiliğimiz elbette tek bir tornadan çıkmış insan ve gruplardan oluşmuyor. Öyle olsaydı, zaten siyasete ihtiyaç olmazdı. İlhan Selçuk'u soL, hakkını vererek, saygıyla uğurladı. Aradaki farkları görmezlikten gelmedi, ama kendisinden bir parçanın ayrıldığını da bilerek hareket etti.

Pages