10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Pazar, 18 Temmuz 2010 16:34
Malezyalı islamcılar AKP'li din kardeşlerinden önce davranıp İmam-star isimli örnek bir yarışma başlattılar. Yarışmaya neden "bizimkilerin" öncülük edemediklerini ve bunca islamcı televizyon kanalının ne işe yaradığını merak ediyor, Başbakan'dan özeleştiri bekliyoruz.

NTV'nin haberine göre Malezya'da televizyonda artık sadece şarkıcılar ve mankenler değil imamlar da yarışıyor. Cenaze yıkama, vaaz verme, Kuran okuma gibi başlıklarda kıyasıya yarışan "genç imamlar" büyük ilgi çekiyor.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 18:09
Uganda'nın başkenti Kampala'da Dünya Kupası final maçının izlendiği bir alanda meydana gelen patlamada en az 64 kişi hayatını kaybederken, 70 kişi de yaralandı.

Patlama sırasında farklı ülkelerden insanların hayatını kaybettiği açıklanırken, patlamanın bir intihar saldırısı olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Uganda'nın başkenti Kampala'da meydana gelen patlamanın kim tarafından planlandığı araştırılırken, Somalili bir islamcı örgüt olan al-Shabab'ın yapmış olabileceği iddia edildi.

Perşembe, 29 Temmuz 2010 10:30
AKP hükümeti döneminde ihracatın ağırlığı AB’den Ortadoğu’ya kayarken, ISO 500 rakamları da ekonomideki “eksen kayması”nı doğruluyor.

Türkiye ekonomisinde Ortadoğu ve İslamcı sermaye ağırlığının giderek artmakta olduğuna ilişkin veriler artıyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) tarafından yayımlanan son bir çalışmada Türkiye ihracatında Avrupa karşısında Ortadoğu ağırlığının arttığına dikkat çekilirken, dün açıklanan ISO 500 rakamları İslamcı sermayenin AKP dönemindeki yükselişini belgeliyor.

Salı, 13 Temmuz 2010 13:10
Almanya, Hamas’a yardım ettiği gerekçesiyle faaliyetlerini yasakladığı IHH’ya operasyon düzenledi.

Almanya, dün faaliyetlerini yasakladığını açıkladığı IHH kısaltmasını kullanan “İnsani Yardım Teşkilatı”na operasyon düzenledi.

Almanya İçişleri Bakanlığı IHH'nın Gazze'deki projeler için topladığı yardımın Hamas'a ulaştırıldığını bildirdi. Alman mahkemelerinde 2004 yılında alınan bir kararla Hamas’a yapılan her türlü yardımın yasa dışı sayılması kararı aldı.

Perşembe, 15 Temmuz 2010 22:29
Saadet Partisi’nin olaylı geçen ve Erbakan’ın listesinin yenilgisiyle sonuçlanan kongresi mahkemelik oldu.

Saadet Partisi’nin geçtiğimiz haftasonu yapılan ve partililerin yumruklaşmalarına sahne olan 4. Olağan Kongresi’nin iptali için Oğuzhan Asıltürk tarafından 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldı.

Salı, 13 Temmuz 2010 20:00
MHP lideri Devlet Bahçeli, 12 Eylül öncesinde “devrin şartlarında gösterdikleri fedakarlıklar ve verdikleri canları” hatırlatarak AKP’ye çıkıştı. MHP’nin sözleri, 12 Eylül öncesinde aynı saflarda sola karşı mücadele eden iki siyasi hareketten birinin, bugünkü “12 Eylül’le hesaplaşma” söyleminin ironisini yansıttı.

AKP’nin 12 Eylül Anayasası’nın özüne dokunmayan, hatta güçlendiren Anayasa değişiklik paketini, “12 Eylül darbesiyle hesaplaşmak” olarak sunması, tarihin açık bir çarpıtılmasıydı. Bu çarpıtma, kaçınılmaz olarak MHP’nin tarihi hatırlatmasına yol açtı. Bahçeli, eski “dava arkadaşlarına” sitem ederken, kullandığı dil de bu eski mücadele ortaklığının izlerini taşıyordu.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 11:00
Bangladeş Komünist Partisi Dış Büro sorumlusu M. M. Adash, ülkenin tarihine dair notlar düşerken, partinin ulusalcı hükümeti destekleme hatasına vurgu yaparak, "Tarihten dersimizi çıkarttık ve bağımsız bir çizgi izliyoruz" diyor.

Bangladeş Komünist Partisi'nin Dış Büro Sekreteri M. M. Adash, Türkiye'yi ziyaret etti. İstanbul'da Türkiye Komünist Partisi Dış Büro'dan yetkililerle bir toplantı yapan Adash, soL'la da bir röportaj yaptı.

Bangladeş, aslında İkinci Dünya Savaşı’nın bitişine kadar Hindistan toprağıydı. Ardından Pakistan toprağı oldu. Bugünkü Bangladeş nasıl kuruldu?

Cumartesi, 31 Temmuz 2010 10:30
NATO ülkeleri ABD önderliğinde Somali'deki iç savaşı Afrika'ya giriş kapısı olarak kullanıyor. ABD, Somali'ye komşu ülkeleri askeri-finansal yardımlarla 'müttefik'leştirerek ve bizzat kendi askerini bölgede bulundurarak, Afrika üzerindeki baskısını artırma çabasında.

Uganda'da düzenlenen 15. Afrika Birliği Zirvesi, Somali'ye ABD ve Batı Avrupa ülkelerinin askeri müdahalesi konusundaki tartışmalarla geçti. ABD, Somali'nin büyük bir bölümünü kontrol altında tutan İslamcı örgüt El Şebab'a karşı koymak üzere yeni 'barış' güçlerini devreye sokmaya çalışıyor.

Pazar, 25 Temmuz 2010 11:30
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve Çin'e yönelik baskılarını artıran ABD, bölge ülkelerini bu iki ülkeye ve İran'a karşı konum almaya zorluyor. Bölge çatışma alanı olmaya sürükleniyor.

27 bölge ülkesinin katıldığı Asya-Pasifik Güvenlik Forumu'na ve Güney Kore'yle yapacağı askeri tatbikata üst düzey yetkilileriyle yüklenen ABD yönetimi, saldırganlığın boyutunu artırdı. Hindistan ve Vietnam ile askeri anlaşmalar imzalayan ABD, Güney Kore askeri birlikleriyle birlikte bugün Japon Denizi'nde başlayacak ve 3 gün sürecek tatbikata destek topluyor.

Cuma, 23 Temmuz 2010 10:30
İsrail’de kökleri 90 yıl önceye giden bir komünist partisi olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu parti, kendisini bir Yahudi devleti olarak gören, milli marşında “içimizdeki Yahudi ruhu” ifadesinin yer aldığı bir ülkede Yahudilerin ve Arapların birlikteliğini savunuyor.

İsrail Komünist Partisi (İKP), tarhi, 1920’lerde İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadele eden ve Siyonizme karşı çıkan Filistin Komünist Partisi’ne dayanan köklü bir hareket. İsrail’in kurulmasıyla birlikte bu hareketin bir parçası İsrail’de mücadelesini sürdüren, kısa ismi Maki olan İsrail Komünist Partisi’ne dönüşürken, diğer parçası Filistin’de komünist parti olarak mücadelesini sürdürdü.