25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Ekim 2010 10:30
Yurdakul Er

Ülke tıkanıp kaldı. Batı'da cilalanan ve bizde nedense her lafında hikmet aranan tuhaf adamlardan birinin, Slavoj Zizek, geçen yıllarda yayımladığı bir yazısında sözünü ettiği çizgi film sahnesini andırıyoruz.

Perşembe, 21 Ekim 2010 12:02
Ergin Yıldızoğlu

Dünyada ve Türkiye’de siyasi, ekonomik, kültürel duruma bakınca aklıma Mao’nun “gök kubbenin altında tam bir kaos var, koşullar çok iyi” sözleri geliyor.

Salı, 19 Ekim 2010 10:30
Fatih Yaşlı

Pazar günü yapılan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerini Adalet Bakanlığı’nın listesinin kazanmasıyla birlikte, liberal-muhafazakâr diktatorya olarak adlandırabileceğimiz yeni rejimin kuruluşunda bir dönemeç daha geride bırakıldı ve yargı da büyük ölçüde yeni rejimin kontrolü altına alınmış oldu.

Cuma, 01 Ekim 2010 11:51
Merdan Yanardağ

AKP’ye ve Cemaat’e yakın bir polis olarak tanınan, milliyetçi-muhafazakar çizgideki Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, devlet içindeki Fethullah Gülen örgütlenmesini deşifre eden kitabından sonra, hiçbir incelik taşımayan, ciddi hiçbir zihinsel çabanın ürünü olmayan bir komployla Devrimci Karargah isimli örgüte yardım ettiği ileri sürülerek tutuklandı.

Cuma, 29 Ekim 2010 10:30
Yurdakul Er

Aslında 30 yıl sonraki bir 12 Eylül, bayağı işimize yaradı. Referandum denilen tehlikeli komediden sol temizlenerek çıktı. Döküntüler, halkın ve solun gözündeki gerçek yerlerine oturmuş oldular. Oturttuk. Artık sol içinde Tarkanların Belge-Laçiner gericiliğinin esamisi bile okunmuyor. Karşıdevrimcilikleri tescillendi.

Perşembe, 21 Ekim 2010 11:31
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Hayatın insanı baş başa bıraktığı o zor kararlardan birisiydi Che’nin önündeki: CIA komutasında yürütülen o büyük operasyon, artık askerlerin, Bolivya dağlarında Che’nin gerilla birliğini çembere almak üzere olduğu noktaya varmıştı.

Çarşamba, 13 Ekim 2010 11:22
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

Bu köşeye birçok kez konuk olan Bursa Milletvekili ve Devlet Bakanı Faruk Çelik, artık bir şeyi hak ediyor. Kamuoyundaki algısının yerli yerine oturtulmasını...

Cuma, 29 Ekim 2010 10:30
Merdan Yanardağ

Belki erken bir tespit gibi görülebilir ama değil. Açıklıkla saptamak gerekiyor Türkiye’nin bir dönemi 12 Eylül 2010 referandumu ile kapanmış durumda. Bir burjuva devrimi olan Cumhuriyet’in tarihsel ve kategorik bakımdan “ilerici” diye değerlendirilebilecek kazanımlarının uzun yıllara yayılan tasfiye süreci tamamlanmak üzere.

Salı, 19 Ekim 2010 11:29
Kemal Okuyan

"Kılıçdaroğlu'nun sol bir rüzgar estirmesi durumunda bundan rahatsızlık duymayacağımızı" bütün içtenliğimizle dile getirmiştik. CHP konusunda bir yanılsama içine girdiğimizden, Kılıçdaroğlu'nda halkçı bir lider potansiyeli gördüğümüzden değil.

Salı, 19 Ekim 2010 10:51
Orhan Aydın

Uzunca zamandır Doğu Karadeniz Bölgesindeki hidroelektrik santrallerine (HES) karşı verilen mücadeleyi anlatan belgesel filmler izliyor, haberler, yazılar okuyor, dostlarımla, hemşerilerimle ortaklaşıyorum.

Şavşat deresi, önüne kurulan bentleri parçalayıp, yurttaşlarımı sel sularında yitirince canım yanmıştı.

O günden sonra iki kez gittim Şavşat’a.

Pazartesi, 18 Ekim 2010 10:30
İlker Belek

Bu haftayı da bu konuya ayıralım. Malum üniversitedeki yaşamı değiştirmeye çalışıyorlar, meseleyi lehlerine kapatmak bakımından epey avantajlılar. Durum ciddi. Biz de bir pratiğin içindeyiz. Düşüncelerimiz pratiğimizi, pratiğimiz düşüncelerimizi etkiliyor.

1- AKP kazandıklarıyla yetinmeyecek

Çarşamba, 13 Ekim 2010 10:40
Aydemir Güler

Yıllardır AKP'ye dönük politikalarda temel hata, bu partinin, mevcut durumun yerine yeni bir statüko geçirmek istediği zannına dayandı. Oysa AKP tipi gerici yükselişin, vardığında “bu iş tamam, duralım” diyeceği bir statüko yoktur. Bunların doğaları gereği frenleri çalışmaz.

Çarşamba, 06 Ekim 2010 10:25
Nihat Behram

Sözgelimi ‘dua’nın kıvılcımı yoktur. Afyon içerdiğine göre kıvılcımı nasıl olsun? Kıvılcım çevikliğin, hareketin, direnmenin enerjisini gizler. Uyuşukluğun, teslimiyetin, rehavetin külünü değil. Fakat, sözgelimi ‘umut’ kıvılcımla uyumludur. Kıvılcım umudun kırbacıdır.

Perşembe, 28 Ekim 2010 14:35
Ayhan Erdoğan

12 Eylül Anayasa Referandumu bir yönüyle de askeri vesayetten imam vesayetine girildiğinin kamuya ilanından başkaca bir şey değildir. Komünizmle mücadele derneklerinde derin devlet tarafından teşkilatlandırılmış gerici çevre artık devletin egemenliğini ele geçirmiş durumdadır.

Çarşamba, 27 Ekim 2010 11:41
Aydemir Güler

Biliyorsunuz, Ömer Laçiner geçenlerde, böyle bir sosyalizmin parçası olamayacaklarını ilan etmişti. Geçen akşam bir televizyon kanalında Birikim dergisinin sosyalistlikten feragatı tartışılırken solun yelpazesini yansıtan bir bileşim oluştu.

Pages