10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Perşembe, 03 Haziran 2010 10:51
Önce soL ve birkaç yayın organıyla sınırlıydı. Şimdi aralarında İslamcı yazarların da olduğu daha fazla kişi soruyor. Ve her geçen saat yeni sorular ortaya çıkıyor.

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren konvoya dönük kanlı saldırısına dönük tepkiler sürerken, hükümetin tutumuna ilişkin soru işaretleri çoğalmaya başladı. İşte ilk günden beri AKP'nin ve yandaş medyanın yanıt vermekten özenle kaçındığı sorular:

Pazartesi, 28 Haziran 2010 14:27
Financial Times'ta Başbakan Tayyip Erdoğan için, "Arap sokaklarında kahraman olabilir, ama Washington'da otoriter, popülist, İslamcı içgüdülerine yenik düşen ve Batı'yla yollarını ayıran bir lider olarak görülüyor" denildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin Türkiye ile ilgili hazırlanan özel ekinde, Türkiye'nin dünya siyaset sahnesindeki rolü tartışılırken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın siyasi profili de konu edilerek, "Arap sokaklarında kahraman olabilir, ama Washington'da otoriter, popülist, İslamcı içgüdülerine yenik düşen ve Batı'yla yollarını ayıran bir lider olarak görülüyor" denildi.

Pazartesi, 28 Haziran 2010 11:00
Bugüne kadar genellikle İslamcılar tarafından sahiplenilen ve anılan Şeyh Said bu kez BDP ve İslamcıların düzenleyeceği ortak bir etkinlikle, idam edildiği meydanda anılacak.

Şeyh Said için Diyarbakır ve bir dizi ilimizde anma etkinlikleri düzenleniyor. Daha önceki yıllarda genellikle İslamcı çevreler tarafından anılan Şeyh Said, bu yıl aralarında BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) ve DTK'nın (Demokratik Toplum Kongresi) da olduğu birçok yapı tarafından anılacak.

Pazartesi, 07 Haziran 2010 13:54
İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarlığına atanan Hakan Fidan’ın Türkiye’nin dış politikasında meydana gelen değişmede rolü olduğunu ve atamanın İsrail’de endişe uyandırdığını yazdı.

Haaretz gazetesi, MİT müsteşarlığına atanan Hakan Fidan’ın Türkiye ile İsrail ilişkilerinde yaşanan değişimi koordine eden kişilerden biri olduğunu yazdı.

Perşembe, 24 Haziran 2010 10:30
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, yıllık istihbarat raporunda, ülkede ekonomi, bilim ve araştırma dallarında Rusya ve Çin tarafından yoğun şekilde casusluk faaliyetleri yürütüldüğünü iddia etti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya İstihbarat Örgütü Anayasayı Koruma Kurumu 2009 yılı raporunu açıklayarak en büyük tehlikenin, ırkçı, solcu veya İslamcı eylemciler değil casusluk olduğunu söyledi.

Pazar, 27 Haziran 2010 21:36
BDP, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından isyan çıkaran ve Diyarbakır’da idam edilen Şeyh Sait’i anma etkinlikleri düzenliyor.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Cumhuriyet’in kurulmasından kısa süre sonra Kürt-İslam ayaklanması başlatan Şeyh Sait için Diyarbakır’da bir dizi anma etkinliği düzenliyor. Anma etkinlikleri için şimdiden Şeyh Sait fotoğrafları bulunan dev pankartlar şehrin çeşitli noktalarına asıldı. Duvarlar da Şeyh Sait fotoğraflarıyla süsleniyor.

Pazartesi, 14 Haziran 2010 10:30
Fethullah Gülen, dün "ABD'de misafirim" dedi. 11 yıldan beridir ABD'de yaşayan Gülen ve cemaatinin ABD'yle ilişkileri, bu "misafirlik" ilişkisinin içeriğine dair olukça aydınlatıcı...

Fethullah Gülen'in "ABD'nin sesi" olduğu biliniyordu bilinmesine ama, Gazze'ye yardım için İHH'nın öncülüğünde denize açılan Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından düzenlenen saldırı ve ardından gelişen olaylara ilişkin gecikmeli olarak yaptığı açıklama ile daha fazla gündeme gelir oldu.

Cuma, 04 Haziran 2010 10:48
Yardım konvoyuna saldırının ardından mesele tüm dünyanın gündeminde. İsrail’de yürütülen tartışmalar ise, “ABD Netanyahu hükümetinden vazgeçerse ne olur?” sorusunun yanıtının ipuçlarını içinde barındırıyor.

Gazze’ye yardım taşıyan altı gemilik konvoyun durdurulması ve Mavi Marmara gemisindeki katliamda 9 kişinin ölüp, onlarcasının yaralanması, tüm dünyanın gündemine oturdu. Ancak mesele en fazla Türkiye ve İsrail kamuoyunda tartışılıyor. Üç gündür İsrail’in de başlıca gazetelerinde köşe yazılarının ezici çoğunluğu bu meseleye ayrıldı.

Salı, 01 Haziran 2010 10:30
AKP, Gazze’ye giden konvoyun başına gelecekleri tahmin ediyordu. Kendilerini korumaya aldılar, gemilerde hiçbir önlem almadılar. Konvoydaki yolcuları, bir deneyin parçaları olarak İsrail ordusunun önüne sürdüler.

31 Mayıs 2010 tarihindeki katliam, İsrail devletinin daha önce de defalarca benzerlerini yaptığı katliamlardan birisi olarak tarihe geçecek.

Salı, 22 Haziran 2010 10:30
Kürt sorununda AKP hükümeti bir yandan ABD’nin suçlu olduğunu ima eden açıklamalar yapıyor, diğer yandan işbirliğini sonuna kadar sürdürüyor. PKK tarafından ise ABD’ye dönük çelişkili açıklamalar geliyor.

AKP hükümeti, PKK saldırılarının artmasından bu yana ilginç çıkışlar sergiliyor. PKK saldırılarının artışı, İsrail’in Gazze’ye yardım konvoyundaki Mavi Marmara gemisine saldırısıyla aynı zamanda PKK’nin İskenderun’da saldırmasıyla başlamıştı.